Top News – 350 mijë predha çdo muaj / Ja çfarë kërkon Ukraina, BE i jep 2 miliardë euro
20/03/2023 11:24

Në Bruksel, ministrat e Jashtëm dhe të Mbrojtjes së BE-së mblidhen këtë të hënë për të diskutuar planet për t’i ofruar municion Ukrainës në vlerë prej 2 miliardë eurosh në bazë të planit që përfshin blerjen e përbashkët të municionit nga blloku evropian. “Koha është e rëndësishme, ne duhet të dërgojmë më shumë municion artilerie dhe ne duhet ta bëjmë këtë me shpejtësi”, ka paralajmëruar shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell. Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, pritet t’i adresohet këtij takimi përmes video-lidhjes nga Kievi. Ai pritet t’i informojë homologët e tij evropianë lidhur me situatën aktuale në fushëbetejë. Kievi ka thënë se i duhen 350.000 predha çdo muaj për t’i bërë ballë ofensivës së Rusisë në lindje dhe të jetë në gjendje që të kryejë një kundërofensivë gjatë pranverës. Shtetet anëtare të BE-së, që nga nisja e pushtimit rus të Ukrainës, i kanë dhënë Kievit ndihmë ushtarake në vlerë prej 13 miliardë dollarësh. Ministrat e Jashtëm të bllokut po ashtu pritet të flasin për përgjegjësinë e Moskës për dëbimin me forcë të fëmijëve ukrainas për në Rusi, por edhe për masat për të lehtësuar eksportet ukrainase. Gjykata Penale Ndërkombëtare në Hagë më 17 mars lëshoi urdhërrarestim për presidentin rus, Vladimir Putin, lidhur me rolin e tij në transferimin me forcë të fëmijëve ukrainas në Rusi. Gjykata po ashtu lëshoi urdhërarrestim ndaj Maria Lvova-Belova, që është komisionare e Rusisë për të drejtat e fëmijëve.

Top News – Lumi ‘pushton’ dhjetëra fshatra… / Katastrofë në Ukrainë pas shkatërrimit të digës
07/06 09:51
Top News – Francezët mbushin sërish sheshet e bulevardet, duan anulimin e reformës së pensioneve
07/06 09:30
Top News – Avionët F-16 në Ukrainë, Zelensky: Mora garanci në Moldavi, presim lejen e SHBA-ve
07/06 09:00
Top News –Përmbyten dhjetëra fshatra e qytete në Ukrainë, evakuohet mbi 17 mijë njerëz
07/06 08:30
Top Channel/ SHBA në alarm! Tymi i zjarreve në Kanada “pushton” shumë zona
06/06 22:28
Top Channel/ “Kërkon të fshijë identitetin ukrainas”, Kievi akuzon Rusinë në gjykatën e lartë të OKB-së
06/06 20:08
Top Channel/ Studimi bën paralajmërimin: Arktiku mund të jetë pa akull deri në verën e vitit 2030
06/06 19:19
Top Channel/ “Lufta do vazhdojë”!Protesta për pensionet në Francë,sulmohet godina Lojërave Olimpike
06/06 18:48
Top News – Kush janë bosët e krimit që jetojnë në Dubai?/ Emiratet e Bashkuara, ‘parajsa e lirisë’
06/06 17:17
Top Channel/ Dhjetëra të vdekur e të zhdukur, furi e motit në Haiti-Ujrat “rrethojnë” qytetin!
06/06 15:10
Top Channel/ BE kërkon “dallimin”: Të shënohen përmbajtjet e krijuara nga AI!
06/06 15:07
Top News – Rusia flet për humbje të mëdha ukrainase /’Bosi’ i Wagnerit qesh: Janë pretendime absurde
06/06 14:57
Top Channel/ 21-vjeçarja ‘fshihet’ pas bandës kriminale shqiptare, abuzon një vajzë tjetër
06/06 14:33
Top Channel/ Flinte me dyshekun në zyrë, e reja tani ka krijuar biznesin e saj me vlerë 25 milionë $
06/06 14:27
Top News – U përfol si Shefja e re e NATO-s / Kryeministrja e Danimarkës refuzon postin
06/06 14:22
Top News – F-16 mund të mbajnë armë bërthamore / Rusia paralajmëron: Mos guxoni t’ia jepni Kievit
06/06 14:22
Top News -Rusia mund ‘të sulmojë’ Britaninë, kërcënimet e Medvedev alarmojnë Londrën: Të përgatitemi
06/06 14:21
Top News – U përfol si Shefja e re e NATO-s / Kryeministrja e Danimarkës refuzon postin
06/06 14:19
Top News – Ukraina po pushton Rusinë! Informacionet që po trondisin Kremlinin
06/06 14:07
Top Neës -‘Do nisim ofensivën edhe pa F16-at’/ Ukraina nuk pret dot më gjatë, avionët vijnë në dimër
06/06 14:06