Top News -300 mijë trupa të reagimit të shpejtë/NATO po përgatitet për luftë, në rrezik krahu lindor
28/06/2022 12:01

Për shkak të luftës në Ukrainë, NATO njoftoi një ditë më parë se do të rrisë numrin e forcave të saj të reagimit të shpejtë nga rreth 40,000 në më shumë se 300,000. Siç njoftoi Sekretari i Përgjithshëm, Jens Stoltenberg, në prag të samitit të NATO-s në Madrid, për këtë qëllim do të ristrukturohet forca e reagimit të shpejtë NRF. Kjo forcë ka disa muaj që është në gjendje gatishmërie për shkak të tensioneve me Rusinë. Modifikimi i planifikuar është pjesë e një modeli të ri force për të gjithë zonën e aleancës. Ky mundëson që në një zonë ku ka nevojë të vendosen më shumë forca në gatishmëri të lartë pavarësit se nga cili vend janë ato. Kjo do të thotë p.sh. që ushtarë gjermanë mund të caktohen për të mbështetur trupat lituaneze në rast të një sulmi rus. Sipas Stoltenberg mbrojtja e krahut lindor të territorit të NATO-s ka përparësi kryesore për aleancën, e cila aktualisht ka 30 shtete anëtare. Ai pret që në samitin e NATO-s në Madrid të bëhet e qartë se aleatët e shohin Rusinë si "kërcënimin më të rëndësishëm dhe të drejtpërdrejtë".

Top News – Aeroportet më të rrezikshme në botë/Të bukur e të frikshëm, pilotët me licenca të posaçme
15/08 21:50
Top News-E dëshpëruar për punëtorë…!/Britania e madhe në krizë, fajëson Brexit-in
15/08 21:43
Top News – Izraeli, sulm afër bazave ruse / Godet shënjestra iraniane në brigjet e Mesdheut
15/08 21:42
Top News – Rusia braktis 20 mijë trupa në Kherson / Komandantët në arrati para kundërsulmit ukrainas
15/08 21:33
Top News – Ukraina hedh në erë ‘Vagner’ / U dekonspirua nga një foto, shkatërrohet shtabi në Donbas
15/08 21:26
Top News-U kap me drogë në furgon/Gjykata britanike lë në burg shqiptarin
15/08 20:10
Top News – Filipinet ‘grisin’ kontratën Rusinë / Bisedime me SHBA për të blerë helikopterë amerikanë
15/08 19:24
Top News – ‘Bast’ 500 mln dollarësh në Rusi / Si miliarderi saudit investoi pak ditë para luftës…!
15/08 19:17
Top News – 3 vite pritje për një Bayraktar /Droni legjendar turk, më i kërkuari nga ushtritë e botës
15/08 18:19
Top News – Rusia do të armatosë aleatët! / Po dështon në luftë por Putin krenohet: Jemi më të mirët
15/08 18:18
Top News – Bota në prag të një konflikti tjetër!/ ‘Kina-Po përgatitemi për luftë rreth Tajvanit!’
15/08 16:58
Top News – Bie nafta në bursat ndërkombëtare /Çmimi shkon në 93 dollarë për fuçi, shkak Kina e Irani
15/08 16:50
Top News – 23 vite, zyrtar bashkie me diplomë false!/ Duhet të paguajë një gjobë prej 1 milionë euro
15/08 16:35
Top News – Asteroidi gjigant afër Tokës/Paralajmërimi i NASA-me sytë nga qielli!
15/08 16:08
Top News – Prapa shpinës së Putin…!/Zyrtarët rusë negociojnë fshehur me Perëndimin
15/08 15:45
Top Channel/ Një vit me talebanët, Afganistani më i varfër dhe më i pasigurt për gratë
15/08 15:26
Top Channel/ Ulet çmimi i naftës/ Rënia në bursa për shkak të krizës që po prek Kinën
15/08 15:02
Top News -Talebanët, një vit në pushtet…!/Kabuli mes festës, protestave dhe varfërisë ekstreme
15/08 14:59
Top Channel/ Rikthim në hënë/ NASA përgatit programin Artemis. Po stërviten astronautët
15/08 12:28
Top Channel/ Putin flirton me Kim/ Presidenti rus: Do zgjerojmë marrëdhëniet me Korenë e Veriut
15/08 12:21