Top News – 20 milionë raste në Indi/ Situata mbetet shpërthyese, qeveria-ka ngadalësim
04/05/2021 15:42

India ka regjistruar më shumë se 20 milionë infektime me koronavirus por qeveria thotë se rastet po ngadalësohen. Vendi shtoi më shumë se 355 mijë raste në bilanc të martën, një shifër më e vogël kjo krahasuar me 400 mijë rastet ditore të regjistruara më 30 prill. Por, edhe shifra e testimeve ka rënë po ashtu duke ndezur frikën se bilanci real në indi është shumë më i lartë. Ndërkohë, mungesa e oksigjenit vazhdon dhe njerëzit në shumë spitale vazhdojnë të vuajnë për trajtim. Vala e dytë e pandemisë në indi, e ndihmuar nga mangësitë në sistemin e protokolleve të sigurisë, festivalet publike masive dhe tubimet elektorale, ka vënë në vështirësi spitalet. Vonesat në testim, diagnozë dhe trajtim, si edhe mungesa e shtretërve në repartet e kujdesit intensiv dhe ilaceve të domosdoshme, kanë cuar në një rritje të numrit të viktimave. Deri më tani vendi ka raportuar më shumë se 222 mijë viktima për shkak të vrusit, por ekspertët thonë se shifra e vërtetë është shumë herë më e lartë.

Top Channel/ Bomba izraelite shkatërron ndërtesën 12-katëshe në Gaza – Pa koment
11/05 21:24
Top Channel/ Berberi në Pakistan ofron prerje flokësh me zjarr e hanxharë mishi – Pa koment
11/05 21:23
Top Channel/ Autoritetet franceze bllokojnë hyrjen në fshatin e vrasjes së dyfishtë Cervennes
11/05 21:23
Top Channel/ Protesta në Afrikën e Jugut për vdekjet e sulmeve izraelite në Palestinë – Pa koment
11/05 21:22
Top Channel/ Mijëra emigrantë kanë mbërritur në ishullin italian të Lampedusa – Pa koment
11/05 21:21
Top Channel/ Nëntë të vdekur në masakrën e shkollës në qytetin rus të Kazan – Pa koment
11/05 21:21
Top Channel/ Marina e SHBA monitoron afrimin e barkave iraniane në ngushticën e Hormuz – Pa koment
11/05 21:20
Top Channel/ Inaugurohet ura gjigante ndërkufitare mes Botswana e Zambia – Pa koment
11/05 21:19
Top News – Negociatat, ende nuk ka një datë! Zbardhet kushti i vetëm i ke për Shqipërinë
11/05 19:53
Top News – Golden Globes në krizë/ Tom Cruise kthen çmimet, NBC pezullon ceremoninë
11/05 18:35
Top News – Nuk formohet dot qeveria/ Bullgari, presidenti shpall zgjedhje te parakoheshme
11/05 18:35
Top News – Babai më pjellor në botë/ Është nga zimbabveja, ka 16 gra dhe 151 fëmijë
11/05 17:48
Top News – ‘Duke pritur Godonë’/ Rama ironizon çeljen e negociatave me BE
11/05 16:47
Top News – Presidenti, SPAK për paratë e pista/ Meta, nga konferencat…tek postimet në Facebook
11/05 16:46
Top News – Si filloi jeta në Tokë…/ Raketa ‘mbush barkun’ me kampionet e asteroidit
11/05 16:46
Top News – Kishat gjermane sfidojnë Papën/ Bekojnë martesat e çifteve gay në shenjë proteste
11/05 16:19
Top News – 6 doza Pfizer gabimisht/ Itali, 23 vjeçarja nuk ka pasoja anësore
11/05 16:18
Top News – Për të parën herë e vetme… / Mbretëresha Elisabetë pa bashkëshortin në parlament
11/05 16:18
Top News – ‘Rizgjohet’ Çernobili/ Çarje të reja bërthamore në reaktorin numër 4
11/05 15:57
Top News – ‘Do ta zhysim Izraelin në ferr’/ Hamasi kërcënon pas vrasjes së 9 fëmijëve në Gaza
11/05 15:57