Top News/ 19 luftanije e 49 avionë ushtarakë / Kina rrethon Tajvanin, ‘prova’ për të marrë pushtetin
24/05/2024 15:09

Kina kreu sulme me raketa dhe dërgoi avionë luftarakë të armatosur me raketa dhe bombardues, të premten, tha transmetuesi shtetëror CCTV, si pjesë e stërvitjeve që Pekini ka thënë se kanë si qëllim ndëshkimin e presidentit të ri të Tajvanit, Lai Ching-te. Bombarduesit u ngritën në formacione sulmi në ujërat në lindje të Tajvanit, duke kryer sulme të simuluara në koordinim me anijet detare, shtoi transmetuesi shtetëror, ndërsa Kina testoi aftësinë e saj për të "marrë pushtetin" dhe kontrollin e zonave kryesore të Tajvanit. Stërvitjet dyditore në ngushticën e Tajvanit dhe rreth grupeve të ishujve të kontrolluar nga Tajvani pranë brigjeve kineze, për të cilat një zyrtar tajvanez tha se përfshinin edhe bombardimet e modeleve të anijeve të huaja, filluan vetëm tre ditë pasi Lai mori detyrën. Tajvani ka dënuar veprimet e Kinës. Kina e sheh Tajvanin e qeverisur në mënyrë demokratike si territorin e saj dhe e konsideron presidentin Lai si një "separatist". Kina kritikoi ashpër fjalimin e tij të inaugurimit, në të cilin ai i kërkoi Pekinit të ndalonte kërcënimet e tij dhe tha se të dy anët e ngushticës "nuk janë në varësi të njëra-tjetrës". Ushtria popullore kineze tha se stërvitjet, të quajtura "Shpata e Përbashkët - 2024", kishin si qëllim "testimin e aftësisë për të marrë nën kontroll, për të nisur sulme të përbashkëta dhe për të pushtuar zona kyçe". "Ky veprim është plotësisht i arsyeshëm, ligjor dhe i nevojshëm për të luftuar arrogancën e 'separatistëve të Tajvanit' dhe për të penguar ndërhyrjen e forcave të jashtme," tha një zëdhënës i ministrisë së mbrojtjes të Kinës.

Top News/ Norvegjia ndihmon Ukrainën…103 milionë dollarë për infrastrukturën energjetike
16/06 14:41
Top News/ Dramë pengjesh në burgun rus / Trupat vrasin pengmarrësit e lidhur me Shtetin Islamik
16/06 14:40
Top News/ Ushtria izraelite, pauzë në luftime…Zemërohet Netanyahu: Plani është i papranueshëm
16/06 14:32
Top News/ Zelenski, shitësi më i mirë i kohërave! Trump për presidentin ukrainas: Më pëlqen shumë
16/06 14:11
Top News/ Të burgosurit marrin peng gardianët / ‘Thriller’ në Rusi, kanë lidhje me Shtetin Islamik
16/06 12:37
Top News/ Marina amerikane shpëton ekuipazhin grek / Anija u sulmua nga Huthit në Detin e Kuq
16/06 12:35
Top News/ Bajram në rrënojat e xhamive / Palestinezët në Khan Junis falen mes shkatërrimit
16/06 12:34
Top News/ Dhjetëra e mijëra njerëz në Tel Aviv / Protesta më e madhe nga fillimi i luftës me Hamasin
16/06 12:30
Top News/ Haxh në 47 gradë Celcius / Arabia Saudite përvëlohet, pelegrinazh i vështirë
16/06 12:29
Top Channel/ 8 ushtarë të vrarë! Luftimet në Rafah/ Ushtria e izraelit kap armë pranë Egjiptit
16/06 12:14
Top News/ Dënim për pushtimin e Ukrainës…Liderët botërorë flasin në Zvicër për paqen
16/06 12:11
Top News/ Avionët rusë hyjnë në Suedi / Shkelet hapësira ajrore e anëtares më të re të NATO-s
16/06 12:11
Top News/ Perëndimi refuzon ofertën e Putinit: Kjo nuk është paqe por pushtim i Ukrainës!
16/06 12:06
Top Channel/ Lot dhe lutje në Gaza! Besimtarët myslimanë kryejnë ritet në xhaminë e shenjtë në Mekë
16/06 12:05
Top Channel/ Shqipëria në Euro 2024! Atmosfera ndeshjes ndjehet edhe në Greqi, pikturohet shqiponja
15/06 20:53
Top News/ Britania, strehë për kriminelët shqiptarë, hyn ilegalisht për t’iu shmangur drejtësisë
15/06 18:52
Top News/ Kendall Jenner shfaq figurën e saj të mrekullueshme me bikini
15/06 15:10
Top News/ SHBA, sanksione grupit izraelit: Sulmoi ndihmat humanitare, të veprojë edhe Izraeli
15/06 15:08
Top Channel/ Përse u rrëzua propozimi i Putinit, Scholz: Nuk ishte serioz, e bëri prej samitit!
15/06 15:04
Top News/ Izraeli vret 2 pengje izraelite/ Vijon dështimi për lirimin e tyre nga Hamasi
15/06 14:50