Top News – 102-vjeçarja në SHBA/ I mbijeton Covid-it dhe gripit spanjoll
21/09/2020 14:31

Pjesa më e madhe e njerëzve do ta konsideronin veten me fat të mbijetonin pasi të prekeshin nga një virus vdekjeprurës i një pandemie. Por Mildred Geraldine ” Gerri” Schappals, i ka mbijetuar dy prej tyre në një diferencë kohe prej një shekulli. 102 vjeçarja ishte infektuar me gripin spanjoll në 1918 dhe rezultoi sërish pozitive në maj për covid 19 në shtëpinë e të moshuarve ku ajo qëndron në Nju Hempshajër, por ajo i kaloi të dyja sëmundjet dhe tani ndihet mirë. Ajo ka një mënyrë interesante për të vlerësuar jetëgjatësinë e saj. I ka thënë vajzës Xhulia se beson se ajo ishte e destinuar për të bërë dicka të madhe dhe se vazhdon të përpiqet të zbulojë se cfarë është kjo për ta bërë. Ajo shpesh më ka thënë se mendon që nëna natyrë beson se ajo kish vdekur në 1918 dhe se e ka harruar atë – thotë Xhulia.

Top News – Shefi i UNMIK/ Thirrje për dialog konstruktiv
21/10 22:28
Top News – Vaksina e oksfordit/ Vdes vullnetari i testuar në Brazil
21/10 21:35
Top News – `Misione të huaja`/ SHBA, shënjestrohen 6 media kineze
21/10 21:14
Top News – Shqiptarët e Amerikës/ Si do të votojnë në 3 nëntor
21/10 20:56
Top News – Agresori në Francë/ Pagoi nxënësit t`i tregonin mësuesin
21/10 20:55
Top News – Edhe ata, fëmijë të zotit/ Papa, mbështetje për martesat gay
21/10 19:28
Top News – SHBA, bilanci i vdekjeve/ 300 mijë më shumë gjatë 2020
21/10 19:26
Top News – Çekia në izolim/ Pas rritjes se infektimeve
21/10 19:24
Top News – Zinxhir izolimesh/ Evropa e mbërthyer në valën e dytë
21/10 14:13
Top News – Çfarë na pret? Deri në 2025-ën… makinat do bëjnë gjysmën e punëve
21/10 12:46
Top News – Në Çeki, gati 12,000 raste të reja me koronavirus brenda një dite
21/10 12:21
Top News – Ajri i ndotur vrau 500 mijë foshnje në 2019-ën!
21/10 12:21
Rritet buxheti për infrastrukturën/ Më shumë fonde sesa për shëndetësinë
21/10 12:18
Top News – Takimi me asteroidin/ NASA: Misioni kryhet me sukses!
21/10 11:58
Top News – Studimi i fundit, Covid-i “i gjatë”/ Kush është më i rrezikuar?
21/10 11:58
Top News – “New York Times”: Trump, llogari bankare në Kinë
21/10 11:57
Top News – Çështja e detit/ Zaganjori: Haga, e parakohshme!
20/10 22:28
Top News – Anija e nasës/ Do të sjelle një kampion asteroidi
20/10 21:11
Top News – Presidenti ukrainas/ Ndëshkim për ata që dhanë Krimenë
20/10 21:07
Top News – Vrasja e mësuesit/ Franca mbyll xhaminë në Paris
20/10 21:06