Top News – 100 mijë trupa amerikane në Evropë / …edhe baza të reja, numrat mund të rriten
21/05/2022 16:17

SHBA do të mbajë 100 mijë trupa ushtarake të vendosura në evropë për të ardhmen e afërt në rast se Rusia përshkallëzon situatën dhe kërcënon Suedinë dhe Finlandën, apo ndonjë vend tjetër anëtar të NATO-s. Zyrtarë amerikanë thanë për CNN se numri i trupave mund të rritet nëse NATO kryen më shumë stërvitje ushtarake në rajon dhe SHBA mund të shtojë edhe baza të tjera në evropë nëse situata do të ndryshojë. Planet po vlerësohen pas takimit të shefave ushtarakë të NATO-s në Bruksel, të enjten – thanë zyrtarët. Shefat ushtarakë po bëjnë rekomandime për takimin e ministrave të mbrojtjes të natos të planifikuar për në qershor dhe liderët e NATO-s, përfshirë presidentin amerikan Joe Biden do të takohen në Madrid në fund të këtij muaji. SHBA ka shtuar praninë e forcave të saj në evropë nga rreth 60 mijë trupa që ishin para pushtimit rus të Ukrainës në rreth 100 mijë tani duke shtuar trupa dhe asete në vendet përgjatë kufijve lindorë të Evropës për të mbështetur naton dhe për të zbrapsur Rusinë.

Top News- Ukraina në kundërofensivë, ‘sulme’ në Rusi…!?/Tre të vdekur pas shpërthimeve në Belgorod
03/07 13:16
Top News – Lufta afron Gjermaninë dhe Amerikën /Marrëdhënia që po rilind pas dy dekadash të vështira
03/07 13:12
Top News – Trupat çeçene në Lisiçansk / Ramazan Kadyrov publikon pamjet: Ja si po luftojmë
03/07 13:11
Top News – Qeveria gjermane përgatit popullatën / Po vjen ‘zija’ e gazit, merrni masat e nevojshme
03/07 13:08
Top Channel/ 3 të vrarë në qytetin kufitar rus, Ukraina mund të humbasë qytetin kyç në Luhansk
03/07 12:17
Top Channel/ Thatësira e madhe në SHBA, ndryshime drastike në rezervuarin më të madh
03/07 12:13
Top Channel/ Sidney në rrezik nga pëmbytjet, tajfuni në Kinën Jugorë ndan anijen më dysh
03/07 10:45
Top News- Rriten tensionet Turqi-Greqi/ Shtohen akuzat e paralajmërimet nga dy shtetet
02/07 19:36
Top News – Ushtria ukrainase “gjen” sekretet ruse/ Zbulohen në kufi hardisku me të dhëna të rëndësishme
02/07 19:26
Top News – Masakër në SHBA, vriten 3 policë/ Autori shkëmbeu zjarr me efektivët për disa orë
02/07 19:24
Top Channel/ Rusia e dënoi me pushkatim, britaniku apelon vendimin: Dy muaj për shqyrtimin e kërkesës!
02/07 16:55
Top News-Turistët në Venecia me biletë hyrëse / 10 Euro për person, qyteti publikon rregullat e reja
02/07 15:45
Top News-NATO do avionët e Finlandës e Suedisë/Anëtarësimi i shpejtë në aleancë, përfitim i dyfishtë
02/07 15:30
Top News-Trump sërish për Shtëpinë e Bardhë/ Njoftimi pritet së shpejti, shqetësim mes republikanëve
02/07 15:29
Top Channel /Ukraina kërkon ndihmën e Turqisë, Erdogan përgatit anijet!
02/07 15:01
Top Channel/ Finlanda “e lumtur”: Numri më i madh i vdekjeve nga droga në Europë!
02/07 14:59
Top News – Parashutistë serb në kufi me Kosovën / KFOR sqaron çfarë ndodhi: Ishte një…
02/07 14:40
Top News – Greqia do të njohë Kosovën!/ Po pret momentin e përshtatshëm për hapin final
02/07 14:38
Top News – Qindra raste të reja me Koronavirus/ Rikthehet frika e pandemisë, OBSH paralajmëron…
02/07 14:23
Top News – Rusia shton sulmet në lindje/ Po rrethohet Lisiçansku, bastioni i fundit i rezistencës
02/07 14:13