Top News – 1 mijë tërmete në 5 ditë / Panik në La Palma, alarm për vullkan
17/09/2021 11:46

Frika se një vullkan mund të shpërthejë në ishujt Kanarie është e madhe pasi thuajse 1 mijë tërmete u regjistruan në vetëm pesë ditë. Seria e tërmeteve të vogla dhe aktiviteti intensiv sizmik në kreshtën vullkanike La Cumbre Vieja, në ishullin e pushimeve La Palma, i ka vendosur autoritetet në alarm për një shpërthim të mundshëm. Instituti kombëtar gjeografik i Spanjës, ka regjistruar 4222 dridhje La palma, që nga e shtuna e kaluar. Autoritetet lokale ndërkohë e kanë vendosur vendin në një alarm të verdhë për një shpërthim të mundshëm vullkanik. Ato thanë se situata mund të ndryshojë shpejt por sidoqoftë, zyrtarët pranojnë se nuk ka të dhëna për një shpërthim të shpejtë ndërsa një komitet shkencor po monitoron aktivitetin. Paralajmërimet për vullkane lëshohen në pajtim me nivelin e rrezikut, dhe rriten nga e gjelbra deri në të kuq. Para se një vullkan të shpërthejë, ka një rritje graduale të aktivitetit sizmik që mund të zgjasë për një periudhë të caktuar kohe. Shpërthimi i fundit në Cumbre Vieja, një vullkan i fjetur në La Palma, është regjistruar në vitin 1971.

Top News- Bllokohet për 2 orë Parisi / Alarmi për bombë rikthen frikën e terrorizmit
27/10 20:22
Top Channel/ SHBA bllokon `China Telecom`: “Po na spiunoni, nuk na e hidhni dot”!
27/10 17:44
Top News- BE ‘nuk bën shaka’ / Pse i vendosi Polonisë 1 mln euro gjobë në ditë
27/10 17:20
Top News- Erdogan ka probleme mendore / Opozita turke akuza të ashpra ndaj presidentit
27/10 17:18
Top News – Vrasësi shqiptar kapet në Brazil / Zbulohet identiteti, e kërkonin edhe tre shtete
27/10 17:16
Top Channel/ Itali, nëna vret vajzat 3 dhe 11 vjeç dhe zhduket- i largoheshin babait të dhunshëm
27/10 15:52
Top Channel/Raporti:“Vetëm 2% e pasurisë së Elon Musk, do t`i jepte fund urisë nëpër botë”!
27/10 15:52
Top Channel/ Habit Eurostat: Shqipëria, vendi me numrin më të vogël të grabitjeve për frymë!
27/10 15:22
Top Channel/ “Çmendet” nafta në tregjet ndërkombëtare, çmimi- niveli më i lartë në një dekadë
27/10 15:08
Top Channel/ Vuçiç paralajmëron tensione:”Në 6 nëntor, aksion tjetër në veri të Kosovës”!
27/10 14:22
Top News – Bolsonaro nën hetim penal / Për mënyrën se si e menaxhoi krizën e Covidit
27/10 14:10
Top News – Katër fëmijë u mbytën në Egje / Greqia fajëson Turqinë: Nuk po lufton trafikantët
27/10 14:09
Top Channel/ Hakmarrja e natyrës, shfaqen gropa në mes të detit si “shpagim për njeriun”
27/10 13:54
Top Channel/Skenari i luftës: Dongsha, ishulli ku nis ofensiva e SHBA-së nëse Kina mësyn Tajvanin!
27/10 13:49
Top News Natyra po hakmerret! / Vrimat gjigante mbushin brigjet e Detit të Vdekur
27/10 13:45
Top News – Stërvitja e parë me dronë / SHBA dhe Bahreini bashkojnë forcat në Gjirin Persik
27/10 13:36
Top News – Shqetësim për sigurinë kombëtare / SHBA anulon licencën e kompanisë kineze
27/10 13:29
Top News – Sulm kibernetik në Iran / Kaos në vend, mbyllen pikat e karburantit
27/10 13:27
Top Channel/Dhimbje koke dhe ethe, Moderna shpjegon efektet e pakta anësore të vaksinës tek fëmijët
27/10 13:06
Top News – Do të shuante urinë në botë / Vetëm 2 për qind e pasurisë së Elon Musk
27/10 12:59