Top New – Korrupsion në nivele të larta/ Trashëgimtari i samsungut dënohet me burg
18/01/2021 19:10

Trashëgimtari i Samsung-ut, Lee Jae Yong, u dënua me dy vjet e gjashtë muaj burgim nga një gjykatë e lartë në Korenë e Jugut, për shkak të asaj që u përshkrua si përfshirje e tij në vepra korruptive. Lee, 52 vjeç u dënua për dhënie ryshfeti një bashkëpunëtori të ish-presidentes Park Geun-hye, e cila është dënuar edhe ajo për mitmarrje dhe korrupsion. Lee ka qenë kreu de facto I samsungut që prej 2014-tës. Vendimi I gjykatës pritet të ketë ndikim tani edhe mbi të ardhmen e gjigandit të teknologjisë. Lajmi I dënimit bëri që aksionet e Samsung electronics të binin në bursë me 4%. Kreu I kompanisë ishte ndeshkuar fillimisht me pesë vjet burg. Ai e apeloi atë vendim e cështja përfundoi në Gjykatën Supreme. Akuza ndaj tij eshte se në mënyrë aktive kishte dhënë rryshfete dhe I kërkuar presidenetes që të përdorte pushtetin e saj për të lehtësuar kalimin e tij në krye të Samsungut pasi I ati vdiq nga një atak kardiak. Prodhuesi më i madh I smartfonëve në botë është konglomerati kryesor i kontrolluar nga një familje, që dominon ekonominë koreano-jugore. Qarkullimi i përgjithshëm i Samsung-ut arrin në thuajse 20 për qind të bruto prodhimit të brendshëm të Koresë së Jugut.

Kujdestari i kishës së Lausanne në Zvicër i bie këmbanës për viktimat e Covid në homazhet kombëtare
05/03 22:29
Vrasjet e grave/ Marshim në Stamboll kundër ‘femicidit’, para Ditës Ndërkombëtare të Grave
05/03 22:29
Biri i artistit të famshëm iraken përgatit dhuratën për Papa Françeskun
05/03 22:29
Japonia ende lufton për çmontimin e impjantit të rrezikshëm të Fukushima, 10 vje pas katastrofës
05/03 22:29
Ish-balerini i famshëm francez Patrick Dupond vdes në moshën 61 vjeçare
05/03 22:23
Top News – Covid 19 vrau më shumë se lufta/ Në Itali, rreth 10 mijë të vdekur në 2020
05/03 22:19
Top News – 10 mijë forca në ruajtje të Papës/ Mbërrin në Irak, mesazhe kundër ekstremizmit
05/03 21:18
Top News – Për 3 orë nga Londra në Nju Jork/ Dalin detajet e një avioni, si kurrë më parë
05/03 21:17
Guvernatorit i kërkohet dorëheqja/ New York, ndihmësit e tij ndryshuan numrin e viktimave nga Covid
05/03 20:24
Luksembourg: festivali i Filmit rikthen audiencat në sallat teatrale: Pa koment
05/03 17:59
Bashkëshorti i mbretëreshës transferohet me ambulancë në spitalin privat pas operacionit: Pa koment
05/03 17:59
Papa Françesku mirëpritet nga presidenti i Irakut në vizitën historike: Pa koment
05/03 17:58
Autokolona transporton Papa Franceskun në qytet prej aeroportit: Pa koment
05/03 17:58
Java e Modës Paris: Coperni prezanton koleksionin në pasarelën e spektatorëve në makina: Pa koment
05/03 17:58
Top News – Parlamenti evropian/ ’Të nisin negociatat me Shqipërinë e Maqedoninë’
05/03 16:04
Top News – Gruaja më e vjetër në botë/ Do të mbajë pishtarin e lojërave olimpike në Japoni
05/03 16:00
“Merkel të japë dorëheqjen”/ Editoriali i Spiegel: dështuan me vaksinat anti-covid
05/03 15:45
Virus i ri në Britani/ Zbulohet varianti i ngjashëm me virusin e shfaqur në Brazil
05/03 15:43
Top News – Ministri gjerman kundër Kurtit: Ndryshimi e zhvendosja e kufijve nuk na çojnë përpara
05/03 14:45
Top News – Uraganë edhe në hapësirë/ Fenomeni fiksohet nga satelitët mbi polin e veriut
05/03 14:31