Top Channel/Zgjedhjet Rusi, Putin fiton sërish por humbet popullaritet:kthehen komunistët e “vjetër”
20/09/2021 12:21

Rezultatet e para të zgjedhjeve të përgjithshme në Rusi tregojnë se partia e Vladimir Putin, Rusia e Bashkuar, ka dalë fituese me mbi 40% të votave, më pak se 54% që siguroi në 2016. Ka pasur sakaq një “boom” votash për komunistët, e sërish nuk mungon frika për manipulime. Exit poll-et tregojnë se komunistët rikthehen në dhomen e ulët të parlamentit rus, Duma, me një rezutltat të kënaqshëm për ta prej 25% të vitave. Duket se strategjia e kritikëvë te Kremlinit, përfshirë liderin opozitar Navalny i cili ashtu si kritike të tjerë të qeverisë nuk u lejua të merrte pjesë në zgjedhjet parlamentare, ka dhënë fryte. I ashtëquajti “votim i zgjuar” është në lëvizje që prej 2018-tës. Bëhet fjalë për një shërbim online i cili promovon kandidatët që kanë më shumë shanse të fitojnë përballë njerëzve te mbështetur nga Kremlini dhe partia Rusia e Bashkuar. Strategu kryesor i Navalnyt, Leonid Volkov i tha Associated Press se Smart Voting ka vëzhguar e analizuar qindra fushata dhe ka mbështetur 1.300 kandidatë, jo vetëm në votimet për Dumën por edhe për zgjedhjet e ndryshme rajonale të mbajtura në të njëjtën ditë. Zgjedhësit rusë votuan për 450 deputetët e Dumës, ndërsa në zgjedhje morën pjesë 14 parti. Rusia e Bashkuar shpalli fitoren disa orë pasi u mbyllën votimet të dielën në mbrëmje.

Top Channel/ Porti i Sudanit në Detin e Kuq, lakmohet nga fuqi të rajonale
20/10 21:45
Top Channel/ Zv. Kryeministri taliban thotë se qeveria e Afganistanit është ‘gjithëpërfshirëse’
20/10 21:44
Top Channel/ Njerëzit mbushin Pagodën Shedagon për festivalin budist të Mianmar
20/10 21:44
Top News-Kryhet operacioni i jashtëzakonshëm/Veshka e derrit vendoset në trupin e njeriut
20/10 21:29
Top Channel/ Nuk ka pushtues që i ndal! Salloni i bukurisë në Kabul, ku vajzat ‘sfidojnë’ talebanët
20/10 19:05
Top News- BE, fonde për Drejtësinë/‘Një vend i Ballkanit do të anëtarësohet deri në 2024’
20/10 17:38
Top Channel/ 5 vjet burg për Benzema? Në gjyq për shantazhin me video seksuale ndaj Mathieu Valbuena
20/10 17:33
Top News- Pranga ish-ushtarëve gjermanë/Donin të krijonin një ushtri private terroriste
20/10 16:31
Top News – Avioni përplaset me ‘gardhin’ / Gjithë pasagjerët të sigurt në incidentin në Houston
20/10 16:29
Top News – Bombarduesit bërthamorë amerikanë / Momenti kur ndiqen nga avionët rusë mbi Detin e Zi
20/10 16:28
Top News – Një fëmijë ngjitet në skenë… / Papa i jep një karrige dhe kapelën e bardhë
20/10 16:25
Top News – Anulon vizitën në Irlandën e veriut / U këshillua nga mjekët, ç’po ndodh me mbretëreshën
20/10 16:02
Top News – Zjarr nga ferri, shpërthen mali Aso / Hi dhe llavë nga krateri, turistët në ‘arrati’
20/10 16:01
Top News – U mbytën në luftën e dytë botërore / Anijet fantazëm japoneze dalin në sipërfaqe
20/10 15:53
Top News – Refuzon çmimin për të moshuarit / Mbretëresha: I plakur është ai që ndjehet i tillë
20/10 15:17
Top News – Dy emigrantë të vdekur në furgon / Austri, operacion kërkimi për trafikantët
20/10 14:56
Top News – Breshër i frikshëm në Australi / Kokrrat sa një portokall, shkatërrojnë makina e shtëpi
20/10 14:54
Top Channel/ Toka përpin shtëpitë, lumenjtë marin para banorët, 100 të vdekur nga përmbytjet në Indi
20/10 14:34
Top News- Teoria e re e Harvardit/‘Universi ynë është krijuar në laborator’
20/10 14:13
Top News – Në fund të detit për 1 mijë vjet / Zhytësi izraelit gjen shpatën e kalorësve templarë
20/10 14:12