Top Channel/ Zgjedhje në Kroaci, kryeson partia e kryeministrit Plenkoviç
17/04/2024 22:29

Afër 3.7 milion kroatë iu drejtuan kutive të votimit në zgjedhjet parlamentare që u mbajtën të mërkurën. Në garë rivalët kryesorë janë kryeministri Andrej Plenkoviç dhe partia e tij konservatore në pushtet HDZ (Bashkimi Demokratik Kroat), që opozita e akuzon për korrupsion dhe nepotizëm. HDZ shfrytwzoi qasjen europiane, pasi kjo parti mbikëqyri anëtarësimin e Kroacisë në Bashkimin Evropian, miratoi përdorimin e euros dhe shteti përjetoi një bum turistik. Përballë ndodhet presidenti i Kroacisë, Zoran Milanoviç, i cili ka deklaruar se do të japë dorëheqje për t’u bërë kryeministër nëse Partia Social Demokrate e tij (SDP) merr pushtetin, me ndihmën e partive më të vogla. Qëndrimet e tij janë konsideruar shpesh pro ruse, pasi kundërshton ndihmën për Ukrainën. Megjithatë, sipas Exit Poll-eve të para, HDZ-ja e kryeministrit aktual, Andrej Plenkoviç është fituese e zgjedhjeve parlamentare. Sondazhi i Ipsos e vendos në vend të parë HDZ-në dhe partnerët me 58 mandate. E dyta renditet partia SDP dhe partnerët me 44 deputetë. Parlamenti kroat ka 151 deputetë. Sipas të dhënave të fundit nga Komisioni Shtetëror Zgjedhor deri në orën 16:30 pjesëmarrja ishte 50,6 për qind, dukshëm më e lartë se në vitin 2020, kur në të njëjtën periudhë ishte 34,04 për qind. Pamjet: AFP

Top News/ Trupat izraelite bastisje në Jenin, 10 të vrarë në luftime
22/05 22:20
Top News/ Kina ‘dhëmbë për dhëmbë’ me SHBA/ Sanksionon kompanitë amerikane që shesin armë në Tajvan
22/05 21:45
Top News/ Blinken mesazh Egjiptit: Të çojmë ndihmat sa më shpejt në Gaza
22/05 21:37
Top News/ Britania voton më 4 korrik. Sunak i kërkon mbretit të shpërndajë parlamentin
22/05 20:43
Top Channel/ Anglia në zgjedhje të parakohshme/ Kryeministri Rishi Sunak caktoi datën 4 korrik
22/05 19:41
Top Channel/ Luftë terrorizmit, Italia godet kriminelët turq. 19 të arrestuar, mes tyre “bosi i madh”
22/05 19:40
Top News/ Në emër të ngrohjes globale. Të pasurit fitojnë miliarda nga kreditë për të varfërit
22/05 15:28
Top Channel/ Serbia letër Asamblesë Parlamentare të NATO-s: Kosovës të mos i avancohet statusi!
22/05 14:27
Top Channel/ “Të lehtësojmë konsumatorët”, Biden urdhër: Hidhen në qarkullim 1 mln fuçi nafte!
22/05 14:00
Top News/ Rusia kërkon të zgjerojë kufirin detar/ Ministri lituanez: Duhet t’i përgjigjemi
22/05 13:06
Top News/ Tornado rrafshon qytezën/ Dhjetëra viktima e të lënduar në Iowa të ShBA
22/05 12:52
Top Channel/” Shumë të vdekur e të lënduar”: Tornado “fshin” të gjithë qytezën në SHBA!
22/05 11:59
Top News/ Bullgaria trupa shtesë në Kosovë/ Shefi i Mbrojtjes- Do i përgjigjemi çdo situate
22/05 11:36
Top Channnel/ Spanja, Irlanda e Norvegjia njohin Palestinën: Izraeli tërheq urgjent ambasadorët!
22/05 11:36
Top Channel/ Gaza drejt kolapsit, OKB pezullon ndihmat në Rafah: Frikë për sigurinë!
22/05 11:34
Top Channel/ Fletëarresti për Netanyahun, Blinken “sulmon” GJNP: SHBA do sanksionojë gjykatën!
22/05 11:32
Top News/ Lëvizja anti-Izrael në Europë. Tre vende bëhen bashkë, njohin shtetin e Palestinës
22/05 10:35
Top News/ Izraeli kërcënon Spanjën: Do të kesh pasoja po njohe shtetin e Palestinës
22/05 10:33
Top News/ ‘Operacionet humanitare drejt kolapsit’/ OKB pezullon shpërndarjen e ushqimeve në Rafah
22/05 10:10
Top News/ Akuzoi Netanyahun për krime lufte. SHBA, sanksione ndaj Gjykatës Ndërkombëtare Penale
22/05 09:55