Top Channel/ Zelensky zbarkon në Tiranë/ Presidenti ka mbërritur në Shqipëri nën masa të rrepta sigurie për samitin e Ukrainës
27/02/2024 23:23

Presidenti I Ukrainës Volodymyr Zelensky mbërriti orët e vona të së martës në Tiranë, për të marrë pjesë në punimet e samitit Ukrainë-Europa Juglindore. Ai u prit në Rinas nga ministro I punëve të jashtme Igli Hasani dhe ministrja e shtetit për marrëdhëniet me Parlamentin Elisa Spiropali. Ndërsa u shoqërua nën masa të rrepta sigurie. Sipas axhendës, Zelensky do të mikpritet në orën 09:00 në Kryeministri nga kryeministri Edi Rama, ku dhe do të nënshkruajnë disa marrëveshje mes dy vendeve. Më pas ata do t’i drejtohen pallatit të kongreseve nga ku në këtë tapet të kuq do të mbërrijnë në Samitin e organizuar nga Qeveria Shqiptare, 13 udhëheqës të 13 shteteve nga Europa Juglindore. Pjesa e parë e samitit do të jetë e hapur nga kjo sallë për të vijuar me dyer të mbyllura e më pas konkluzionet do të jepen në një konferencë për shtyp që do të mbahet në orën 13.30 të kësaj të mërkure. Shqipëria e organizon këtë Samit në vazhdën e qëndrimeve të guximshme e të unifikuara në Këshillin e Sigurimit të OKB-s me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Samiti vjen si një tjetër mbështetje për Ukrainën dhe në të denoncuarin e agresion të paligjshëm Rus dhe krimet që ka sjellë ai. Ftesë për të marrë pjesë ka edhe presidenti Serbisë Aleksandër Vucic vendi të cilit është përfshirë në mitingje pro ruse. Pjesëmarrja e mundshme e Vucic nuk do të mirëpritet nga Moska të cilës Serbia ka refuzuar ti vendosë sanksioneve siç ka kërkuar BE-ja. Kosova do të përfaqësohet nga presidentja Vjosa Osmani. Ky samit shihet si një mundësi e mirë për intensifikimin e përpjekjeve në njohjen shtet të Kosovës nga Ukraina. Presidenti Turqisë Rexhep Taip Erdogan do ti bashkohet samitit përmes një video mesazhi nga Ankaraja. Pamjet: AFP

Top News/ Izraeli paralajmëron Iranin: ‘Jemi në gatishmëri. do vuani pasojat
13/04 17:44
Top News/ Mbi 50 mijë ushtarë rusë të vrarë, Mediazona fakton vdekjet e shkaktuara nga lufta
13/04 17:43
Top News/ NATO ceremoni për Shqipërinë, Bruksel, Peleshi: Mbetemi të palëkundur
13/04 16:31
Top News/Shtatë të vdekur dhe një foshnjë e plagosur/ Sulm me thikë në një qëndër tregtare në Sydney
13/04 15:53
Top Channel/ Katastrofat natyrore “dërrmuan” Kinën: 3.3 miliardë dëme vetëm deri tani këtë vit!
13/04 14:54
Top Channel/ Japonia, në alarm për mbiemrat: Në 500 vjet, do të jenë të gjithë “Sato”!
13/04 14:53
Top Channel/ “Ti je si deklarohesh”: Parlamenti gjerman OK ligjit për gjininë, lehtëson aplikimet!
13/04 12:46
Top Channel/ Ligji i “spiunëve”, Kongresi amerikan i jep dritën jeshile: përgjon shtetasit e huaj!
13/04 12:46
Top Channel/ “Masakër” në Australi: 5 të vdekur nga sulmi me thikë, qëllohet për vdekje autori!
13/04 12:45
Top Channel/ Fillon sulmi ndaj Izraelit? Hezbollahu nis raketa, SHBA paralajmëron Iranin!
13/04 12:44
Top News/ SHBA sanksione Hamasit/ Amerikanët thirrje aleatëve të shënjestrojnë grupin militant
12/04 22:39
Top Channel/ Ndërron jetë stilisti i njohur italian, Roberto Cavalli! La pas 6 fëmijë, më i vogli 1 vjeç
12/04 22:34
Top Channel/ Holanda në krah të Ukrainës, rrit në 3 miliardë euro ndihmën ushtarake
12/04 21:04
Top Channel/ Biden-Trump, anketa, amerikanët mendojnë se kandidatët kanë bërë më shumë dëm sesa mirë
12/04 20:00
Top Channel/ Aleatët duan armë? Ekspertja amerikane: Industria jonë e mbrojtjes në vështirësi
12/04 19:31
Top Channel/ Rrëzohet çatia në Itali, humb jetën në punë punëtori 36-vjeçar shqiptar
12/04 17:48
Top Channel/ Posteri që alarmoi Gjermaninë, ISIS mund të sulmojë stadiumet e Euro 2024
12/04 16:36
Top News/ Evropa, gati të njohë Palestinën / Spanja kryeson, bën fushatë për mbështetje
12/04 16:19
Top News/I luten zotit t’i japë fund përmbytjeve/Priftërinjtë rusë, me avion mbi lumenjtë e Siberisë
12/04 15:39
Top News/ ‘Magura’, droni detar që tmerroi Putinin / Mban 320 kg eksploziv, ‘asi’ në dorën e Kievit
12/04 15:33