Top Channel/ Zelensky kërkon që Bucha të bëhet simbol i drejtësisë për krimet gjenocidale të Rusisë
31/03/2023 22:29

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky bëri thirrje të premten që Bucha të bëhet një "simbol i drejtësisë" në përvjetorin e një viti të tërheqjes së Rusisë nga qyteti, tani sinonim i akuzave për krime lufte. "Ne duhet të bëjmë gjithçka për ta bërë Bucha një simbol të drejtësisë... Ne duam që çdo vrasës, xhelat, terrorist rus të mbahet përgjegjës për çdo krim," tha Zelensky në një samit në Kiev mbi krimet e Buçës. Më herët presidenti ukrainas vizitoi Buçën me liderët e Kroacisë, Moldavisë, Sllovakisë dhe Sllovenisë për një ceremoni përkujtimore. "Ajo që ndodhi në Bucha, ushtria ruse e bën atë kudo që shkon," tha Zelensky në Kiev. Ai tha se tragjedia e Buçës ilustron "dhunën sistematike gjenocidale, e cila është thelbi i veprimeve ruse në të gjitha territoret e okupuara ukrainase". Ukraina vlerëson se rreth 1,400 civilë vdiqën rreth Bucha, dhe 637 në vetë qytetin. Ukraina do të përdorë sistemin e saj kombëtar gjyqësor për të mbajtur përgjegjës "shumicën e vrasësve dhe terroristëve rusë", tha Zelensky. Ajo do të mbështetet gjithashtu në Gjykatën Penale Ndërkombëtare "e cila është në gjendje të ndjekë penalisht kriminelët rusë të luftës të niveleve të ndryshme brenda juridiksionit të saj". Kievi po punon gjithashtu për krijimin e një gjykate speciale për krimin e agresionit. Në një video-mesazh të premten në mbrëmje, Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha se Shtetet e Bashkuara "do të vazhdojnë të bëjnë presion për përgjegjësi dhe drejtësi për aq kohë sa të duhet". Presidenti francez Emmanuel Macron akuzoi të premten Moskën se ka "lejuar, madje inkurajuar" krimet e luftës në Ukrainë. Pamjet: AFP

Top News – Kush janë bosët e krimit që jetojnë në Dubai?/ Emiratet e Bashkuara, ‘parajsa e lirisë’
06/06 17:17
Top Channel/ Dhjetëra të vdekur e të zhdukur, furi e motit në Haiti-Ujrat “rrethojnë” qytetin!
06/06 15:10
Top Channel/ BE kërkon “dallimin”: Të shënohen përmbajtjet e krijuara nga AI!
06/06 15:07
Top News – Rusia flet për humbje të mëdha ukrainase /’Bosi’ i Wagnerit qesh: Janë pretendime absurde
06/06 14:57
Top Channel/ 21-vjeçarja ‘fshihet’ pas bandës kriminale shqiptare, abuzon një vajzë tjetër
06/06 14:33
Top Channel/ Flinte me dyshekun në zyrë, e reja tani ka krijuar biznesin e saj me vlerë 25 milionë $
06/06 14:27
Top News – U përfol si Shefja e re e NATO-s / Kryeministrja e Danimarkës refuzon postin
06/06 14:22
Top News – F-16 mund të mbajnë armë bërthamore / Rusia paralajmëron: Mos guxoni t’ia jepni Kievit
06/06 14:22
Top News -Rusia mund ‘të sulmojë’ Britaninë, kërcënimet e Medvedev alarmojnë Londrën: Të përgatitemi
06/06 14:21
Top News – U përfol si Shefja e re e NATO-s / Kryeministrja e Danimarkës refuzon postin
06/06 14:19
Top News – Ukraina po pushton Rusinë! Informacionet që po trondisin Kremlinin
06/06 14:07
Top Neës -‘Do nisim ofensivën edhe pa F16-at’/ Ukraina nuk pret dot më gjatë, avionët vijnë në dimër
06/06 14:06
Top News – Kërcënim drithërues nga Irani / Prezanton ‘Fattah’, raketën balistike hipersonike
06/06 12:41
Top News – Katastrofë nukleare, përmbytje apokaliptike!? Putin hedh në erë digën, ndizet frika
06/06 12:26
Top Channel/ Spiunoi për rusët, gjendet i vdekur në burg agjenti i FBI-së!
06/06 12:24
Top News – Agjenti i FBI që ‘punote’ për Rusinë…/ Gjendet i vdekur në burg, ishte dënuar përjetë
06/06 12:21
Top News – Taylor Swift shpërthen në lot/ Këngëtarja qan në koncert për dashurinë e humbur
06/06 12:20
Top News – 100 viktima ende pa emër… / Katastrofa hekurudhore, apel familjarëve për ndihmë
06/06 12:14
Top Channel/ Shkeli privatësinë e fëmijëve, Microsoft: 20 milionë dollarë gjobë!
06/06 12:10
Top News – Shkelje e privatësisë së fëmijëve / Microsoft gjobitet me 20 milionë dollarë
06/06 11:53