Top Channel/ Zbulohet diamanti i rrallë: Ndryshon ngjyrë në temperatura të ulëta!
07/10/2021 17:18

Shkencëtarët kanë zbuluar një lloj të ri e mjaft të rrallë diamanti i cili ndërron ngjyrë. Ata e kanë quajtur “diamanti kameleon”, i cili në vend që ta ndryshojë ngjyrën në kushte të nxehti apo në errësirë, e bën këtë gjë në temperature të ulëta, thonë mediat amerikane. Zbulimi u bë fare rastësisht nga Stephanie Persaud nga Instituti amerikan në Calrsbad të Kalifornisë, e cila, teksa bënte seleksionimin e gurëve për disa klientë vuri re ndryshimin që i ndodhte diamantit në fjalë. Guri i cmuar nga gri, nisi të bëhej i verdhë. Një veti e tillë është tmerrësisht e rrallë, dhe ia shton vlerën këtij diamanti. Ekspertët besojnë se ai tani do të shitet shumë më shtrenjtë. Ndryshimi i ngjyrës megjithatë nuk është shumë i dukshëm në kushtet e një të ftohti normal. Që të vihet re sa më mirë dhe kontrasti të jetë i plotë, ai duhet të qëndrojë në temperature e azotit të lëngshëm, apo minus 196 gradë celsius.

Top Channel/Iku Merkel, iku mbështetja për Vuçiç: Qeveria e re gjermane, dorë të hekurt mbi Serbinë
08/12 13:03
Top News – 300 mln USD për ushtrinë ukrainase / SHBA miraton projektligjin përballë kërcënimit rus
08/12 12:53
Top Channel/ Bllokimi i negociatave, Bullgaria tregon kushtet e saj: 6 muaj për…
08/12 12:25
Top Channel/ Biden “i tregon dhëmbët” Putinit: S`ka më doreza, po sulmuat do keni punë me ne!
08/12 12:08
Top Channel/ Ekspertët optimist: Ilaçi i GSK funksionon kundër Omicron-it!
08/12 12:06
Top News – SHBA kërcënon Putinin / Nëse sulmon Ukrainën do godasim atje ku dhemb më shumë
08/12 11:53
Top Channel/ Çfarë fshihet pas konfliktit: Jo vetëm NATO, përse Putini e ka “halë në sy” Ukrainën
08/12 11:45
Top News – Merr fund epoka e Merkel / Nga sot, Olaf Scholz është kancelar i Gjermanisë
08/12 11:43
Top News – Funksionojnë kundrejt Omicron / OBSH konfirmon, vaksinat ekzistuese janë efikase
08/12 11:41
Top Channel/ Kosova e Shqipëria gati të luftojnë në Ukrainë krah SHBA- heshtin Mali i Zi e RMV
08/12 11:36
Top News-Tensionet Rusi-Ukrainë / Çfarë fshihet pas tyre, sa real është pushtimi…
08/12 11:30
Top Channel/ Rusisë i del “armiku” nga s`e pret: një shtet tjetër i tregon forcën në kufi!
08/12 11:19
Top Channel/ “Ishuj cokollate” në Afrikë: shënjestra, tregu i luksit!
08/12 11:18
Top Channel/Pas përplasjes me Borell, Kurti nuk kursen as Von der Leyen: BE të jetë e drejtë!
08/12 11:16
Top News – Miliarderi japonez në orbitë / Rusia rikthehet te turizmi hapësinor
08/12 10:04
Top Channel/ Vaksinimi i detyrueshëm në Greqi, Mitsotakis:Kushtetuta na detyron të mbrojmë qytetarët
08/12 02:08
Top Channel/ Gjykata holandeze vendos kundër padisë ndaj ministrit izraelit të mbrojtjes
07/12 22:52
Top Channel/ Sulmuesi në zyrat publike në Moskë lë dy të vrarë e katër të plagosur
07/12 22:51
Top Channel/ Ushtria e Izraelit kompleton barrierën kufitare në Gaza
07/12 22:50
Top Channel/ Disa viktima nga shembja e ndërtesës tre-katëshe në qytetin bregdetar francez
07/12 22:49