Top Channel/ Vuçiç ha byrek përpara takimit me Kurtin: “Do jetë javë e vështirë”!
16/05/2021 14:36

Përmes një fotoje në profilin e tij në Instagram, presidenti serb Aleksandar Vucic tregoi sesi po përgatitet për javën e ardhshme, kur e pret një darkë pune në Bruksel me liderët e Ballkanit Perëndimor, përfshirë dhe kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. ““Byrek dhe kos, përgatitje e shkëlqyeshme për javën e vështirë përpara. Ne kemi takime të rëndësishme e besoj dhe të suksesshme në Lubjanë, Bruksel dhe Pragë. Parimet politike janë forca jonë, dhe bashkëpunimi me Europën dhe botën na garanton siguri ekonomike dhe një të ardhme më të mirë për ne. Rroftë Serbia”, shkroi Vucic në krah të fotos. Takim joformal, i thirrur nga shefi i diplomacisë europiane, Josep Borrell shihet si një zhvillim i dobishëm në përmirësimin e marrëdhënieve bilaterale mes shteteve. Ai do të përbëjë të parën herë që Vucic dhe kryeministri Kurti takohen përballë. një ditë më parë, presidenti serb iu rikthye temës së ndryshimit të kufijve, duke thënë se është kundër saj, por shtoi se një ide e tillë do të mund të gjente zbatim nëse do të mandatohej nga Kombet e Bashkuara ose një institucion tjetër.Gjatë javëve të fundit, mediat në rajon, por edhe më gjerë, kanë shkruar për idetë për ndryshimin e kufijve të vendeve në rajonit të Ballkanit si mundësi për të zgjidhur çështjet e mbetura si të pazgjidhura nga procesi i shpërbërjes së ish-Jugosllavisë.

Top Channel/ Anijet luftarake të Putinit parkohen në pragun e Bidenit! Frika për luftë bërthamore
13/06 13:15
Top Channel/ 8-vjeçari qëllohet për vdekje nga babai teksa përpiqej të mbronte të ëmën! I doli para
13/06 13:14
Top Channel/ Rritet konsumi i drogës në Europë, shtohen vdekjet: Shumica në Gjermani!
13/06 13:11
Top News/ Pakënaqësia me qeverinë në kulm / Gjermanët të pakënaqur me punën e Scholz
13/06 12:46
Top Channel/ “Kosova në KiE”: “Tërbohet” delegacioni serb, largohet nga takimi në Sarajevë!
13/06 12:43
Top Channel/ G7, “plan Marshall” për Ukrainën: Miliardë USD ndihma dhe ngrirje të aseteve ruse!
13/06 12:21
Top News/ SHBA-Ukrainë, marrëveshje sigurie / Një mesazh i qartë për Rusinë, mbështetje për Kievin
13/06 12:06
Top News/ F16-at po vijnë në Ukrainë, çështje ditësh / Çfarë ndikimi do të kenë në rrjedhën e luftës
13/06 11:41
Top News/ Pushtimi rus i Ukrainës dëmton planetin/RAPORTI: Përshpejton emergjencën globale të klimës
13/06 11:31
Top News/ Spiunët rusë mes nesh…’Gëlojnë’ në Evropë, aktivitet i shtuar në Gjermani
13/06 11:31
Top News/ Liderët e G7 mbildhen në Itali/ I japin 50 mld dollarë Ukrainës nga asetet e ngrira ruse
13/06 09:31
Top News/ Pekini ‘pushton’ Europën me elektriket. BE vendos taksa të larta për makinat kineze
12/06 23:00
Top Channel/ Greqia “përvëlohet”! Kamerat termike regjistrojnë temperatura ekstreme në Athinë
12/06 22:30
Top Channel/ Merr flakë ndërtesa ku strehoheshin punëtorët e huaj, humbin jetën 49 persona në Kuvajt
12/06 22:26
Top News/Izraeli i vrau komandantin e lartë. Hezbollahu nis hakmarrjen, breshëri raketash nga Libani
12/06 22:00
Top Channel/ Sot në krye të bashkisë, kush është politikani italian që vite më parë vrau shqiptarin
12/06 21:43
Top News/ OKB shton edhe përdhunimet. Krimet izraelit ndaj palestinezëve në Gaza
12/06 21:00
Top News/ Vrasjet në Gaza, krim kundër njerëzimit / OKB: Izraeli dhe Hamasi kryen krime lufte
12/06 17:22
Top News/ Pakt kundër të djathtës ekstreme/ Macron i bën apel partive rivale: Të bashkohemi!
12/06 17:20
Top News/ Bota e kinemasë mban zi për vdekjen e aktorit të famshëm francez Philippe Leroy.
12/06 16:15