Top Channel/ ‘Venecia e Kubës’ përpiqet të mbijetojë, mes largimit të të rinjve dhe klimës
17/05/2022 23:11

Qyteza e vogël verore Isabela de Sagua, njihet ndryshe si “Venecia e Kubës” por dhe ajo si zona të tjera përpiqet të mbijetojë ndaj vështirësive ekonomike dhe largimit të rinjve. "Cikoni Kate dëmtoi shumë shtëpi të drunjta që rrinin të ngritura mbi ujë," thotë një prej 3,000 banorëve te mbetur që nuk pranojnë të largohen nga qyteti. Duke treguar nga hunjtë e dalë nga deti, Amado Arce thotë e ka punuar në industrinë e mjaltit dhe ka jetuar prej kohesh në shtëpitë e drunjta mbi ujë. Qyteti ishte ndertuar i tille prej viteve 1850. Ai është një prej banorëve krenarë që refuzojnë të largohen nga vendi megjithë ofertën e qeverisë për t’u zhvendosur në Isabela Nueva, 11 kilometra më thellë në tokën e ishullit. Qyteti mban ende strukturat e dëmtuara dhe zyrat postare të dëmtuara nga cikloni shkatërrimtar i vitit 1985. "Shtëpitë bëheshin në dy kate, në fillim prej druri dhe më pas visheshin me tulla," kujton Arce. Në shekullin e 20-të qyteza u kthye në një port të frekuentuar ku barkat me sheqer, mjaltë e alkool niseshin drejt eksportit. Për njëfarë kohe aty nuk kishte as rrugë teksa banorët lëviznin me kanoe dhe punonin me profesionet e tyre në bregdet. "Porti u mbyll për shumë gjëra, pas rënies së Bashkimit Sovjetik vendi nisi të braktisej, pasi 80% e tregtisë së Kubës varej prej saj”, kujton banori.

Top News- NATO zgjerohet në Madrid! / Aleanca në gatishmëri për përballje me Rusinë
29/06 21:00
Top Channel/ ‘Rrezik i lartë nga covid’, CDC shton në listë dy vende të reja
29/06 19:36
Top Channel/ NATO me strategji të re: Do mbrojmë çdo pëlllëmbë të territorit tonë
29/06 18:56
Top News- Kurti i ‘tregon dhëmbët’ Serbisë/Sërish reciprocitet në kufi, a priten tensione!
29/06 18:40
Top Channel/ Babai po mbyste foshnjën në Athinë, shqiptarët ndërhyjnë dhe e shpëtojnë
29/06 18:40
Top News- Si i bëri Erdogan presion NATO/Çfarë fitoi Turqia pas heqjes së vetos!
29/06 17:10
Top News-Rusia do të sulmojë një vend të NATO!/Zelenski tregon kush e ka radhën pas Ukrainës
29/06 17:08
Top News- Avionët italianë monitorojnë Rusinë!/Roma në gatishmëri për mbrojtjen e kufijve të NATO
29/06 17:05
Top News-1 milionë trupa më shumë, NATO-izohet Evropa/Biden: Vladimir Putin po merr atë që nuk donte
29/06 16:10
Top News – U vra nga një ‘raketë-ninxha’ / Shefi i Al Qaeda-s në Siri në shënjestrën e SHBA
29/06 15:42
Top Channel/ Gazetarët kundër Macron: “Ku shkojmë paratë tona”? Grevë për licencat!
29/06 15:33
Top News-50,000 trupa të NATO për të ndalur Putin/Vendet baltike druajnë se janë në ‘listën e zezë’
29/06 15:24
Top Channel/ Kapet “droga e Xhihadit”: 2,3 tonë captagon në duart e policisë siriane!
29/06 15:13
Top Channel/ Romë, kafshët nuk përballojnë të nxehtin- u hidhen ushqime të ngrira!
29/06 15:09
Top Channel/ SHBA nis trupat në Europë, Biden: Rusia nuk “guxon”, këtu hyjmë ne!
29/06 14:51
Top Channel/Po të ishte grua, Putin s`do ta sulmonte Ukrainën: Johnson befason me deklaratën!
29/06 14:46
Top News – Kthehet ‘makthi’ i Notre Damit / Sërish zjarr në Paris, 12 persona të lënduar
29/06 14:44
Top News – Grabitje me armë në bankë / Kanada, vriten dy autorët, plagosen gjashtë policë
29/06 14:43
Top News – Kërcënon të ‘bombardojë’ Pentagonin! Rusia publikon koordinatat e qendrave perëndimore
29/06 14:43
Top News – Po të ishte Putini grua…?! / Ja çfarë mendon kryeministri britanik Boris Johnson
29/06 14:42