Top Channel/ Vendimi i gjykatës për Teatrin, juristi Jordan Daci shpjegon vendimin e Kushtetueses
03/07/2021 19:41

Pasi i cilësoi anti-kushtetuese, Gjykata Kushtetuese vendosi që të shfuqizojë vendimin për t’ia kaluar bashkisë Tiranë pronësinë e Teatrit si dhe ligjin e veçantë për ndërtimi e tij. Por, Gjykata nuk arriti t’i japë zgjidhje çështjes kryesore nëse duhej të prishej apo jo godina pasi nuk siguroi dot numrin e duhur të votave. Teksa Bashkia Tiranë e cilësoi atë si një fitore, për juristin Jordan Daci edhe ky vendim është në shkelje me ligjin themeltar të shtetit. “Vendimi i Këshillit Bashkia nuk do të thotë se është i ligjshëm apo kushtetues, por thjesht nuk është marrë në shqyrtim, por në bazë të arsyetimeve vërteton që edhe ky vendim është antikushtetues, në një kohë kur i heq të drejtën edhe bashkisë mbi këtë projekt. Së pari Gjykata ka vendosur që ligji shfuqizohet, çka do të thotë se gjithë mekanizmi që do të mund të përdorej nga Bashkia në raport me mënyrën se si do bëhej tenderimi, bie bëhet 0. Së dyti , ka vendosur që prona t’I kthehet ministrisë së Kulturës. Pra, bashkia ka humbur çdo të drejtë mbi truallin dhe përfshirjen e saj në këtë projekt sepse është jashtë çdo lloj kompetence të saj.” Por, cili është skenari i mundshëm për Teatrin pasi vendimi i gjykatës Kushtetuese të hyjë në fuqi? “Tashmë do të duhet që të kemi një projekt që do të duhet të zhvillohet nga autoriteti përkatës që është pronari në këtë rast, do duhet të zbatohet mbi bazën e rregullave të zakonshme të prokurimit publik, do duhet lëshuar sërish leja. Kuptimi që del nga ky vendim është se Ministria apo kushdo që do ta zhvillojë këtë projekt do të duhet ta bëjë siç ka qenë, pa i ndryshuar asgjë.” Deri më tani, si palë e përfshirë në proces nga ana e presidencës nuk ka pasur ansjë reagim, teksa vendimin nuk e ka komentuar as vetë qeveria.

Top Channel/ Motoristë nga vendi dhe rajoni dhurojnë spektakël në rrugët e Durrësit
24/09 20:45
Top Channel/ Edukatorja e rrallë/ Vajza me nanizëm kujdeset për fëmijët në Përrenjas
24/09 19:52
Top Channel/ Të huajt nuk ikin nga Vlora/ Plazhet e egra janë të mbushura me pushues perëndimorë
24/09 19:48
Top Channel/ Veliaj nis fushatën/ Kryebashkiaku: PS, krenare. Nuk ka asnjë qindarkë ruse
24/09 19:37
Top Channel/ “OKB të luftojë krimet kibernetike”! Rama: Sulmi ndaj Shqipërisë u drejtua nga Irani
24/09 19:29
Top News-Spektakël motorësh në Durrës, qytetarët festojnë në shëtitore
24/09 19:24
Top News-Rama flet në OKB për sulmet iraniane/Deklaratë për Open Balkan dhe raportin e Dick Marty
24/09 19:21
Top Channel/ Rama kërkesë Asamblesë së OKB: Përqendroni vëmendjen në sigurinë kibernetike
24/09 18:55
Top Channel/ Veliaj i jep Medaljen kampionit të botës Zelimkhan Abakarov: Krenar për suksesin tënd
24/09 18:53
Top News – Policia në “gjurmët” e arit kontrabandë/ Procedohet argjendarja, operacion dhe ne Durres
24/09 18:22
Top News – Korçari që kërkohej nga Gjermania/ Tentoi të vriste për hakmarrje dy vite më parë
24/09 16:56
Top News – Droni edukues ‘në aksion’/ Hiqen 34 patenta, arrestohen 5 shoferë në Tiranë
24/09 16:50
Top News-Asnjë amnisti për të dënuarit/Ministria Drejtësisë pa draft nuk duhet deri në fund të vitit
24/09 16:17
Top Channel/ Rihapet gjykimi për ish-policin! I dënuar për 2 vrasje, u ekstradua nga SHBA
24/09 15:22
Top Channel/Pranë urës së Patrës! Zjarri jashtë kontrollit në Nafpakto të Greqisë, rrezikon banesat
24/09 15:08
Top Channel/ Arrestimi i mjekut për ryshfet! Reagon sindikata e mjekëve për mënyrën e arrestimit
24/09 14:59
Top News- Fuoristrada përfundon në parcelë/ Dy aksidente me disa të lënduar në Lezhë
24/09 12:52
Top Channel/ Veliaj: Do të asfaltohet çdo rrugë, investimet rritën vlerën e pronave në Tiranë
24/09 12:21
Top News-Policia ‘gjueti’ për trafikantë droge/ Në pranga 6 persona, njëri tentoi të ikë nga Rinasi
24/09 12:16
Top Channel/ Fuoristrada përplaset me “Golf-in” në aksin Lezhë-Shkodër, mjeti përfundon në parcelë
24/09 12:02