Top Channel/ Varianti i ri, BE ndalon udhëtimet: “Duhet frenuar përhapja”!
26/11/2021 17:49

Pas Mbretërisë së Bashkuar, edhe vendet e BE-së vendosën me urgjencë të ndalojnë udhëtimet drejt Afrikës së Jugut, ku po përhapet me shpejtësi varianti i ri tejet i transmetueshëm i koronavirusit, i përshkruar nga ekspertët si më frikësuesi deri tani. Gjermania, Franca, Italia, Holanda, Austria, Belgjika, Malta dhe Republika Ceke e njoftuan menjëherë bllokimin e udhëtimeve me këtë rajon. Por ndërkohë as kjo masë duket nuk ishte aq e shpejtë sa duhet: autoritetet belge konfirmuan se një rast i këtij varianti është zbuluar tashmë në vend. Izraeli gjithashtu ka identifikuar një rast infektimi me atë që për momentin njihet si B.1.1.529. Konsiderohet se ky variant ka pësuar numrin më të madh të mutacioneve nga të gjitha të tjerat. Këto janë ditët e para të identifikimit të tij. Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se është duke e monitoruar këtë variant dhe për këtë arsye do të mbajë një takim urgjent për të diskutuar se çfarë nënkupton kjo situatë për pandeminë dhe vaksinat. “Jemi të shqetësuar për shkak të mutacioneve dhe ndikimit që mund të ketë ai”, deklaroi zyrtarja e saj, Maria Van Kerkhove. OBSH thotë sakaq se është shumë vonë për të parandaluar një valë të re të sëmundjes në Europë. Parashikimet e zymta të saj janë që deri në mars, 700 mijë vetë të humbin jetën në kontinentin e vjetër.

Top News- NASA alarm për vullkanin në Tonga/Më i fuqishëm se shpërthimi i bombës aë Hiroshimës
24/01 20:12
Top News- I njohur në serialin ‘Ertugrul’/Aktori i njohur turk ndërron jetë në spital
24/01 19:08
Top News-Kufijtë e Ukrainës, të paprekshëm/Gjermania kërcënon Rusinë me kosto të larta
24/01 18:58
Top News-Gjermani, masakër në universitet/4 të plagosur në auditor, autori vret veten
24/01 18:51
Top News – ‘El Padrinot’ shqiptarë në Ekuador/ Si janë organizuar bandat në trafik kokaine
24/01 18:45
Top News- Bora paralizon Turqinë/Pezullohen fluturimet në aeroportin e Stambollit
24/01 17:39
Top News- Shtetrrethim, 1100 policë pas vrasjes/ Ekzekutimi i Ergys Dashit, furtunë në polici
24/01 17:01
Top News- Metro, bodrume dhe parkingje…!/Ku do strehohen ukrainasit nëse sulmon Rusia
24/01 16:41
Top News- Diplomatët shqiptarë në Ukrainë/Ekskluzive, a do largohen nga fronti i luftës!
24/01 16:23
Top Channel/ Kaos trafiku nga bora në Turqi, makinat përplasen me njëra-tjetrën-disa viktima!
24/01 15:46
Top Channel/UFO duke fluturuar mbi Antarktikë, zbulohen nga Goggle Earth!
24/01 15:43
Top Channel/Bechtel hyn të ndërtojë autostradën gjigande në Mal të Zi,reagime të ashpra në Podgoricë
24/01 15:38
Top Channel/ Kina nis dhjetëra bombardues, Tajvani në alarm: Rikthehet hija e luftes!
24/01 15:32
Top Channel/ Gjallë në rrotën e avionit pas 11 orësh udhëtim- ekspertët: “Gati e pamundur”!
24/01 15:31
Top Channel/ NATO nis trupat në lindje të Europës, fillojnë përgatitjet për konflikt!
24/01 15:23
Top News – Nato, trupa shtesë në Evropën lindore/Stoltenberg: Të forcojmë mbrojtjen, Rusia kërcënon!
24/01 15:22
Top Channel/Protestat e dhunshme ndaj masave anti-Covid, mësyhet zyra e Joseph Borell!
24/01 15:20
Top Channel/ “Do shpërthejë lufta”, Danimarka nis bombarduesit në Ukrainë, Anglia tërheq diplomatët
24/01 15:19
Top News – Sulm me raketa balistike / Kishin në shënjestër Abu Dabin, shkatërrohen në ajër
24/01 15:17
Top News – 39 bombardues kinezë drejt Tajvanit/Tensione në tjetër front, SHBA stërvitje me Japoninë
24/01 14:49