Top Channel/ Vallja e tufës së sardeleve para shfarosjes nga predatorët në oqeanin Indian
21/07/2021 21:01

Çdo vit miliona sardele udhëtojnë përgjatë rrymave të ftohta detare pranë brigjeve të Afrikës së Jugut në Oqeanin Indian, gjatë muajve të dimrit në hemisferën jugore të globit. Por rrugëtimi i tyre tërheq predatorë të panumërt teksa delfinë e peshkaqenë mblidhen për gjuetinë e tyre, duke krijuar pamje spektakolare që mahnisin turistët që arrijnë t’i zbulojnë. Amatorët e botës ujore në pamje, tregojnë se duke ndjekur tufat e delfinëve drejt ushqimit, arrijnë në pikën e takimit të predatorëve me tufat e sardeleve. Këto të fundit tentojnë t’u shpëtojnë sulmeve të tyre me vallëzime të sinkronizuara në tufë, por me peshkaqenët në thellësi dhe delfinët që i sulmojnë nga më afër sipërfaqes, fati i tyre është i vulosur.

Top News-Amazon gjobitet me 746 milionë euro/BE e akuzon për keqpërdorimin e të dhënave personale
31/07 22:10
Top Channel/ 19 shqiptarë kthehen nga Siria/ 5 gra dhe 14 fëmijë mbërrijnë të dielën në Shqipëri
31/07 21:53
Top News-Boris Johnson sërish baba/Çifti kryeministror në pritje të fëmijës së dytë
31/07 21:50
Top News-Vendi në ‘luftë’ me flakët/ Shkon në 6 numri i viktimave në Turqi
31/07 21:50
Top News-Franca nuk gjen qetësi/Përsëri protesta kundër pasaportës shëndetësore
31/07 21:49
Top News-Ndjekje si nëpër filma/Angli, arrestohet shqiptari me 40 mijë paund në makinë
31/07 21:48
Top Channel/ Tuma me trupa të lashtë para-hispanikë gjendet në gërmimet në Kolumbi
31/07 21:27
Top Channel/ Policia patrullon në Sydney kundër protestave anti-kufizime
31/07 21:26
Top Channel/ Izolohet kompleksi rezidencial në Pekin prej vatrës së koronavirusit
31/07 21:26
Top News – Macron ‘pozon’ pa dashje si Hitleri/ Presidenti padit pronarin e biznesit të reklamave
31/07 21:22
Top Channel/ Greqia do mbyllë ishujt/ Çdo ditë 3 mijë infektime të reja
31/07 20:34
Top News-Mbi 160 vatra zjarri në Itali/Pjesa më e madhe dyshohet se janë të qëllimshme
31/07 20:26
Top News – Mbi 4 mijë të infektuar në një ditë/ Numri më i lartë që nga nisja e pandemisë, në Tokio
31/07 20:09
Top News – Na kanosen variante më vdekjeprurëse/ OBSH-Ta ndalim Covid 19 përpara këtyre mutacioneve
31/07 20:07
Top News – E shoqja tenton ta shtypë me makinë/ Pasi u grindën, gruaja provoi 3 herë ta përplasë
31/07 20:06
Top News – Vaksinimi, detyrim për gratë shtatzëna/ SHBA- kështu ulet rreziku për nënën dhe fetusin
31/07 19:47
Top News – Zbulimi i kancerit nga urina/ ‘MIT’ krijon mjetin diagnostikues me nanogrimca
31/07 19:46
Top Channel/ Temperatura të larta në Arktik, shkrihen brenda ditës 22 gigatonë akull
31/07 16:35
Top News – U pa në momente intime me sekretaren/ Britani, ish-ministri largohet nga shtëpia
31/07 15:17
Top News – Të rinjtë sfidojnë shiun/ Britanikët festojnë në rrugët me shi
31/07 15:07