Top Channel/ Ushtria e Australisë vjen në ishujt Solomon pas dhunës anti-qeveritare
27/11/2021 20:37

Njësi të ushtrisë së Australisë zbritën sot në aeroportin e Honiara për misionin paqeruajtës pas disa ditë dhune anti-qeveritare e anti-vaksina në kryeqytetin e ishujve Solomon. Qetësia dukej se ishte rikthyer sot pas disa ditë dhune e djegiesh kundër masave të Covid-19 dhe varfërisë në vend. Dyqanet e pikat e karburantit nisën të hapeshin sot teksa rezidentët e Honiara vërshuan për të blerë ushqime pas zbutjes së dhunës. "Situata është e tensionuar, nuk ka asgjë të sigurtë," tha banorja Audrey Avao, e cila shqetësohej për furnizimet në dyqane. Ajo që nisi si një protestë e vogël të mërkurën u kthye shpejt në një marshim dhune ku rezidentët iu bashkuan demonstratës anti-qeveritare e kundër vaksinimeve të detyruara. Për tre ditë rresht turmat e zemëruara dogjën e bastisën kryeqytetin duke kërkuar largimin e kryeministrit Manase Sogavare. Ekonomia e varfër e Solomon u rrënua krejtësisht nga gati dy vjet izolim koronavirusi të vendosura nga kryeministri, duke thelluar dëshpërimin e varfërinë e popullatës prej 800,000 vetësh. Sipas llogaritjeve fillestare 56 ndërtesa zyrtare ishin djegur e bastisur në kryeqytet dhe shumë biznese janë dëmtuar.

Top News- NASA alarm për vullkanin në Tonga/Më i fuqishëm se shpërthimi i bombës aë Hiroshimës
24/01 20:12
Top News- I njohur në serialin ‘Ertugrul’/Aktori i njohur turk ndërron jetë në spital
24/01 19:08
Top News-Kufijtë e Ukrainës, të paprekshëm/Gjermania kërcënon Rusinë me kosto të larta
24/01 18:58
Top News-Gjermani, masakër në universitet/4 të plagosur në auditor, autori vret veten
24/01 18:51
Top News – ‘El Padrinot’ shqiptarë në Ekuador/ Si janë organizuar bandat në trafik kokaine
24/01 18:45
Top News- Bora paralizon Turqinë/Pezullohen fluturimet në aeroportin e Stambollit
24/01 17:39
Top News- Shtetrrethim, 1100 policë pas vrasjes/ Ekzekutimi i Ergys Dashit, furtunë në polici
24/01 17:01
Top News- Metro, bodrume dhe parkingje…!/Ku do strehohen ukrainasit nëse sulmon Rusia
24/01 16:41
Top News- Diplomatët shqiptarë në Ukrainë/Ekskluzive, a do largohen nga fronti i luftës!
24/01 16:23
Top Channel/ Kaos trafiku nga bora në Turqi, makinat përplasen me njëra-tjetrën-disa viktima!
24/01 15:46
Top Channel/UFO duke fluturuar mbi Antarktikë, zbulohen nga Goggle Earth!
24/01 15:43
Top Channel/Bechtel hyn të ndërtojë autostradën gjigande në Mal të Zi,reagime të ashpra në Podgoricë
24/01 15:38
Top Channel/ Kina nis dhjetëra bombardues, Tajvani në alarm: Rikthehet hija e luftes!
24/01 15:32
Top Channel/ Gjallë në rrotën e avionit pas 11 orësh udhëtim- ekspertët: “Gati e pamundur”!
24/01 15:31
Top Channel/ NATO nis trupat në lindje të Europës, fillojnë përgatitjet për konflikt!
24/01 15:23
Top News – Nato, trupa shtesë në Evropën lindore/Stoltenberg: Të forcojmë mbrojtjen, Rusia kërcënon!
24/01 15:22
Top Channel/Protestat e dhunshme ndaj masave anti-Covid, mësyhet zyra e Joseph Borell!
24/01 15:20
Top Channel/ “Do shpërthejë lufta”, Danimarka nis bombarduesit në Ukrainë, Anglia tërheq diplomatët
24/01 15:19
Top News – Sulm me raketa balistike / Kishin në shënjestër Abu Dabin, shkatërrohen në ajër
24/01 15:17
Top News – 39 bombardues kinezë drejt Tajvanit/Tensione në tjetër front, SHBA stërvitje me Japoninë
24/01 14:49