Top Channel/ U vranë 3 spanjollë, ISIS merr përgjegjësinë e sulmit në Afganistan!
20/05/2024 11:14

Shteti Islamik ka marrë përgjegjësinë e sulmit me armë zjarri ndaj turistëve në provincën Bamiyan në Afganistan, ku humbën jetën tre shtetas spanjollë e një tjetër mbeti i plagosur. Abdul Matin Qane, zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme afganë në qeverinë talebane të vendit pohoi se për ngjarjen janë arrestuar sit ë dyshuar 4 persona. Përveç tre turistëve të huaj, i vrarë mbeti edhe një qytetar afgan, dhe u plagosën edhe katër të huaj dhe tre afganë, sipas Qanes.Në Bamiyan ndodhet një zone e mbrojtur nga UNESCO dhe mbetjet e dy statujave të mëdha të Budës, të cilat u hodhën në ajër nga talibanët gjatë sundimit të tyre paraprak më 2001.Turistja franceze Anne-France Brill, një nga dhjetëra udhëtarët e huaj që ndodheshin aty për një vizitë të organizuar, tha se një person i armatosur në këmbë iu afrua automjeteve të grupit dhe hapi zjarr.“Kishte gjak kudo”, rrëfeu 55 vjecarja. “Një gjë është e sigurt,” pohoi ajo, agresori ishte aty posacërisht “për të huajt”.Që kur rimarrjes së pushtetit në vitin 2021, talebanët janë zotuar të rivendosin sigurinë dhe janë përpjekur të inkurajonë numrin e vogël të turistëve në vend, që së fundi kishte nisur të pësonte rritje. Sulmi i së premtes ishte ndër më seriozët që shënjestronin shtetasit e huaj që prej instalimit të qeverisë talebane, e cila u zotua “se të gjithë kriminelët do të gjenden dhe ndëshkohen”.

Top News/ Mbështetja për Ukrainën. Jo të gjithë firmosin deklaratën e integritetit territorial
16/06 21:04
Top Channel/ Antibiotikët nuk po funksionojnë/ OBSH jep alarmin për rrezikun
16/06 19:55
Top Channel/ Francë, mijëra protestues kundër të djathtës ekstreme përpara zgjedhjeve parlamentare
16/06 15:35
Top Channel/ Samiti i paqes, Zelensky: Do t’i paraqesim Moskës propozimin për përfundimin e luftës
16/06 15:34
Top Channel/ Samiti i Paqes, shpresë për pajtim për të dënuar pushtimin e Ukrainës nga Rusia
16/06 15:24
Top News/ Norvegjia ndihmon Ukrainën…103 milionë dollarë për infrastrukturën energjetike
16/06 14:41
Top News/ Dramë pengjesh në burgun rus / Trupat vrasin pengmarrësit e lidhur me Shtetin Islamik
16/06 14:40
Top News/ Ushtria izraelite, pauzë në luftime…Zemërohet Netanyahu: Plani është i papranueshëm
16/06 14:32
Top News/ Zelenski, shitësi më i mirë i kohërave! Trump për presidentin ukrainas: Më pëlqen shumë
16/06 14:11
Top News/ Të burgosurit marrin peng gardianët / ‘Thriller’ në Rusi, kanë lidhje me Shtetin Islamik
16/06 12:37
Top News/ Marina amerikane shpëton ekuipazhin grek / Anija u sulmua nga Huthit në Detin e Kuq
16/06 12:35
Top News/ Bajram në rrënojat e xhamive / Palestinezët në Khan Junis falen mes shkatërrimit
16/06 12:34
Top News/ Dhjetëra e mijëra njerëz në Tel Aviv / Protesta më e madhe nga fillimi i luftës me Hamasin
16/06 12:30
Top News/ Haxh në 47 gradë Celcius / Arabia Saudite përvëlohet, pelegrinazh i vështirë
16/06 12:29
Top Channel/ 8 ushtarë të vrarë! Luftimet në Rafah/ Ushtria e izraelit kap armë pranë Egjiptit
16/06 12:14
Top News/ Dënim për pushtimin e Ukrainës…Liderët botërorë flasin në Zvicër për paqen
16/06 12:11
Top News/ Avionët rusë hyjnë në Suedi / Shkelet hapësira ajrore e anëtares më të re të NATO-s
16/06 12:11
Top News/ Perëndimi refuzon ofertën e Putinit: Kjo nuk është paqe por pushtim i Ukrainës!
16/06 12:06
Top Channel/ Lot dhe lutje në Gaza! Besimtarët myslimanë kryejnë ritet në xhaminë e shenjtë në Mekë
16/06 12:05
Top Channel/ Shqipëria në Euro 2024! Atmosfera ndeshjes ndjehet edhe në Greqi, pikturohet shqiponja
15/06 20:53