Top Channel/ U kap në Kolumbi, bosi më i madh i drogës- lidhje me kriminelët në Ballkan!
25/10/2021 14:17

Njëri prej trafikantëve më të mëdhenj të drogës në Kolumbi, Dario Antonio Usuga, i njohur ndryshe si "Otoniel", është i lidhur me kriminelët në ballkan, shkruan e përditëshmja kolumbiane “Semana”. Lajmi i arrestimit të liderit të kartelit të dhunshëm Clan del Golfo bëri shumë shpejt xhiron e botës, dhe duke cituar të dhënat e policisë lokale, gazeta tregon lidhjet e tij me trafikantët ballkanas.”Me qëllimin ta shtrinte sa më shumë rrjetin e tij të tregtisë së paligjshme të narkotikëve, Otoniel kishte krijuar lidhje ndërkombëtare në Panama, Meksikë, Republikën Domenikane, Belgjikë e Ballkan”, thotë “Semana”. Otoniel u prangos në xhungël, gjatë një operacioni të përbashkët të ushtrisë, forcave ajrore dhe policisë. Qeveria vendase kishte ofruar 800,000 dollarë shpërblim për informacionet rreth vendndodhjes së tij, ndërsa Shtetet e Bashkuara kishin vendosur mbi kokën e kryetrafikantit një shpërblim prej pesë milionësh. Presidenti kolumbian Iván Duque e përshkroi kapjen e tij si “goditjen më të madhe kundër trafikimit të drogës në vendin prej dekadash. “ Kjo goditje mund të krahasohet vetëm me rënien e Pablo Escobarit në vitet 90”, ka thënë ai. Sipas shefit të policisë, Jorge Vargas, lëvizjet e Otoniel që nuk përdorte as celular për të mos u gjurmuar, u diktuan përmes imazheve satelitore. Në përpjekjet për gjetjen e 50 vjecarit u përfshinë edhe agjenci të Mbretërisë së Bashkuar dhe SHBA-së.

Top Channel/Shokon kongresmeni amerikan, pozon me armë me familjen: “Babagjysh, na sill municione”!
06/12 15:52
Top Channel/Tmerron krijuesja e vaksinës: Do vijë një pandemi e re, më e tmerrshme!
06/12 15:51
Top Channel/”Më shau nënën”, detaje të reja nga vrasja në Greqi- fëmijët në dhomën ngjitur!
06/12 15:51
Top Channel/Hidhet në miting mbi kandidatin francez, i ndrydh kyçin e dorës Zemmourit!
06/12 15:50
Top News- Shtëpia më e shtrenjtë ne botë/ Me vlerë 270 mln Euro, i takon pronarit të Newcastle
06/12 15:33
Top News – Kremlini, Ukraina dhe NATO… / Në qendër të bisedës mes Biden dhe Putin
06/12 15:32
Top Channel/SHBA, “dorë të fortë” për negociatat, Escobar i dërgon sinjale BE-së!
06/12 15:29
Top News – Italia nis izolimin e të pavaksinuarve / Vetëm të imunizuarit pjesë e jetës publike
06/12 15:28
Top News – Shqetësim për Papa Françeskun / Rrëzohet ndërsa ngjit shkallët e avionit
06/12 15:24
Top News -Baza të reja luftanijesh e nëndetësesh / Dragoi i frikshëm, Kina do të dominojë Atlantikun
06/12 15:20
Top News-Ushtarë rusë, tanke e artileri/ Frikë në kufirin ukrainas, SHBA: Rusia sulmon brenda javësh
06/12 15:16
Top News – Zemërimi ‘zjen’ në Evropë / Protestuesit nëpër rrugë kundër rregullave të Covidit
06/12 15:00
Top News – Drogë në parlamentin britanik / Gjenden gjurmë kokainë në 11 zyra në Westminster
06/12 14:52
Top News – Tajvani ‘pushtohet’ nga bretkosat / Janë gjigande dhe shumë toksike, vullnetarët në punë
06/12 14:51
Top News – Shpenzime rekord në mbrojtje / BE shpenzoi 200 miliardë dollarë në 2020-ën
06/12 14:49
Top News – Plagoset rivali i Macron / Shpërthejnë përleshjet në takimin elektoral
06/12 14:47
Top News – Diell, det dhe ushtarë! / Dhuna e karteleve, Roja Kombëtare në plazhet e Meksikës
06/12 14:44
Top News – Rusia nis tanke në Taxhikistan / Përforcime në bazë, mbrojtja raketore në gatishmëri
06/12 14:34
Top News-E rrallë, hëna errëson diellin…/ Eklipsi i plotë diellor zhyt Antarktidën në terr
06/12 14:25
Top Channel/ Torturoi dhe vrau 6 vjeçarin: njerka, burgim të përjetshëm- sulmohet në qeli!
06/12 13:43