Top Channel/ Turqia mohon, luftanijet amerikane nuk kaluan në Detin e Zi
15/04/2021 13:52

Zyrtarët turq por edhe disa raporte në media pretendojne se Shtetet e Bashkuara e kanë anuluar dergimin e dy anijeve luftarake në Detin e Zi. Më herët, burimet diplomatike turke pohuan se kalimi i anijes së parë përmes Ngushticës së Bosforit, ishte planifikuar të mërkurën, por kjo nuk ndodhi. Paralajmërimet për nisjen e luftanijeve amerikane erdhen pas rritjes së tensioneve mes Moskë dhe Kievit. Ankaraja njoftoi javën e kaluar se kishte marrë informata që dy anije luftarake të SHBA "do të kalojnë ne Detin e Zi" dhe do të qëndronin në rajon deri në datën 4 maj. Nga Washingtoni zyrtar megjithatë, nuk pati asnjë konfirmim për një lëvizje të tillë, as për planifikimin e as për anullimin e saj. Thuhet se ambasada e SHBA-së në Ankara e kishte njoftuar ministrinë e jashtme të Turqisë për lëvizjen. Zyrtarët amerikanë shprehen tani se Turqia mund ta ketë keqkuptuar njoftimin fillestar, pasi vendosja e anijeve në rajon nuk u konfirmua ndonjëherë. Sipas tyre, Shtetet e Bashkuara shpesh e njoftojnë Turqinë për lëvizje të mundshme në Detin e Zi. Por, një kërkesë e tillë nuk do të thotë se anijet e saj duhet të kalojnë domosdoshmërisht andej.Sipas Konventës së Montreux që daton nga viti 1936, Uashingtoni është i detyruar t’i tregojë 15 ditë përpara Ankarasë se do të dërgojë anije luftarake nëpër ngushticat e Bosforit dhe Dardaneleve.

Top Channel/ “Të ngrihen të gjithë myslimanët”, Erdogan paralajmëron Izraelin për sulmin e Al Aksa!
09/05 11:59
Top Channel/ Dita e Europës, BE-ja mes krizave dhe sfidave të së ardhmes
09/05 11:51
Top Channel/ Tmerroi botën, raketa kineze e dalë jashtë kontrollit bie në Tokë
09/05 11:50
Top Channel/ Koronavirusi “prek dhe vampirët”, Kështjella e Drakulës bëhet qendër vaksinimi
09/05 11:49
Top Channel/ Triumfojne nacionalistët, Skocia drejt ndarjes nga Mbretëria e Bashkuar
09/05 11:48
Top News – Rreziku nga raketa kineze kalon/ Shpëton Italia, objekti shpërbëhet mbi oqeanin Indian
09/05 11:37
Top News – ‘Një lëmsh zjarri…’/ Ja si u pa raketa kineze në qytetet e botës
09/05 11:36
Top News – Një tjetër natë dhune/ Shumë të lënduar në përleshjet në Jerusalem
09/05 11:34
Top News – Neandertali 100 mijë vjeçar/ Itali, zbulim i rëndësishëm në shpellën prehistorike
09/05 11:33
Top Channel/ Grekët rihapin plazhet private pas izolimit të gjatë të Covid – Pa koment
08/05 21:22
Top Channel/ Dhjetra peshkarexha franceze rrethojnë impjantin energjitik të erës në shenjë proteste
08/05 21:21
Top Channel/ Futbollistët vaksinohen kundër Covid-19 në Uruguai – Pa koment
08/05 21:20
Top Channel/ Sonda e NASA-s dërgon pamje me zhurmën e helikopterit të saj që fluturon në Mars
08/05 21:19
Top Channel/ Zbulim i jashtëzakonshëm i njeriut të Nandertalit në shpellën në Itali – Pa koment
08/05 21:18
Top Channel/ Policia e Izraelit bastis me dhunë xhaminë e Al-Aqsa në Jeruzalem – Pa koment
08/05 21:17
Top News – Fundi i Luftës së Dytë Botërore/ Putin mesazh vendeve të bllokut fitues
08/05 20:29
Top Channel/ Zbulim i madh në Itali/ Zbulohen fosile mijëra vjeçare neandertali në një shpellë
08/05 19:52
Top News – Kryen krime kibernetike/ Dënohen 4 persona në SHBA, mes tyre dy rusë
08/05 19:01
Top News – BE, 1.8 miliradë doza Pfizer/ Marrëveshja e arritur përfshin edhe prodhimin
08/05 17:56
Top News – Hezitimi për vaksinën Astrazeneca/ Personeli shëndetësormesazh të keq për qytetarët
08/05 17:24