Top Channel/ Turizmi dëmton Greqinë/ Avokati Popullit grek: Ndalni ndërtimet për të mbrojtur natyrën
16/06/2024 12:31

Greqia duhet të reduktojë ndërtimet e shfrenuara dhe të mbrojë burimet ujore dhe zonat bregdetare, nëse dëshiron të ketë një industri të shëndetshme turistike në të gjithë ishujt e saj dhe zonat e plazheve thekson në raportin e tij të fundit Avokati i Popullit . Rreth 33 milionë njerëz vizituan Greqinë në vitin 2023, 5 milionë më shumë se një vit më parë, të tërhequr nga vendet e saj të lashta arkeologjike, ujërat e kaltra të Mesdheut dhe ditët pa mbarim me shkëlqimin e diellit. Mbi 4 milion vizituan vetëm Akropolin. Por Avokati i Popullit paralajmëron për rreziqet mjedisore në rritje dhe bën thirrje për reforma urgjente për ta menaxhuar atë në mënyrë të qëndrueshme”. Greqia nuk duhet “të shterojë potencialin e saj, duke e humbur atë dhe duke i bërë destinacionet turistike jo tërheqëse me kalimin e kohës”- thuhet në raport. Edhe kryeministri Mitsotakis në një intervistë të fundit për Bloomberg deklaroi se ka ardhur koha, ndoshta vitin e ardhshëm, për të vendosur kufizime për anijet turistike që vizitojnë ishujt më të njohur të Greqisë, si hapi i parë i qeverisë për të trajtuar efektet e "hiperturizmit" në periudhën pas pandemisë. Mitsotakis tërhoqi vëmendjen për presionin mbi ishujt si Santorini ku numri i madh i vizitorëve nga anijet që ankorohen, largon ata që vizitojnë ishullin dhe qëndrojnë në të për më shumë ditë. Santorini, i njohur për pamjet e tij të mrekullueshme vullkanike dhe perëndimet fotogjenike të diellit, ishte destinacioni më i popullarizuar i Greqisë vitin e kaluar, me 800 anije që e vizituan, duke ofruar afro 1.3 milionë vizitorë, një rritje prej 17% nga viti 2022. Ishulli ka afërsisht 15,000 banorë ,por pret më shumë se 5.5 milionë vizitorë në vit, dyfishi në krahasim me 2012 dhe kontribuon me 1 miliard euro në të ardhura vjetore të vendit .

Top News/ I arratisur 9 herë nga burgu. Kush është shqiptari që dyshohet se ekzekutoi policin serb
18/07 15:03
Top News/ Maqedonia ndalon ish-luftëtarin e UÇK. Urdhër-arrest nga Serbia, Kurti: Jemi në kontakte
18/07 14:30
Top News/ Kosova nuk do të bëjë lëshime! Çfarë garancish kërkon Osmani nga ndërkombëtarët?
18/07 14:27
Top News/ Shqiptarë, shmangni Serbinë! Thirrja pas ekzekutimit të policit serb
18/07 14:10
Top News/ Kurti për ekzekutimin e policit serb: ‘Po mbledhim informacione, të mos politizohet’
18/07 14:10
Top News/ Ekzekutohet një polic në Serbi / Pasaportë kosovare në vendngjarje, kërkohet autori
18/07 12:52
Top News/ Adriatiku po ‘vlon’, alarm në Ballkan/ Ajër i nxehtë nga Afrika, temperatura të rrezikshme
18/07 12:33
Top News/ Fëmija autik ndërroi jetë në makinë/ Gjykata lë të lirë dy prindërit shqiptarë në Greqi
18/07 10:49
Top News/ Serbia po pret mundësinë. Lëshohet alarmi, Beogradi skenar për sulm në Veri
15/07 20:17
Top News/ SHBA e shqetësuar nga qeveria Kurti / Hovenier: Të pakënaqur me disa zgjidhje politike
15/07 16:08
Top News/ Lënë djalin autik në makinë/ Humb jetën, arrestohet çifti shqiptar në Greqi
15/07 13:46
Top News/ Policia malazeze ‘blindon’ Gjukanoviçin / Shtohen masat e sigurisë pas lajmit për atentat
14/07 14:48
Top News/ Trump bën një rajonin/ Osmani, Kurti e Vuçiç dënojnë atentatin
14/07 13:04
Top Channel/ Vjehrri plagos dhëndrin/ Athinë, një shqiptar u dhunua me qytën e pistoletës
14/07 11:49
Top News/ Përleshje mes tifozëve në Greqi, tre të plagosur dhe mbi 70 persona të shoqëruar
13/07 20:02
Top Channel/ Të shtënat me armë pranë stadiumit Panathinaikos në Greqi, gëzhojat të përhapura kudo
13/07 19:44
Top Channel/“Paguan mafien serbe të më vrasin”, ish-presidenti malazez: Një zyrtar nga Kosova më tha…
13/07 17:40
Top News/ Kapen me 9 kg heroinë/ Arrestohet shqiptari dhe kunata e tij në Selanik
12/07 14:15
Top News/ U akuzuan për grushtshteti në Mal të Zi / Lirohen të arrestuarit, s’kishte asnjë provë
12/07 11:57
Top News/ Athina paralajmëron Shkupin, Mitsotakis: Të zbatohet Marrëveshja e Prespës
12/07 10:34