Top Channel/ Trupa amerikane zbarkojnë në Ukrainë, fillon forcimi i mbrojtjes ajrore!
08/12/2021 14:40

Një grup ekspertësh ushtarakë amerikanë kanë mbërritur në Ukrainë për ta ndihmuar vendin të përmirësojë sistemet e mbrojtjes ajrore. Lëvizja vjen në një kohë përshkallëzimi të tensioneve me Rusinë, dhe frikës së një sulmi të mundshëm të Moskës mbi fqinjin e saj më të vogël, i cili mbështetet fort tek ndihma e aleatëve si mënyra e vetmja për t`i ballë një agresioni rus. Specialistët e SHBA-së janë duke verifikuar se ku çalon mbrojtja ukrainase, ndërkohë që për Kievin diskutohet edhe një financim i jashtëm ushtarak. Planet e Ukrainës për të përmirësuar sistemet e vetë të mbrojtjes janë afatmesme, megjithate koha nuk premton dhe tani, ka nevojë urgjente për ndërhyrje në mënyrë që të forcojë kapacitetet e saj. Zyrtarët ukrainas dhe perëndimorë janë të shqetësuar se shtimi i trupave ruse pranë Ukrainës mund të sinjalizojë planet e Moskës për te mesymje. Kremlini këmbëngul se nuk ka një qëllim të tillë dhe ka akuzuar Ukrainën dhe mbështetësit e saj perëndimorë se kanë ngritur pretendime për të mbuluar planet e tyre të supozuara agresive. Nuk është e qartë nëse përqendrimi i trupave ruse paralajmëron një sulm të afërt. Presidenti Vladimir Putin i ka kërkuar Perëndimit që të përjashtojnë mundësinë e anëtarësimit të Ukrainës në NATO, ndaj shtimi i trupave në kufi mund të reflektojë përpjekjen ruse në mbështetje të mesazhit të saj.

Top News-Kur Vladimir Putin e donte NATO…!/Si u afrua Perëndimi me Rusinë pas Luftës së Kosovës
19/01 16:54
Top News- Pas vendosjes së trupave ruse në kufi/Vendi i BE në alarm për situatën në Europën Lindore
19/01 16:35
Top News-Vrasës me pagesë dhe trafikantë/12 Kriminelët e kërkuar në Britani fshihen në Spanjë
19/01 14:58
Top News – Ukraina-Pushtimi rus i afërt! / Moska ka përfunduar grumbullimin e trupave në kufi
19/01 14:45
Top News – Fton Rusinë në rrugën paqësore… / ’Diplomacia lëvizëse’ e Blinken, pas Kievit në Berlin
19/01 14:38
Top News – Sa 500 bomba bërthamore…! / NASA përllogarit fuqinë e vullkanit në Tonga
19/01 14:37
Top News – Turqi, qielli bëhet i kuq / Shpërthim në gazsjellës, çmimet e naftës në qiell
19/01 14:26
Top News-OKB, ofertë pune për ish kancelaren /Merkel do kryesojë komitetin e pronave publike globale
19/01 14:19
Top News – Atentatet e dështuara në mes të Romës/ Në shënjestër shqiptari i shesheve të kokainës
19/01 12:59
Top News – Bie borë në Sahara…! / Fenomeni i rrallë në shkretëtirë, dunat zbardhen
19/01 12:50
Top News – Ermali nga Berati me nofkën ‘UFO’/ Lufta mes dy shqiptarëve për territorin e drogës
19/01 12:46
Top News – Pandemia nuk është as afër fundit! / OBSH me paralajmërim rrënqethës, deri kur kështu…
19/01 12:23
Top Channel/ Ilaçi Paxlovid i Pfizer, efektiv kundër Omicron, kalon testet me sukses
19/01 12:03
Top News – ‘Partygate’ ose rënia e Johnsonit / Kryeministrit britanik i ‘dridhet toka nën këmbë’
19/01 11:51
Top News – Trump dhe fëmijët në gjykatë… / Kërkohet dëshmia pas ‘të dhënave’ për mashtrime
19/01 11:46
Top News – Armë bërthamore ruse në Bjellorusi! / Ukraina nën rrethim, nisin manovrat ushtarake
19/01 11:43
Top News – Nëse Rusia pushton Ukrainën…! / Gjermania, gati të sakrifikojë Nord Stream 2
19/01 11:35
Top News – ‘Bota në prag të luftës’… / Gjermania refuzon sërish dërgimin e armëve në Ukrainë
19/01 11:33
Top News – Mbi 100 mijë raste të reja në ditë / Gjermania ‘thyen rekordin’, Omicron bëhet i frikshëm
19/01 11:32
Top Channel/ “Moska mund të sulmojë në çdo moment”. Blinken mbërrin në Kiev
19/01 11:22