Top Channel/ Tragjedi në Mesdhe-mbytet anija me emigrantë, nuk mbijeton asnjë!
23/04/2021 10:46

Tragjeditë e emigrantëve në Mesdhe janë rikthyer me mbytjen e një anije të enjten ne Gjirin e Libisw, ku humbën jetën dhjetëra vetë. Organizata ndërkombëtare e emigracionit njoftoi se pas orësh të tëra kërkimi, frika e rojeve bregdetare, fatkeqësisht u bë realitet. Ekipi I anijes së tyre është kthyer në dëshmitar të pasojave të tmerrshme të fundojsjes së anijes së vogël, e cila thuhet të ketë pasur rreth 130 persona në bord. Që në momentin e mbërritjes, rojet panë 10 trupa duke pluskuar dhe nuk gjetën asnjë të mbijetuar. Ata morën sinjalizime edhe për dy gomone në vështirësi për shkak të detit të trazuar me dallgë të larta, që vështirësuan përpjekjet e shpëtimit. Nw 21 prill, organizata nuk arriti te gjente një varkë prej druri me 40 persona në të, ndwrsa disa ditw mw parw tw paktën 41 persona vdiqwn kur një anije migrantësh është përmbytur në gjirin e Tunizisë. “ Më shumë se 350 vetë kanë humbur jetën deri tani në këtë pjesë të detit, pa llogaritur ata dhjetëra që vdiqën në anijen e mbytur së fundi”, thanë drejtues të NGO-së, të cilët shprehën keqardhjen e thellë për jetët e humbura e I drejtuan dhe një tjetër apel shteteve për të dërguar më shumë anije shpëtimi në detin Mesdhe.

Top News – Shqiptari me sjellje të çuditshme/ Itali, policia e prangos me 80 mijë euro
15/05 20:48
Top Channel/ Itali, qindra protestojnë në Romë në mbështetje të Palestinës – Pa koment
15/05 20:44
Top Channel/ Libani mban zi për të riun e vrarë nga zjarri izraelit në protestat kufitare – Pa koment
15/05 20:43
Top Channel/ Policia shpërndan me forcë demonstratën pro-palestineze në Paris – Pa koment
15/05 20:43
Top Channel/ Ushtarët në Liban ndalojnë demonstruesit të kalojnë kufirin me Izraelin – Pa koment
15/05 20:42
Top Channel/ Ushtria e Izraelit publikon video të sulmeve në qytetin e Gazës – Pa koment
15/05 20:42
Top Channel/ Gaza, avioni izraelit godet ndërtesën me zyrat e agjencive Associated Press, Al-Jazeera
15/05 20:41
Top Channel/ Izraeli shemb ndërtesën e zyrave mediatike të agjencive AP e Al Jazeera – Pa koment
15/05 20:41
Top News – Gjermania, gati për disa lehtësira/ Nisin me vaksinim masiv dhe në supermarkete
15/05 20:32
Top Channel/ Qëllohen zyrat e gazetarëve/ Gaza, 1 orë më parë ushtria izraelite dha urdhër evakuimi
15/05 19:36
Top News – Polumbarët amerikanë në detin Jon/ Në gjurmët e anijes që u godit nga britanikët
15/05 18:15
Top News – Raketat nuk kursejnë as mediat/ Shkatërrohen Al Jazeera dhe Associated Press
15/05 17:56
Top News – Ambasada shqiptare në rrezik sulmi/ Izrael, frikë e madhe nga raketat e Hamasit
15/05 17:55
Të Pasurit | Jack Ma | Miliarderi kinez që zemëroi partinë | Top News
15/05 17:15
Top Channel/ Sonda kineze zbret me sukses në sipërfaqen e planetit Mars
15/05 15:48
Top Channel/Izraeli futi në kurth Hamas, u fshehën në tunele dhe u vranë gjatë bombardimeve nga ajri
15/05 15:47
Top Channel/ Momenti kur raketa izraelite shemb godinën e “Al Jazeera” dhe “Associated Press”
15/05 15:10
Top Channel/ Macja ka vërtet shtatë shpirtra/ Hidhet nga kati i pestë dhe mbijeton
15/05 14:40
Top News – Apeli i OBSH për shtetet e pasura/ ‘Dhuroni vaksina për vendet e varfra’
15/05 13:46
Top News – Vijojnë sulmet e Izraelit në Gaza/ Hamasi kundërpërgjigjet me raketa
15/05 13:38