Top Channel/ Tragjedi në Ekuador! Rrëshqitjet e dheut shkaktojnë mbi 16 viktima
27/03/2023 22:09

Të paktën 16 persona kanë humbur jetën në një rrëshqitje dheu që varrosi familje të tëra nën baltë dhe rrënoja në një fshat malor në Ekuador. Zjarrfikësit, policia dhe ekipet e specializuara të shpëtimit janë dërguar në kantonin Alausí, në malet e Andeve, për të kërkuar banorët e bllokuar. Gjashtë persona janë nxjerrë të gjallë nga balta, por qeveria tha se të paktën shtatë të tjerë ishin ende të zhdukur. Sipas mediave vendase si pasojë e rëshqitjes së dheut janë prekur rreth 500 persona. Ata deklaruan se banorët kishin paralajmëruar për formimin e linjave të çarjeve në zonë pas reshjeve të dendura. Vetëm ditë më parë, autostrada që lidh Alausín me Guamote u mbyll për një kohë të pacaktuar pasi asfalti ishte hapur. Në pamje e shpërndara në media shiheshin dhjetëra punonjës dhe civilë që gërmonin dheun në kërkim të të mbijetuarve, në rajonin malor. Zyrtarët thonë se sezoni shirave në Ekuador ka shkaktuar deri tani vdekjen e 22 njerëzve, ka shkatërruar 72 shtëpi dhe ka dëmtuar mijëra të tjera. Pamjet: AFP

Top Channel/ Akuzat për Trump/ Paditë e ngritura nga departamenti i drejtësisë
09/06 19:58
Top Channel/ Muzeu i Ri i Madridit shfaq thesaret mbretërore të Spanjës
09/06 18:49
Top News – Putin lëviz armët bërthamore!/ Arsenali rus vendoset në Minks në muajin korrik
09/06 18:48
Top Channel/ Kryeministrja e Francës kërkon të bindë popullin për pensionet, kthen fokusin tek përfitimet
09/06 18:48
Top Channel/ Riatdhesohen nga Britania 50 emigrantë, nuk përmbushnin kushtet e qëndrimit
09/06 18:46
Top News – Godasin 1000 km larg, Moska ‘dridhet’ / Ukraina prodhon raketat e veta me rreze të gjatë
09/06 16:22
Top News – Grupi rus hodhi në erë digën / Ukraina ka përgjuar telefonatën që provon fajësinë
09/06 15:58
Top News – ‘Heroi me çantë shpine’ / Ja si i shpëtoi fëmijët, gjithë Franca flet për të
09/06 15:58
Top Channel/ “Tani, nuk dua unë”: Johnny Depp refuzon kthimin tek “Piratët e Karaibeve”!
09/06 15:33
Top News – Kur kapitulloi Serbia…! 24 vite nga marreveshja që i dha fund luftës në Kosovë
09/06 15:11
Top News- Sulmon Rusinë me tanket e perëndimit/’Leopardët’ në fushëbetejë, zbrapsen trupat e Putinit
09/06 15:10
Top Channel/ BE lavdëron draftin e Ramës për Asociacionin: “Dokument serioz”!
09/06 15:02
Top News – Horror në det të hapur/ Peshkaqeni masakron turistin fare pranë bregut
09/06 14:41
Top News – El Nino ka ardhur, bota në alarm / Frikë për temperatura rekord dhe mot ekstrem
09/06 14:29
Top News – Një shqiptare heroinë në Zvicër/ Shpëtoi nga mbytja në pishinë një 4-vjeçar
09/06 14:28
Top News – Nato vendos trupat në Suedi… / Konfirmon qeveria: Kjo ndodh para anëtarësimit
09/06 14:14
Top Channel/ Ukraina nis sulmin “kundër Rusisë”, Washington Post: Kanë forca mjaftueshëm!
09/06 12:07
Top Channel/ Erdogan “bën historinë”: Emëron një grua në krye të Bankës Qendrore!
09/06 12:00
Top Channel/ “Kush nuk pranohet, kthehet në kufi”: BE arrin marrëveshjen për emigrantët!
09/06 11:56
Top News – Gjermania, lajm të mirë për Ukrainën / Ja kur do të pranohet vendi në Bashkimin Evropian
09/06 11:19