Top Channel/ Tërmeti afron Greqinë me Turqinë, ekipet e shpëtimit “helen” po ndihmojnë fqinjët
07/02/2023 20:09

Ekipi grek i ndihmës të zjarrfikësve elitë,EMAK, të specializuar për katastrofat natyrore dhe tërmetet, në bashkëpunim me një grup shpëtimi turk përpiqen të nxjerrin nga rrënojat e një ndërtese të shkatërruar në provincën Hatay, një 50 vjeçar. Pas shumë përpjekjesh ja arrijnë qëllimit dhe rikthehen përsëri tek ndërtesat e rrëzuara të cilat janë më shumë se 1500 në këtët zonë sipas njoftimit zyrtar të autoriteteve. Orët e fundit të gjitha mediat greke përmendin të ashtuquajturën «diplomaci e tërmeteve», e cila duket se ka rilindur përsëri, e përfaqësuar nga misioni humanitar i këtij grupi që është nisur mbrëmjen e së hënës nga Athina me avion ushtarak i pajisur dy qen shpëtimi, mjekë, infermierë dhe një mjet të posaçëm zjarrfikës. Pas një periudhe tepër të tensionuar prej vitit 2000 dhe gati një viti që liderët e dy vendeve, jo vetëm që nuk bisedonin, por mbizotëronin kërcënimet nga ana e presidentit turk dhe përgjigjet e Athinës zyrtare, kryeministri grek Mitsotakis ka biseduar personalisht në telefon me presidentit Erdogan, duke i shprehur gadishmërinë për ndihmën greke.

Top News – Lojëra lufte me raketat e frikshme Yars / Rusia kërcënon botën, tregon fuqinë bërthamore
29/03 16:05
Top News – Ethet e arit në vendin e varfër…toka si djath zviceran, shpresë dhe dëshpërim
29/03 16:04
Top Channel/ Italia ndalon mishin e laboratorit:” Nuk e duam”! Gates promovon mishin sintetik!
29/03 15:33
Top Channel/ Zelensky fton Xi Jinping në Kiev, Rusia nxjerr raketat ndërkontinentale!
29/03 15:19
Top Channel/ 40 emigrantë digjen brenda qendrës së pritjes, rojet nuk i hapën derën!
29/03 14:21
Top News – Digjen 39 njerëz, pas zjarreve në një qendër emigrantësh në Meksikë
29/03 13:14
Top News – Zelenski fton Xi Jinping në Ukrainë / ’Jemi gati ta presim!’ Çfarë ka në mendje…?
29/03 12:33
Top News – Robotët do na ‘vjedhin’ punën! 300 mln vende në rrezik nga Inteligjenca Artificiale
29/03 12:23
Top News – Dy vite burg për vizatimin e vajzës, denim qesharak për prindin rus
29/03 12:21
Top Channel/ Zbatimi i Ohrit, Brukseli cakton datën: “Në 4 prill, takimi Bislimi-Petkovic”!
29/03 12:06
Top News – Pse Bakhmuti është jetësor për Kievin / Nëse bie…! Zelenski: Më dobëson para Putinit
29/03 12:05
Top News – Macron kërkon ‘ekonomi lufte’! Berlini e Parisi shtojnë ndihmat ushtarake për Kievin
29/03 11:47
Top News-SHBA cënon sovranitetin e Izraelit! Netanjahu përplaset me Biden, kërkoi ndaljen e reformës
29/03 11:44
Top News – SHBA e BE mund të copëtojnë Serbinë! Lugina e Preshevës në tryezën e Blinken
29/03 11:42
Top News – Lufta do zgjasë shumë, shumë kohë… / Zëdhënësi i Putinit ‘rrëfehet’ tek miqtë
29/03 11:38
Top Channel/ Trump, s`ka padi këtë javë: Tërhiqet Juria e madhe!
29/03 11:38
Top Channel/ Raporti: “Inteligjenca artificiale do të zhdukë 300 milionë vende pune e do ulë pagat”!
29/03 11:28
Top Channel/ Biden apel Netanyahut: Hiq dorë nga reforma e gjyqësorit-nxehet kryeministri izraelit!
29/03 11:27
Top News – Rusia kërcënon Finlandën e Suedinë / Anëtarësimi në NATO, shënjestër për hakmarrje
29/03 11:05
Top News – SHBA hakmerret me Rusinë / Nuk i jep të dhëna për arsenalin e saj bërthamor
29/03 11:04