Top Channel/ Tensionet ruso-ukrainase, drejt Detit të Zi nisen luftanije britanike
19/04/2021 11:37

Luftanije britanike do të lundrojnë drejt Detit të Zi në muajin maj mes tensioneve në rritje ndermjet Ukrainës dhe Rusisë, raporton gazeta Sunday Times. Një lëvizje e tillë, sipas saj, synon të tregojë solidaritetin e Londrës me Ukrainën dhe aleatët e vet në Nato. Një destrojer Type 45 i armatosur me raketa anti-ajrore dhe një fregatë anti-nëndetëse Type 23 do t`I shkëputen grupit të anijeve të marinës mbretërore në Mesdhe e do të kalojnë përmes përmes ngushticës së Stambollit në Detin e Zi, shkruan gazeta. Avionët RAF F-35B Lightning dhe helikopterët shësnjestrues të nëndetëseve Merlin do të qëndrojnë në gadishmëri në kuvertën e aeroplanmbajtëseës kryesore të grupit, HMS Queen Elizabeth, për të mbështetur luftanijet në Detin e Zi. Ndërkohë, dy anije ruse të Ropucha nga Flota e Veriut, të afta të mbajnë tanke, autoblinda e trupa gjatë sulmeve bregdetare, kaluan në ngushticën e Bosforit në 17 prill sipas Reuters. Atyrë pritet t`u bashkohen përforëcime nga flota e Rusisë në Balltik. I njëjti reportet thotë se ka parë të kalojë një anije me kamionë dhe pajisje për forcat e Natos në Rumani, një tjetër shenjë sipas tij, e përshkallëzimit të tensioneve në rajon.

Top News – Një marrëveshje me Iranin/ SHBA nuk e përjashton mundësinë
06/05 21:34
Top Channel/ Adoleshenti palestinez i vrarë nga ushtria në Bregun Perëndimor, varroset në Nablus
06/05 21:18
Top Channel/ Banorët në Guatemala në rituale lutjeje për fundin e aktivitetit të vullkanit Pacaya
06/05 21:17
Top Channel/ Peshkarexhat franceze bllokojnë ishullin Jersey në protestë ndaj Anglisë për peshkimin
06/05 21:15
Top Channel/ Presidenti Macron shënon 200-vjetorin e vdekjes së Napoleonit në ‘Les Invalides’
06/05 21:14
Top Channel/ Gruaja lind nëntë bebe të shëndetshme në spitalin në Marok – Pa koment
06/05 21:13
Top Channel/Protesta të dhunshme në Bogota, në ditën e tetë të trazirave të rënda sociale në Kolumbi
06/05 21:12
Top Channel/ “Made in China” , rruga e re kineze e Mëndafshit pëson të çara!
06/05 16:45
Top Channel/ Ndodh në Japoni: me fondet anti Covid ndërtojnë statujë kallamari!
06/05 15:31
Top News – Po vijnë ‘The Blitzers’…/ Beteja për superyjet e radhës së k-POP-it
06/05 15:27
Top News – Rusi, një Barbie në hapësirë/ Gati misioni. një balerinë e një aktore në ekuipazh
06/05 14:57
Top News – Zjarr dhe zemërim në Kolumbi/ Protestuesit duan të djegin të gjallë policët
06/05 14:48
Top News – Me ndihmat për koronavirusin/ Bashkia ndërton statujën gjigande të oktapodit…
06/05 14:39
Top Channel/ Kur hyjnë në lojë gjermanët, “tërmet” në bizneset e “Ndranghetës”
06/05 14:24
Top Channel/ Plas skandali në Indonezi-testet e Covid në aeroport, me tamponë të përdorur!
06/05 13:40
Top News – ‘Dhëmb për dhëmb’/ SHBA do ti përgjigjet akteve agresive të rusisë
06/05 13:23
Top News – Ndihmë për Kosovën/ Kroacia i dhuron 10 mijë vaksina anti covid
06/05 13:22
Top News – Starship’ ia del mbanë/ Prototipi i ri i Spacex përfundon provën me sukses
06/05 13:22
Top News – Twitter apel përdoruesve/ ’Tregohuni të sjellshëm e mendohuni dy herë’
06/05 13:22
Top Channel/ Shteti amerikan vendim drastik, rikthen skuadrat e pushkatimit dhe karrigen elektrike
06/05 12:58