Top Channel/ Tensionet në Kosovë, Begaj: Shkak u bë dhuna dhe keqpërdorimi i popullatës serbe
07/06/2023 19:26

Ndërkohë që të gjithë neve prisnim që të zhvilloheshin negociatat midis Kosovës dhe Serbisë për të ecur përpara në atë drejtim të zbatimit të asaj çfarë u dakordësua publikisht në Bruksel dhe anekseve të Ohrit, kemi pasur një tensionim të situatës. Një tensionim që ka ardhur si rrjedhojë e keqpërdorimit të popullatës serbe që jeton në veri të Kosovës dhe ushtrimit të papranueshëm të dhunës nga grupe kriminale, të cilat ushtruan dhunë ndaj qytetarëve të Kosovës, ndaj gazetarëve dhe ndaj Trupave Paqeruajtës të KFOR-it. mendoj që situata kërkon një zgjidhje, e cila besoj se do të merret në konsideratë nga drejtuesit dhe nga të dy aktorët kryesorë. Në telefonatat e mia me autoritetet e larta të Kosovës kam shprehur mbështetjen e Shqipërisë për Kosovën dhe kam vendosur theksin në domosdoshmërinë e zbatimit së marrëveshjes së dakordësuar publikisht në Bruksel dhe të anekseve të dakordësuara në Ohër. Duhet të fokusohemi tek prioritetet dhe jo tek ato që janë gjëra sekondare.Dhuna nuk është zgjidhja, konflikti i dhunshëm nuk duhet të jetë asnjëherë opsion, i vetmi opsion për zgjidhje është dialogu.

Top News – Punësimi dhe integrimi i komunitetit rom/ Veliaj-Tirana shënoi histori suksesi
30/09 16:53
Top News – Ambasadori i SHBA kërkon organizatorin/ ‘Në prapavijë sulmi kishte mbështetje të madhe’
30/09 16:52
Top News – Çahet tubi i gazit në një pikë karburanti/ Alarm në Shkozë, evakuohen banorët e zonës
30/09 15:38
Top Channel/ Infertiliteti, krijohet njësia mjekësisë fetale në maternitetin “Mbretëresha Geraldinë”Top Channel/ Infertiliteti, krijohet njësia mjekësisë fetale në maternitetin “Mbretëresha Geraldinë”
30/09 15:32
Top Channel/ Nuk fiket zjarri në Fier/ Sipërfaqe të mëdha në flakë në pyllin e Pishporos
30/09 15:24
Top Channel/Më shumë mundësi edukimi, Veliaj konferencë për integrimin e komunitetit rom e egjiptian
30/09 15:22
Top Channel/ Rrjedhje gazi në pikën e karburantit/ Tiranë, evakuohen banorët në zonë
30/09 15:08
Top News – Shpërndante drogë pranë shkollave/ Operacioni ‘Tempulli’, arrestohet një 23-vjeçar
30/09 14:47
Top Channel/ Beleri kërkon të betohet/ Gjykata e Durrësit do shqyrtojë kërkesën
30/09 14:46
Top Channel/ Situatë e rëndë e zjarreve në Fier, era po shtyn flakët drejt tokave bujqësore
30/09 14:43
Top News – Dita e pestë e zjarrit në Pishpora/Temperaturat deri në 1000 gradë
30/09 14:00
Top News – Karoatreci ‘rrëmben’ makinat/ Polica aksion për parkimet e gabuara
30/09 13:23
Top Channel/ Zjarret jashtë kontrollit në Pishporo, riaktivizohen të gjitha vatrat
30/09 13:05
Top News- Gjykata e Durrësit merr kërkesën e Belerit/ Kërkon të betohet si kryebashkiak i Himarës
30/09 12:53
Top Channel/ Beleri kërkon të betohet/ Gjykata e Durrësit do shqyrtojë kërkesën
30/09 12:49
Top Channel/ Nuk fiket zjarri në Fier/ Sipërfaqe të mëdha në flakë në pyllin e Pishporos
30/09 12:47
Top Channel/ Lufta e zjarrfikësve me zjarret në Fier, tokat bujqësore përpihen nga flakët
30/09 12:44
Top Channel/ Haki Cako për zjarret në Fier: Këto janë arsyet pse helikopteri nuk mund të ngrihet
30/09 12:21
Top Channel/ Me sytë nga profesionet/ 67 mijë pensionistë ende punojnë
30/09 12:18
Top News – Rinas/ Mijëra euro dhe dollarë të padeklaruara. Procedohen një turk dhe një kinez
30/09 12:17