Top Channel/ Të shpëtuar nga zhdukja, bizonët rigjejnë veten në malet e Rumanisë
26/10/2021 21:47

Megjithse dyqind vjet më parë bizonët ishin zhdukur nga Rumania, tashmë një nga gjitarët më të mëdhenj evropianë është rikthyer në pyjet juglindore të vendit. Rezultati vjen pas një projekti shtatë-vjeçar të grupeve të mbrojtjes së kafshëve, që pas kujdesit fillestar kanë bërë që komuniteti i bizonëve të bëhet i vetëmjaftueshëm. Kafshët ishin zhdukur prej gjuetisë dhe humbjes së habitatit por tani studiuesit shpresojnë që popullsia të arrijë së shpejti në 250 individë. Komuniteti i ri i bizonëve në luginat e maleve Karpate Carpathian i trembet vizitorëve, por gjurmët e tyre janë aty për ata që dinë të kërkojnë. Pas programeve të ruajtjes, kontinenti evropian numëron rreth 6,000 bizonë, që është një kushëri i largët i bufalos në SHBA. Shumica e tyre jetojnë pranë kufirit Poloni-Bjellorusi, ku mbrojtja e tyre ka nisur prej viteve 1950.

Top News-Biden, strategji e re për pandeminë/Doza përforcuese për të gjithë amerikanët
02/12 23:20
Top Channel/ Bishti i gjetur i dinosaurit mahnit komunitetin shkencor në Kili
02/12 21:52
Top Channel/ Presidenti i Afrikës së Jugut dënon masat e pandemisë si ‘aparteid shëndetësor’
02/12 21:42
Top Channel/ Papa Françesku nxit dialog për të shëruar ‘ndarjen e tmerrshme’ teksa viziton Qipron
02/12 21:42
Top Channel/ Ushtria e Ugandës hyn në RD Kongo për të luftuar rebelët ADF
02/12 21:38
Top Channel/ Omikron në Britani, para Afrikës/ U zbulua në Skoci më 20 nëntor
02/12 19:33
Top News-Prag lufte në Evropë…!/SHBA do vendosë raketa me rreze të mesme në kontinent
02/12 19:28
Top News-Paralajmërimi amerikan për Moskën/Blinken dhe Lavrov, asnjë dakordësi për Ukrainën
02/12 19:28
Top Channel/ Shkencëtarët zbulojnë arsyen: Përse krijohen mpiksje gjaku nga vaksina!
02/12 15:52
Top Channel/ “Omicron” zbulohet edhe në Greqi. Shkencëtarët: Mund të mbyllë pandeminë
02/12 15:23
Top News- Të dyshuar për spiunazh/ Shërbimi sekret rus arreston 3 ukrainas
02/12 15:09
Top Channel/”Nuk e shkrepa këmbëzën”, aktori flet për herë të parë: Nuk e di si doli plumbi!
02/12 14:36
Top Channel/Bjellorusia, armë atomike nga Moska: NATO, gati bombat bërthamore nga baza në Gjermani!
02/12 14:16
Top News-Qyteza që po çudit të gjithë botën!/Itali, e vaksinuar 100 për qind me të dy dozat
02/12 13:34
Top Channel/KE “shuplakë” Kinës për Ballkanin, jep 300 miliardë euro për rajonin!
02/12 13:32
Top News – Shqiptarët e bandës së lulishteve/ Dy të arrestuar në Itali, ‘sekser’ një maroken
02/12 13:26
Top Channel/Ç`po përgatitet në Ballkan; Britania nxjerr “artilerinë”e rëndë për rajonin!
02/12 12:15
Top Channel/ Shefi i Pfizer: Vaksinimi anti-Covid, do të bëhet i përvitshëm!
02/12 11:44
Top Channel/ “Omicron, një dhuratë Krishtlindjesh”, shkencëtarët: Mund të mbyllë pandeminë!
02/12 11:41
Top Channel/ Vuçiç, “i tmerruar nga të vetët”- “Asgjë pa u konsultuar me popullin”!
02/12 11:22