Top Channel/ Të rinjtë flenë në kuzhinë/ 70% e të rinjve shqiptarë nuk kanë një dhomë të tyren
07/06/2023 19:54

Të rinjtë shqiptarë janë të dytët në ballkanin perëndimor që vuajnë nga fenomeni i jetesës në shtëpi të mibpopulluara. Statistikat e bëra me dije nga eurostat tregojnë se gati 70% e të rinjve nga mosha 15 – 29 vjecc nuk kanë një dhomë të posaccme tyren në shtëpitë ku jetojnë. Kjo përqindje është shumë më e lartë se mesatarja e bashkimit europian në 26%. Grupmosha që vuan më shumë nga fenomeni përfshin ata në intervalin 15 – 19 vjecc. Ndërkohë për grupmoshat e tjera të popullsisë përqindja është më e ulët në 51.8%, ndërsa mesatarja e BE qëndron në 17%. Në ballkan përpara nesh me përqindje më të madhe qëndron Mali Zi, ndërsa vendin e tretë e zë Serbia. Por Shqipëria shkëlqen në një indikator tjetër. Bashkimi europian mat edhe mbingarkesën e kostos së banesës, që përcakton përqindjen e të rinjve dhe popullsisë në tërësi, që harxhojnë më shumë se 40% të të ardhurave të gjithë familjes për banesën. Në Shqipëri vetëm 4.6% e të rinjve kanë këtë kosto mbi supet e tyre, duke harxhuar mbi gjysmën e të ardhurave për shtëpinë, ndërsa për popullsinë në tërësi niveli është 3.8%. Mesatarja e BE ndërkohë është 9.7% për të rinjtë dhe 8.3% për popullsinë në tërësi. Në këtë aspekt jemi të parët ën Europë për kostot më të ulëta si edhe në ballkanin perëndimor.

Top Channel/ Vrasja e policit, logoja e Policisë së Kosovës në “Times Square” të New York-ut!
25/09 16:00
Top Channel/ Shqetësim për pyetjen për fenë! Censi, klerikët myslimanë në Elbasan, nuk janë dakord
25/09 15:32
Top Channel/ Manovra të rrezikshme në autostradë, gjobë e majme për drejtuesin e “Porsche”
25/09 15:25
Top Channel/ Zjarre të qëllimshme/ Djegin kullota dhe mbeturina, i vënë flakën pyjeve
25/09 15:20
Top Channel/ Pa drita nga moti i keq, reshjet dhe rrufetë stakojnë energjinë elektrike
25/09 15:17
Top Channel/ Dënimet për inceneratorine Fierit, gjykata: Burg për Kokën, Bllakon dhe Zoton
25/09 14:59
Top News – Nga Elbasani në Korçë/ Reshje shiu, mbi 40 fshatra pa energji elektrike
25/09 14:50
Top Channel/ Moti i keq në vend! Reshjet e dendura të shiut dhe breshërit mbulojnë Elbasanin
25/09 14:27
Top News – Efekti anësor i rritjes së pagave / Shtohen kontributet, deficiti në skemë ngushtohet
25/09 14:16
Top News- ‘Nuk fitoi PS, humbi Berisha’/ Rexhmati-Bashkë Fitojmë, një sallatë politike
25/09 13:54
Top News- ‘Vuçiç po kërkon konflikt të ri’ / Berisha-Nxënësi i Millosheviçit të dorëzohet në Hagë
25/09 13:43
Top Channel/ Shifrat e turizmit, tejkalohet rekordi i 2022. Në Rinas 5.2 milionë pasagjerë
25/09 13:41
Top Channel/ E fundosur në basenin ujor të Portit të Durrësit, nxirret nga uji anija e peshkimit
25/09 13:40
Top Channel/ Probleme me energjinë/ Disa fshatra të Prrenjasit pa drita nga moti i keq
25/09 13:01
Top Channel/ Moti i keq i lë pa drita/ 40 fshatra të juglindjes nga pa energji elektrike
25/09 13:00
Top Channel/ Zjarret, të qëllimshme/ Djegin kullota dhe mbeturina, i vënë flakën pyjeve
25/09 12:59
Top Channel/ GJKKO shpall fajtor ish ministrin Koka dhe Alqi Bllakon, për inceneratorin e Fierit
25/09 12:57
Top Channel/ Bulqizë, reshjet e dendura të shiut shkaktojnë probleme në rrugët e qytetit
25/09 12:45
Top News – PS fiton sërish Kukësin / Halilaj, 1500 vota më shumë se Gjici
25/09 12:28
Top Channel/ “Me maska e kapele”, policia në Tiranë i vihet pas dhe kap grabitësit e biznesit
25/09 12:27