Top Channel/ “Të ngrihen të gjithë myslimanët”, Erdogan paralajmëron Izraelin për sulmin e Al Aksa!
09/05/2021 11:59

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan e dënoi ashpër sulmin izraelit ndaj xhamisë Al Aksa duke shprehur solidaritetin e tij të plotë me palestinezet. “ Fatkeqësisht, sulme të tilla të urryera kundër xhamisë tonë Al Aksa ndermerren cdo muaj të shenjtë të Ramazanit. Vëllezërit dhe motrat tona palestineze duhet ta dijnë se Turqinë e kanë në krah në cdo rrethanë”, shkroi Erdogan në Tëitter. presidenti turk tha me tej se Izraeli, një shtet mizor dhe terrorist sipas tij po sulmon myslimanet që nuk kanë qëllim tjetër përvecse të mbrojjnë shtëpitë e të parëve të tyre, e i bëri thirrje ndjekësve të këtij besimi në mbarë botën të ngrihen kundër kësaj padrejtësie. 136 vetë mbetën të plagosur nga perleshjet mes besimtarëve palestinezë dhe policisë izraelite në kompleksin e xhamisë Al-Aqsa, një objekt i shenjtë si për myslimanët, ashtu edhe për hebrenjtë. përplasja shnëoi pikën kulmore të disa javë trazirave në Jeruzalem. Pjesa më e madhe e të lënduarve kishin marrë plagë në fytyrë e sy nga plumbat e gomës dhe copat e shashkave të përdorura nga policia. Forcat izraelite të rendit thanë se gjashtë policë kishin pësuar lëndime. Një seri incidentesh të dhunshme kanë shoqëruar kremtimet me rastin e muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit.

Top News – Mbi 600 mijë viktima nga COVID/ SHBA në vend të parë për viktima dhe raste pozitive
16/06 01:38
Top News – BE: Shqipëria, ‘e sigurt’ nga Covid/ Bashkë me Serbinë dhe Maqedoninë v. në ‘safe-list’
15/06 22:56
Top Channel/ Avioni i Biden ulet në Gjenevë për samitin me liderin rus Putin
15/06 21:31
Top Channel/ Kroçera e parë ndërkombëtare ankorohet në Spanjë që prej heqjes së kufizimeve të pandemisë
15/06 21:30
Top Channel/ Francezi Alain Cocq i jep fund jetës ligjërisht në Zvicër
15/06 21:29
Top Channel/ Presidenti turk Erdogan viziton qytetin simbolik pas konfliktit në Karabakh
15/06 21:29
Top Channel/ Zjarri gjigand vijon të djegë fabrikën e kimikateve në Illinois, SHBA
15/06 21:28
Top News – Gati ‘përballja’ e dy superfuqive/ Biden mbërrin në Gjenevë, nesër takimi me putin
15/06 20:23
Top News – Gjobë 1 mln euro gjigandit suedez/ Gjykata franceze dënon IKEA për spiunim të stafit
15/06 20:22
Top News – ‘Gërdec’ në SHBA/ Zjarr masiv në një fabrikë kimikatesh në ilinois
15/06 20:15
Top News – ‘World wide web’ del në ankand/ Krijuesi i internetit, nuk regjistroi kurrë patentë
15/06 20:14
Top Channel/ 10 vjecari “hero” mbytet për të shpëtuar të motrën!
15/06 16:46
Top Channel/ Eksperti: Kontakti me alienët do shfaroste jetën në Tokë, janë më të avancuar se ne!
15/06 16:46
Top News – Nga Saharaja në SHBA/ Stuhia masive e rërës kapërcen oqeanin Atlantik
15/06 16:22
Top News – ‘Një takim aspak i lehtë’/ Lajçak në dukje optimist-e rëndësishme që u mbajt
15/06 16:19
Top News – Zbulohen gurët misteriozë/ ‘Ethet e diamantëve’ përfshijnë fshatin afrikan
15/06 15:54
Top News – Putin lëshon raketën hipersonike/ Mesazh për Biden, stërvitja më e fundit ushtarake
15/06 15:22
Top Channel/ Stafi ka frikë të udhëtojë, avionët A380 mbushen me gjarpërinj e akrepa!
15/06 14:24
Top News- Dhëmbë për dhëmbë…/ Biden paralajmëron para takimit me putinin
15/06 14:24
Top News – Korrupsion edhe në BE/ Një në pesë persona paguan ryshfet për shërbime
15/06 14:23