Top Channel/ Super avioni me armët e fundit! Britania, Italia dhe Japonia bashkojnë forcat
09/12/2022 19:01

Kryeministri britanik Rishi Sunak ka njoftuar një bashkëpunim mes vendit të tij, Italisë dhe Japonisë për të zhvilluar një avion të ri luftarak që përdor inteligjencën artificiale. Kryeministri thotë se sipërmarrja e përbashkët synon të krijojë mijëra vende pune në Mbretërinë e Bashkuar dhe të forcojë lidhjet e sigurisë. Vendet do të zhvillojnë një luftëtar të gjeneratës së ardhshme - që do të hyjë në shërbim në mesin e viteve 2030 . besohet se avioni i ri Tempest do të mbajë armët më të fundit. Sunak tha se britania e madhe është një nga vendet e pakta në botë që ka aftësinë për të ndërtuar avionë luftarakë teknologjikisht të avancuar. Puna për zhvillimin e tij tashmë është duke u zhvilluar - me synimin për të krijuar një avion luftarak që do të ofrojë shpejtësi tëpër të lartë, do të përdorë sensorë të avancuar dhe madje edhe inteligjencë artificiale për të ndihmuar pilotin kur ata janë të mbingarkuar ose nën stres ekstrem. Ai gjithashtu mund të fluturojë pa ndihmën e një piloti nëse kërkohet dhe mund të jetë në gjendje të lëshojë raketa hipersonike. Por ndërtimi i një avioni kaq kompleks është jashtëzakonisht i shtrenjtë - zhvillimi i avionit F35 ishte programi më i shtrenjtë i ndërmarrë ndonjëherë nga Pentagoni - kështu që Britania ka kërkuar partnerë. Italia ishte tashmë në listë, dhe shtimi i Japonisë është një lëvizje domethënëse - në një kohë kur Britania po ndërton lidhje më të ngushta me aleatët në rajonin Indo-Paqësor. Pamjet: AFP

Top Channel/ Vijon puna e pandërprerë e ekipit shqiptar të shpëtimit në Turqi
09/02 10:52
Top Channel/ Ekipi shqiptar i shpëtimit: Kthejmë solidarizimin e Turqisë për tërmetin e 26-nëntorit
09/02 10:43
Top Channel/ Pamjet, ekipi shqiptar ndihmon në nxjerrjen e trupave nën rrënoja gjatë natës
09/02 10:01
Top Channel/ Mjeku i ekipit shqiptar në Turqi: Situata e vështirë, ndihemi ekstremisht të rënduar
09/02 10:01
Top Channel/ Ekipi shqiptar ndihmon në nxjerrjen e njerëzve nga rrënojat e tërmetit në Malatay
09/02 09:45
Top Channel/ Emigrantët përfshihen nga protestat anti-qeveritare në Peru, pranë kufirit me Bolivinë
08/02 22:36
Top News – Britania dëbon 28 shqiptarë të tjerë/ Në mesin e tyre, persona të dënuar për trafik droge
08/02 22:26
Top Channel/ Feremrët protestojnë në Paris/ “Po na ndalojnë të prodhojmë ushqime cilësore”
08/02 22:08
Top News – 30 familjarë nën rrënoja!/ Rrëfimi prekës i sirianit që gërmon ditë e natë
08/02 20:53
Top Channel/ Tërmeti, 12 mijë viktima/ Rëndohet bilanci. Nën rrënoja janë ende shumë persona
08/02 20:06
Top News – ChatGTP te Bing, Microsoft revolucionon motorin e kërkimit
08/02 20:01
Top News – Turqia përballë një ‘epidemie sizmike’!/ Çfarë është ky fenomen dhe sa mund të zgjasë
08/02 20:00
Top News – Biden pas balonës spiune!/SHBA do veprojë përballë agresionit rus e kinez
08/02 19:59
Top Channel/ Fjalimi para kombit/ Biden në kongres, mesazhe optimiste
08/02 19:57
Top News – Sa njerëz ka nën rrënoja!/ Shpresat për të mbijetuarit nisin të shuhen
08/02 19:53
Top News – Erdogan sulmon kritikët-Provokues!/ ‘Nuk përgatiteshim dot për një fatkeqësi të tillë’
08/02 19:12
Top Channel/ Nën rrënoja 45 orë, fëmijës i jepet ujë me tapë shisheje për ta mbajtur gjallë
08/02 18:14
Top Channel/ Turqi, nxirret i gjallë nga rrënojët një burrë pas 48 orësh
08/02 18:09
Top Channel/ Përmirësohet foshnjës që u nxor e gjallë nga rrënojat, ajo humbi gjithë familjen
08/02 18:08
Top News – Ish-agjentja rrëfen ambicien e McGonigal: Do pasurohej si lobist
08/02 17:57