Top Channel/ Studimi bën paralajmërimin: Arktiku mund të jetë pa akull deri në verën e vitit 2030
06/06/2023 19:19

Arktiku mund të jetë pa akull deti afërsisht një dekadë më herët se sa ishte parashikuar, pra kjo gjë do të ndodhë deri në viti 2030. Sipas një studimi të ri të botuar në revistën Nature Communications, shekncëtarët kanë paralajmëruar një tjetër shenjë të qartë se kriza klimatike po ndodh më shpejt nga sa pritej. Nëse merren masa të menjhërshme kundër ndotjes, Arktiku mund të ketë prezencë të akullit deri në vitin 2050, duke e shtyrë situatën e vështorë me 20 vite të tjera. Studiuesit analizuan ndryshimet nga viti 1979 e deri në 2019, duke krahasuar të dhëna të ndryshme satelitore dhe modele klimatike për të vlerësuar se si po ndryshonte akulli i oqeanit Arktik. Ata zbuluan se rënia e akullit të detit ishte kryesisht rezultat i ndotjes së shkaktuar nga njeriu dhe ngrohjes së planetit, ndërsa modelet e mëparshme kishin nënvlerësuar tendencat e shkrirjes. Akulli i Arktikut grumbullohet gjatë dimrit dhe më pas shkrihet në verë, duke arritur zakonisht nivelet e tij më të ulëta në shtator, përpara se cikli të fillojë përsëri. Grumbullimi i akullit të deteve e oqeaneve në stinët më të ftohta do të jetë shumë më i ngadalshëm. Një studim i vitit 2022 tregoi se gjatë disa dekadave të fundit, Arktiku është ngrohur katër herë më shpejt se pjesa tjetër e botës. Rënia e akullit të deteve e oqeaneve mund të ketë gjithashtu një efekt në motin global që shtrihet përtej Arktikut. Pamjet: AFP

Top Channel/ Dënohen rrëmbyesit shqiptarë / Morën peng një italian në Londër
24/09 12:39
Top Channel/ Nuk ndalen emigrantët në kufirin SHBA-Meksikë, qeveria merr masa për parandalim
24/09 11:49
Top Channel/ Kërcënuan mbylljen e qeverisë amerikane, Biden “qorton” republikanët ekstremë
24/09 10:48
Top News – ‘Ukrainasit të largohen nga Krimeja’, u rrezikohet jeta nga kundërofensiva
23/09 22:21
Top News – Gazetarja dhe mjeku polka nderohen me çmime shtetërore në Ukrainë
23/09 22:20
Top News – Mijëra armenë mbeten të pastrehë, nis shpërndarja e ndihmave në Nagorno-Karabak
23/09 22:16
Top Channel/ Konflikti Armeni-Azerbajxhan, tërhiqen luftëtarët armen
23/09 22:00
Top Channel/ Mes flakëve për të shpëtuar kuajt, dy të vdekur nga zjarret në Itali: Digjet kampusi!
23/09 19:23
Top Channel/ Poloni-Ukrainë, ashpërsohet retorika. Kryeministri polak paralajmëron Zelenskyn
23/09 18:46
Top Channel/ SHBA, raketa me rreze të gjatë veprimi në Ukrainë: Moska në panik!
23/09 17:02
Top News – ‘Sekret-ruajtësi’ i mafias bie në koma / Matteo Messina Denaro drejt ‘fundit’
23/09 16:20
Top News – Vriten nëntë komandantë rusë / Storm shadow bën ‘kërdinë’, momenti i sulmit në Krime
23/09 16:17
Top News – Shpërthen ‘sfida e deodorantëve’ / Në Gjermani lëshohet alarmi, po vdesin adoleshentë
23/09 16:13
Top News – Tentoi të kthehej në Rusi / Norvegjia arreston ish komandantin e Wagner
23/09 15:51
Top News – Shembet autostrada, ‘gëlltit’ makina / Tragjedi në mes të natës në Suedi, 3 të lënduar
23/09 15:49
Top News – ‘Mesdheu, jo më det i vdekjes’ / Papa kërkon ‘aksion’ evropian për emigrantët
23/09 15:37
Top Channel/ Kryebashkiak i AfD-së pranë kampit të përqëndrimit, trondit Gjermania!
23/09 15:12
Top News – Arrestohet shqiptari në Greqi/Dhunonte gruan se nuk lindi djalë
23/09 14:36
Top Channel/ “Emigrantët nuk vijnë për të pushtuar”, papa thirrje Europës: “Më tolerantë”!
23/09 13:51
Top News – Covidi i gjatë dëmton organet / Studimi i ri zbulon simptoma të reja
23/09 12:58