Top Channel/ Sondazhet tronditin Sunak! Parashikohet humbje e rëndë për konservatorët
21/06/2024 19:56

Kryeministri britanik Rishi Sunak parashikohet te jete i pari kryeminister ne detyre qe mund te humbas ne zonen e tij elektorale dhe te mos jete me deputet ne historine e politikes britanike! Sipas nje sondazhi te botuar nga Daily Telegraph nje gazete shume prane qeverise se qendres se djathte, konservatoret e tij qe ndodhen ne pushtet prej 14 vjetesh pritet te fshihen nga harta politike ne vend! Kjo parti, me e vjetra ne Britani rrezikon te marr vetem 53 deputete ku tre te katertat e ministrave te kabinetit qeveritar nuk do zgjidhen me dot deputetet. Sipas Daily Telegraph laburistet e qendres se majte pritet te marrin 516 deputete ose nje shumice prej 382 deputetesh ose dyfishin e deputeteve qe fitoj Toni Bler ne 1997-en. Nderkohe partia e Reformes ose ish partia e Brexit me kryetar Nigel Farage edhe pse me mbeshtetje jo te vogel, por per shkak edhe te sistemit zgjedhor rezikon te mos marr asnje deputet dhe kryetari i saj te deshtoj pas 8 tenatitave per tu bere deputetet ne parlementin britnik. Eksponente te larte te partise ne pushtet ne narativen e tyre elektorale keto dite te vetbindur ne humbjen katastrofale qe i pret, me shume po perqendrohen ne minimizimin dhe frikesimin e elektoratit se nese fitojne Laburistet kaq thelle, ata do jene parti e perjetshme ne pushtet, edhe pse opsion i pabesueshem ne nje demokraci si kjo britanikja! Nese konservatoret britanik do pesojne kete humbje qe parashikohet nga sondazhet ku asnje prej tyre ne dy vitet e fundit nuk i nxjerr ata fitues, kjo do te jete humbja me e thelle ne 200 vjetet e fundit te nje partie politike si Partia Konservatore, partia me e vjeter ne Britani dhe e dyta me e vjetra parti politike ne bote!

Top Channel/ Shërbimi Sekret e pranon: Dështuam në atentatin ndaj Donald Trump! Nuk përsëritet!
22/07 23:35
Top News/Demokratët nën ethet e kandidatit pasues pas tërheqjes së Biden, Pelosi nominon emrin e ri
22/07 22:56
Top News/ “Shërbimi sekret dështoi”/ Atentati ndaj Trump, autoritetet pranojë fajin
22/07 22:00
Top News/ SHBA në krah të drejtësisë/ 8 vite nga reforma, amerikanët vlerësojnë rezultatet
22/07 21:15
Top Channel/ “Nga gafat te lidhja jashtëmartesore”, Daily Mail: Kamala Harris fjalime pa kuptim
22/07 21:08
Top Channel/ Rrezik për front të ri lufte! Raketat e Huthit në Tel Aviv, përgjigjet ashpër Izraeli
22/07 20:59
Top Channel/ Kamala Harris mban fjalimin e parë/Vlerëson Biden, por nuk komenton garën presidenciale
22/07 19:38
Top Channel/ Masakër në një azil në Kroaci, autori qëllon me armë të moshuarit, 6 viktima
22/07 18:02
Top News/ Masakër në shtëpinë e të moshuarve / Ish polici qëllon dhe të ëmën, pesë viktima në Kroaci
22/07 15:21
Top News/ Izraeli urdhëron evakuimin e Gazës / Paralajmëron ’operacion të dhunshëm’ në pjesën jugore
22/07 15:20
Top Channel/ Harris nuk humbet kohë, nis fushatën për mbledhje fondesh: Dhuroni nga 20$-500$…
22/07 14:42
Top News/ Kush po e udhëheq SHBA-në??? Trump sulmon Bidenin: Të dorëhiqet si president
22/07 14:41
Top News/ Pas kuintave të tërheqjes së Bidenit…Sondazhe horror dhe staf i painformuar deri në fund
22/07 14:40
Top Channel/ U përfolën si kandidatë për President,guvernatorët tërhiqen nga gara: Mbështesim Harris
22/07 14:40
Top News/ Kosova, ‘në zemrën’ e Bidenit / Angazhim i tij ndër vite, nga Senati në Shtëpinë e Bardhë
22/07 14:40
Top News/ ‘Anatomia’ e një rënieje…Biden dorëzon stafetën, presidenti me një mandat
22/07 14:39
Top Channel/ Mbledhja urgjente dhe presioni i deputetëve! Si mori Biden vendimin për t’u tërhequr
22/07 14:38
Top Channel/ Kamala Harris mund të jetë gruaja e parë me ngjyrë që do të udhëheqë një parti të madhe
22/07 14:35
Top News/ Ukraina ‘humbet’ Bidenin / Zelenski: Mirënjohës për angazhimin e palëkundur
22/07 14:34
Top Channel/ I vodhi celularin të moshuarit, 17-vjeçari tërhiqet zvarrë nga autobusi! Vdes në spital
22/07 14:32