Top Channel/ Sllovakia i del në krah Çekisë: “Me ju kundër Moskës”, Rusia përgatit hakmarrjen!
23/04/2021 14:18

Në solidaritet me republikën Ceke, Sllovakia ka vendosur të dëvojë tre diplomatë ruse, e pohuar kjo nga vetë Kryeministri Sllovak Eduard Heger, dhe Ministri i Punëve të Jashtme Ivan Korčok. Sllovakia ishte vendi i parë i BE-së që u rreshtua hapur në krah të Cekisë që zbuloi së fundi se pas shpërthimit të depos së municioneve në në Vrbětice në 2014, mund të kenqë qenë dy agjentë rusë. "Sllovakia nuk mund të tolerojë veprimtaritë e përfaqësuesve të misioneve të huaja diplomatike që nuk respektojnë parimet mbi të cilat është rënë dakord," tha Heger për mediat. "Garantimi i sigurisë së qytetarëve është një nga detyrat më të mëdha të shtetit," shtoi ai. Diplomatëve rusë u janë dhënë 7 ditë kohë për tu larguar nga vendi. Tani pritet veprimet hakmarrëse të Rusisë, që mund të dërgojë dhe ajo në shtëpi tre diplomat sllovakë. Ministri Korcok sqaroi se vendimi i qeverisë erdhi bazuar në vlerësimin e aktiviteteve ruse, por edhe si shprehje solidariteti me Republikën Çeke. Partia sllovake e opozitës Hlas sakaq e kritikoi lëvizjen e ekzekutivit. Ajo shprehu keqardhjen që një hap i tillë serioz u mor pa u informuar parlamenti dhëe publiku, në një kohë kur bëhet fjalë për veprime që mund të kenë pasoja për vendin.

Top News – Një marrëveshje me Iranin/ SHBA nuk e përjashton mundësinë
06/05 21:34
Top Channel/ Adoleshenti palestinez i vrarë nga ushtria në Bregun Perëndimor, varroset në Nablus
06/05 21:18
Top Channel/ Banorët në Guatemala në rituale lutjeje për fundin e aktivitetit të vullkanit Pacaya
06/05 21:17
Top Channel/ Peshkarexhat franceze bllokojnë ishullin Jersey në protestë ndaj Anglisë për peshkimin
06/05 21:15
Top Channel/ Presidenti Macron shënon 200-vjetorin e vdekjes së Napoleonit në ‘Les Invalides’
06/05 21:14
Top Channel/ Gruaja lind nëntë bebe të shëndetshme në spitalin në Marok – Pa koment
06/05 21:13
Top Channel/Protesta të dhunshme në Bogota, në ditën e tetë të trazirave të rënda sociale në Kolumbi
06/05 21:12
Top Channel/ “Made in China” , rruga e re kineze e Mëndafshit pëson të çara!
06/05 16:45
Top Channel/ Ndodh në Japoni: me fondet anti Covid ndërtojnë statujë kallamari!
06/05 15:31
Top News – Po vijnë ‘The Blitzers’…/ Beteja për superyjet e radhës së k-POP-it
06/05 15:27
Top News – Rusi, një Barbie në hapësirë/ Gati misioni. një balerinë e një aktore në ekuipazh
06/05 14:57
Top News – Zjarr dhe zemërim në Kolumbi/ Protestuesit duan të djegin të gjallë policët
06/05 14:48
Top News – Me ndihmat për koronavirusin/ Bashkia ndërton statujën gjigande të oktapodit…
06/05 14:39
Top Channel/ Kur hyjnë në lojë gjermanët, “tërmet” në bizneset e “Ndranghetës”
06/05 14:24
Top Channel/ Plas skandali në Indonezi-testet e Covid në aeroport, me tamponë të përdorur!
06/05 13:40
Top News – ‘Dhëmb për dhëmb’/ SHBA do ti përgjigjet akteve agresive të rusisë
06/05 13:23
Top News – Ndihmë për Kosovën/ Kroacia i dhuron 10 mijë vaksina anti covid
06/05 13:22
Top News – Starship’ ia del mbanë/ Prototipi i ri i Spacex përfundon provën me sukses
06/05 13:22
Top News – Twitter apel përdoruesve/ ’Tregohuni të sjellshëm e mendohuni dy herë’
06/05 13:22
Top Channel/ Shteti amerikan vendim drastik, rikthen skuadrat e pushkatimit dhe karrigen elektrike
06/05 12:58