Top Channel/Skenari i luftës: Dongsha, ishulli ku nis ofensiva e SHBA-së nëse Kina mësyn Tajvanin!
27/10/2021 13:49

Nëse Kina do të merrte një prej ishujve periferikë të Tajvanit, Shtetet e Bashkuara thotë CNN, do të kishin disa mundësi të mira për t`u përgjigjur edhe pa rrezikuar një përshkallëzim madhor të situatës dhe një luftë frontale mes dy superfuqive. Një skenar lufte, i përshkruar në raportin e Qendrës për një Siguri të re Amerikane, parashikon që Kina të përdorë fuqinë ushtarake për të marrë kontrollin e Dongsha-së, një ishull i vogël koralor në Detin e Kinës Jugore i ndodhur mes Tajvanit dhe Hong Kong-ut, ku janë stacionuar rreth 500 trupa tajvaneze. Ky lloj agresioni i kufizuar do të paraprijë marrjen e disa ishujve të tjera pranë Tajvanit ose dhe një pushtim të drejtpërdrejtë të tij. Pekini, sipas ekspertëve ushtarakë, po kërkon ta vërë në provë vendosmërinë e Ëashingtonit për të mbrojtur ishullin e qeverisur në mënyrë demokratike. Nëse Amerika dhe Tajvani duan ta shmangin luftën frontale, atëherë ato nuk duhet të lejojnë që në fillim që Kina të marrë Dongsha-në, thuhet në raport, e për këtë mund të bashkëpunojnë dhe me Japoninë e vende të tjera. Në cdo skenar, bashkëpunimi me Tokion konsiderohet i një rëndësie kyce për të krijuar për një front sa më të fuqishëm. Norm Roule, ish officer inteligjence, mendon se Kina po e teston SHBA-në për Tajvanin, pasi mendon se nëse ajo nuk i doli në krah Afganistanit, atëherë përse do ta bëjë për vende të tjera?

Top News- Mediet amerikane japin alarmin, 175 mijë trupa ruse mund të pushtojnë Ukrainën
04/12 11:34
Top News- Covid 19 infektojnë edhe kafshët, rezultojnë pozitivë 2 hipopoptamë
04/12 11:30
Top Chanel/OBSH: Omicron në 38 vende, asnjë i vdekur, Basseti- koronavirusi po dobësohet!
04/12 11:26
Top Channel/ Shkon me krah silikoni që të bëjë vaksinën, kapet mat dentisti!
04/12 11:20
Top Channel/” Sulm me 100 bataljone e 175 mijë trupa”; agjentët e SHBA zbulojnë detajet e planit rus
04/12 10:46
Top Channel/Bie vala e Covid në Kosovë, si e shpjegon gazeta austriake Kurier!
04/12 10:44
Top Channel/ Alec Baldwin thotë se ‘nuk ndjehet fajtor’ për vrasjen e kinematografes në sheshxhirim
03/12 21:43
Top Channel/ Orkat ngarkohen në kamionë për çmontimin e impjantit të kontestuar të detarëve
03/12 21:43
Top Channel/ Qendra e re artit në Moskë, ‘lustron’ imazhin kulturor të Rusisë
03/12 21:42
Top Channel/ Dalin në ankand xhevahirët e gruas së Napoleon Bonepartit në Londër
03/12 21:41
Top News- Tensionet arrijnë kulmin / Biden paralajmëron Putin të mos pushtojë Ukrainën
03/12 20:18
Top Channel/ SHBA, Omikron zbulohet në 5 shtete, një pjesë e mirë kanë qenë persona të vaksinuar
03/12 20:02
Top News- Radhë për bukë në Turqi/Qytetarët në panik, shkëmbejnë kursimet me flori
03/12 19:26
Top News- Pa viza apo lejëqendrim…! / Vendi evropian ku mund të emigrojnë të gjithë
03/12 19:18
Top News-Zvicra, me masa të ashpra / Vendi në alarm nga varianti Omicron i Covid
03/12 19:08
Top News-Të panjohur për mutacionin e ri/Laboratori në Britani merr në studim Omicron
03/12 19:07
Top News-Hekurudhë në mes të shkretëtirës/7 shtete do financojnë 250 miliardë dollarë
03/12 19:04
Top News- Misteri, nga erdhi Omicron…!/Origjina e variantit më të rrezikshëm të Covid
03/12 18:30
Top News- Mister në Spanjë/Qindra zogj të ngordhur bien nga qielli
03/12 18:12
Top News- Austria pa kancelar/Kush do ta zëvendësojë Sebastian Kurz?
03/12 16:46