Top Channel/ Skandali i vaksinave, mijëra vetëve u injektohet ujë me kripë!
06/07/2021 12:13

Mijëra vetë kanë rënë pre e një mashtrimi në Indi ku njerëzve u janë dhënë vaksina të rreme koronavirusit. Një sërë personash kanë përfunduar në pranga për këtë skandal, mes tyre edhe mjekë e punonjës shëndetësore. Vishal Thakur, zyrtar i lartë i departamentit të policisë në Mumbai tha se njerëzve që prisnin të vaksinoheshin kundër Covid 19, u është administruar thjesht ujë me kripë. Dozat e rreme llogaritet t`i kenë marrë të paktën 2500 persona. Ideatorët e skemës u merrnin dhe para viktimave të tyre, e deri tani kishin fituar gati 30 mijë dollarë. Zyrtari pohoi se mjekët e arrestuar kishin përdorur një spital për të lëshuar certifikata të rreme, e merrnin aty shishka e shiringa. 14 persona janë ndaluar deri tani, por vala e arrestimeve pritet të vazhdojë, thotë CNN. India u gjunjëzua nga koronavirusi në periudhën prill-qershor, ku miliona vetë u infektuan e dhjetëra mijëra të tjerë vdiqën në mbarë vendin. Pasi mbërritën pikun në muajin maj, rastet ditore nisën të bien duke lehtësuar trysninë mbi sistemin e mbingarkuar shëndetësor të vendit, ndërsa autoritetet i përshkallëzuan përpjekjet e tyre vaksinimit. Varianti indian e më i infektues i koronavirusit, Delta, po përhapet tani në pjesë të ndryshme të botës e në disa vende kërcënon të kthehet në shtamin mbizotërues.

Top Channel/ “Thikë pas shpine”. Pas paktit, Franca tërheq ambasadorët nga SHBA-ja dhe Australia
18/09 02:22
Top Channel/ Korea e Veriut kryen lëshimin raketor alternativ nga treni
17/09 22:28
Top Channel/ Mijëra emigrantë latinë jetojnë nën urën kufitare në Texas
17/09 22:27
Top Channel/ Çisterna nafte presin të zbusin krizën në portet e Libanit
17/09 22:26
Top Channel/ Astronautët kinezë kthehen në tokë pas 90 ditësh në hapësirë
17/09 22:25
Top Channel/Debat për telefonatat me kinezët/Komandanti amerikan: Ishin “plotësisht” të përshtatshme
17/09 20:05
Top News – Vaksinë ose pushim nga puna / Edhe Sllovenia si Italia, masë për punonjësit publik
17/09 18:43
Top Channel/ “Vladi i çmendur”; Rusia lëshon raketën vrasëse të satelitëve- perëndimi në alarm!
17/09 18:09
Top Channel/ Trekëndëshi i Bermudeve, gjendet anija 200 metra: “Kishte ngarkesë të çuditëshme”!
17/09 17:52
Top Channel/”Të na drejtojë ajo, jo Macron”, europianët duan të gjithë Merkel-in!
17/09 17:31
Top Channel/”Asnjë shans armikut”:Në “fushëbetejën”ruse tanku “Terminator” dhe raketa shkatërrimtare
17/09 17:31
Top News – 90 ditë në hapësirë / Astronautët kinezë rikthehen në tokë
17/09 15:21
Top news – Raketë nga hekurudha… / Koreja e Veriut teston sërish…
17/09 15:20
Top News – Qytete fantazëm dhe pleq / Çfarë mbeti në Luginën e Panjshirit në Afganistan
17/09 15:18
Top News – Magji në qiell… / Raketa e SpaceX e parë nga një aeroplan
17/09 15:16
Top Channel/ Kina kërcënon Australinë me sulm bërthamor- hakmarrja, pas paktit të Indo-Paqësorit!
17/09 15:07
Top News-‘Together for a shared Future’/Pekin, prezantohet slogani i lojërave dimërore 2022/
17/09 14:57
Top Channel/ As diamanti e as floriri, më e shtrenjta në planet- lënda e errët!
17/09 14:36
Top Channel/ “Dorëzohet Irani”: miraton vaksinën e “armikut”, Johnson&Johnson
17/09 14:21
Top News – Ambiciet ushtarake të Australisë / Çfarë janë nëndetëset bërthamore…?
17/09 13:50