Top Channel/ “Sigurohuni që Rusia ta di që NATO është këtu”. Aleanca tregon forcën në Rumani
09/12/2022 19:19

Aleanca ushtarake e NATO ka rritur përforcimin e krahut lindor të saj . Forcat franceze kanë vendosur një sistem të mbrojtjes ajrore me rreze të mesme: Mamba, përgjatë Detit të Zi pranë Konstancës, Rumani. Nga ana tjetër forcat ajrore italiane janë gjithashtu prezente, përgjegjëse për patrullimin e ajrit, duke i bërë forcat ruse, thonë ata "të jenë të vetëdijshme - aq sa ne jemi në dijeni për to. Komandanti i forcave ajrore italiane, Michele Morelli. - ata janë të vetëdijshëm për praninë e NATO-s, praninë e avionëve luftarakë, praninë e avionëve të armatosur. Ne nuk planifikojmë të përdorim armët, ne nuk duam të përdorim armë, por sigurisht jemi të gatshëm t'i përdorim nëse është e nevojshme”, Kthimi i anëtarëve të Aleancës në përgatitjet për një luftë të tillë, pas vitesh duke luftuar në konflikte krejtësisht të ndryshme në Lindjen e Mesme dhe Afrikë, është rritur që kur Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt. Tanket franceze ishin vendosur më parë në Estoni dhe Lituani, por sulmi i papritur në Ukrainë, e ka kthyer Rumaninë në një shtet të ri të vijës së parë. Rumania aktualisht pret rreth 5,000 trupa të huaja, kontingjenti më i madh kudo në rajonin juglindor të NATO-s. Nëse Rusia do të sulmonte Rumaninë, "ne mund të hapim zjarr brenda sekondave" tha një nga gjeneralët e natos. Pamjet: AFP

Top News/ Çlirimi i popullit hebre, izraelitët protesta para shtëpisë së Netanyahut
22/04 23:30
Top Channel/ “Dubai ‘strehon’ biznesmenë VIP dhe mijëra eskorta”, investigimi: Ja sa janë shqiptare
22/04 22:48
Top Channel/ SHBA kryqëzon Vuçiç: Nuk po bën asgjë për të arrestuar Rajdoiçiç
22/04 22:03
Top News/ Arrestohen spiunët e Kinës, Grumbulluan informacion dhe ia dërguan Pekinit
22/04 22:00
Top News/ BE në krah të drejtësisë. Gonzato: Mbështesim institucionet e reja
22/04 20:14
Top Channel/ Sunak: Dëbimet do nisin! Emigrantët e parë në Ruanda, në qershor
22/04 19:50
Top Channel/ Ish-volejbollistja provokon ndjekësit me fotot, shfaqet duke bërë dush
22/04 19:46
Top Channel/ Jep dorëheqjen folësi më i paguar i lajmeve! Skandali i kushtoi karrierën 20-vjeçare
22/04 19:45
Top Channel/ Spiunë kinezë në Angli e Gjermani, si mblodhën të dhëna për interesa të Kinës
22/04 18:34
Top Channel/ Sunak: Dëbimet do nisin! Emigrantët e parë në Ruanda, në qershor
22/04 17:28
Top News/ Dy vite kohë për një sistem Patriot/ Ja pse Evropa heziton t’i japë kundërajrorët Ukrainës
22/04 17:01
Top Channel/ RMV presidencialet: Sot dita e fundit e fushatës, 7 kandidatë- dy janë shqiptarë!
22/04 15:47
Top Channel/ Ankth për Ballkanin, SHBA: Do shtojmë angazhimin, nuk lejojmë destabilitet!
22/04 15:00
Top News/ Tanket ‘pushtojnë’ rrugët e Gjermanisë / ’Stërvitje për luftë!’, paralajmërohet popullata
22/04 14:35
Top News/ Dorëhiqet shefi i zbulimit izraelit / ’Dështoi’ përballë Hamasit më 7 tetor
22/04 14:09
Top News/ Polonia kërkon armë bërthamore / Presidenti: Jemi gati t’i presim në territorin tonë
22/04 13:50
Top News/ Po përvëlohemi nga i nxehti ekstrem /Evropianët vdesin nga vapa, temperatura thyen rekorde
22/04 13:50
Top Channel/E rëndë, një punonjëse torturon 93-vjeçaren! E godet me pelenën të ndotur e tenton ta…
22/04 13:44
Top News/ Perëndimi, një hap larg trupave në Ukrainë/ Orban: Evropa drejtohet nga shumica pro-luftës
22/04 13:41
Top News/ Rritet sërish numri i kafeneve/ Rekord në Europë, biznesi arrin 650 milionë euro
22/04 13:38