Top Channel/ Shteti amerikan vendim drastik, rikthen skuadrat e pushkatimit dhe karrigen elektrike
06/05/2021 12:58

Ligjvënësit në Dhomën e Përfaqësuesve të Karolinës së Jugut miratuan projektligjin që lejon skuadrat e pushkatimit të zbatojnë dënimet me vdekje dhe e bën karrigen elektrike mënyrën më të mundshme të ekzekutimit. Ndryshimi i mundshëm në ligjin e Karolinës së Jugut vjen në një kohë kur shtetet në mbarë SHBA-në kanë hasur në pëngesa lidhur me ekzekutimin e atyre që kanë marrë dënimin kapital për shkak të problemeve me administrimin e injeksioneve vdekjeprurëse, metoda më e përhapur dhe e preferuar në vend. Vështirësitë për të gjetur ilaçet e nevojshme kanë bllokuar në thelb ekzekutimet në shumë shtete, përfshirë Karolinën e Jugut, e cila nuk ka ekzekutuar më askënd që prej vitit i 2011. Injeksioni vdekjeprurës dhe goditja me energji elektrike janë dy zgjedhjet aktuale që i jepen një të dënuari me vdekje në Karolinën e Jugut, dhe nëse një i burgosur merr injeksion vdekjeprurës, atëherë ky shtet, thotë CNN nuk është në gjendje ta kryejë ekzekutimin e tij. projektiligji i ri e ndryshon mënyrën e paracaktuar të ekzekutimit duke e kthyer atë në goditje elektrike nëse injeksioni vdekjeprurës nuk mund të administrohet, dhe i ofron të burgosurit alternativën e vdekjes nga skuadra e pushkatimit.

Top Channel/ Një rabin bëhet pjesë e ushtrisë gjermane, i pari që prej kohës së Hitlerit!
20/06 15:35
Top Channel/ Rusia “zbutet” e para, kthen ambasadorin në Washington pas takimit Biden-Putin
20/06 15:27
Top Channel/ SHBA, lindje cezariane-foshnjes i cajnë me gërshërë fytyrën!
20/06 15:26
Top Channel/ “Emigrantët kanë të drejta”, aktivistët bllokojnë kufirin Kroaci-Bosnje
20/06 14:50
Top News – Pengu i mjekut të princeshë Diana/ Çfarë ndodhi atë natë të 31 gushtit të 1997
20/06 14:28
Top Channel/ Hëngri kanabis, dy vjecari lufton për jetën- çfarë i shkaktoi në organizëm!
20/06 14:02
Top Channel/ Itali, xhironin goma e përdornin sirena policie- shqiptarët arrestohen “për karshillëk”
20/06 13:59
Top News – Parajsa vjen nga shtëpia e ‘ferrit’…!/ Shifra e lartë për vilën ndryshe nga të tjerat
20/06 13:54
Top Channel/ Amerikania e vrarë brutalisht në Rusi, mediat: ishte ish-marinse!
20/06 13:42
Top Channel/Brazil, asgjë nuk frenon “masakrën” e Covid- kapërcehen 500 mijë vdekje !
20/06 13:40
Top Channel/ Etna, shpërthim i ri “tmerrues”- mbyllet aeroporti i Catanias!
20/06 13:02
Top News – Tani edhe makina që ecën mbi ujë/ Lëviz me 70 km në orë, ja sa mund të blihet
20/06 13:00
Top News – Kim Jong Un, profili i një diktatori/ Nga shkollimi në Zvicër, tek vrasjet në familje…!
20/06 12:29
Top Channel/ Përdhunuan dhe vranë 16 vjecaren, dënime të ashpra katër emigrantëve në Itali
20/06 12:26
Top Channel/ Detajet e rënda: Caroline vdiq në agoni, i shoqi iu afrua kur ishte në gjumë!
20/06 12:25
Top News – Pas verës, një tjetër valë pandemie!/ Gjermania e sigurt, frika e madhe e vjeshtës
20/06 11:14
Top Channel/ Tërmet në Stamboll, banorët përfshihen nga paniku!
20/06 11:12
Top News – Droga që kushtonte 200 mijë euro/ Itali, kurthi që u ngrit për 3 shqiptarët
20/06 11:04
Top Channel/Tortura grave shtatzënë e vrasje, president i ri “Kasap” i Iranit do “përhapë terrorin”
20/06 11:00
Top News – Vaksina e COVID 19 me spray hundësh/ Shkencëtarët australianë-më e mirë se Astra Zeneca
19/06 20:37