Top Channel/ Shtëllungë e përbindshme tymi në vullkanin e ishullit Tonga në Paqësor
17/01/2022 22:32

Video të regjistruara nga gjeologët në Tonga tregonin sot masën e përbindshme të hirit që ngrihej nga kombi ishull Tonga pas shpërthimit vullkanik. Dy ditë pas shpërthimit të vullkanit që shkaktoi një tsunami në jug të paqësorit, në vend janë ndërprerë interneti dhe telefonët çka vështirëson ardhjen e lajmeve. Vetëm disa fragmente informacioni me anë të telefonëve satelitorë kanë dalë nga vendi ku banojnë rreth 100,000 njerëz. Imazhet e vullkanit ishin qartësisht të dukshme nga pamjet e dërguara prej satelitëve mbi tokë. Ato tregonin një shpërthim të fuqishëm gazi e tymi që ngrihej në qiell prej oqeanit. Shërbimet gjeologjike në Tonga thonin se shtëllunga arriti në 30 km lartësi dhe një gjerësi prej rreth 700km. Shërbimet meteorologjike në Zelandën e re kishin regjistruar parametra “shume te pazakonta” te presionit atmosferik. Nje alarm tsunami u leshua gjithashtu per shtetet amerikane te Kalifornise dhe Alaska.

Top Channel/ Bletë-rritësit në Tunizi përdorin sistemin elektronik paralajmërimi
20/05 22:41
Top Channel/ Shoigu: Rusia do shtojë bazat në perëndim si reagim ndaj zgjerimit të NATO-s
20/05 22:40
Top Channel/ Imazhe të kufirit mes dy Koreve para vizitës së Biden në Seul
20/05 22:39
Top News-Në Britani për një jetë më të mire/Mori dënim me burg pasi u gjet në një shtëpi bari
20/05 21:09
Top News- A do ta sulmojë Ukraina-Rusinë! / Zelensky mund të synojë territor rus për shkëmbim!
20/05 20:14
Top News- Parashikimet ogurzeza për luftën / Inteligjenca amerikane flet për lëvizjet e Putin
20/05 20:06
Top Channel/ “Nuk doja ta vrisja”, dita e tretë e gjyqit ndaj ushtarit rus, 21-vjeçari kërkon falje
20/05 19:11
Top News- Aplikimi, në sirtar deri në vitin 2023 / Pse u bllokua Kosova në Këshillin e Evropës
20/05 18:53
Top News- SHBA, ‘fituesja’ e luftës në Ukrainë!/Pse konflikti sjell përfitime për Uashingtonin
20/05 18:04
Top News-Si i shkatërroi Putin ekuilibrat në botë!/Feja, vija e re ndarëse mes Rusisë dhe Perëndimit
20/05 16:50
Top News-Nxirrte bashkëshorten në ‘treg të lirë’/I caktonte takime me burra për prostitucion
20/05 16:43
Top News – Rusia i kundërpërgjigjet NATO-s / Baza të reja ushtarake në perëndim
20/05 16:30
Top News – 50 çifte vënë kurorë njëherësh / Ceremoni e përbashkët martese në Brazil
20/05 16:10
Top News-Kimikatet vdekjeprurëse nga Azovstali/Rrezikojnë dhe Mesdheun, mund të zhdukin jetën në det
20/05 16:09
Top News – Mbreti i Spanjës në azil / Huan Karlos rikthehet në shtëpi pas dy vitesh
20/05 16:08
Top News – Suedia në gatishmëri ushtarake! / Lufta në Ukrainë ndez alarmin: Tani është prej vërteti!
20/05 16:06
Top News – Boeing në garë për hapësirën / Nis drejt Stacionit Hapësinor misionin pa ekuipazh
20/05 15:57
Top News – S’ka naftë? Pa problem… / Makinat klasike tani bëhen elektrike
20/05 15:57
Top News – Teleskopi më i madh në botë / Ndodhet në Kili dhe synon të rrisë kapacitetet
20/05 15:56
Top Channel/ Luftë Covid-it me ujë me kripë dhe çaj, habit Koreja e Veriut!
20/05 15:12