Top Channel/ Shpëton kryeministri sllovak. Hetimet: Poeti 71-vjeçar dyshohet se nuk veproi i vetëm
19/05/2024 22:22

Kryeministri i Sllovakisë, Robert Fico e ka fituar betejën e tij me vdekjen dhe jeta e tij nuk është më në rrezik, pas atentatit të disa ditëve më parë. Deklarata u bë këtë të diel nga zëvendëskryeministri i Sllovakisë, Robert Kalinak, i cili iu përgjigj interesimit të mediave se “Fico po mbahet ende nën kujdes intensiv”. Zëvendëskryeministri dha po ashtu detaje të reja nga hetimi mbi autorin e atentatit, poetit amator Jurai Cintula, 71-vjeç. Ky i fundit dyshohet të mos ketë vepruar i vetëm. "Dy orë pas krimit, dikush ka fshirë të gjithë historinë e komunikimit të autorit në Facebook. Nuk është fshirë nga ai, as bashkëshortja e tij nuk e ka bërë këtë”, tha zyrtari i lartë sllovak, duke shtuar se hetimet për atentatin janë intensive. Ndaj kryeministrit sllovak u qëllua pesë herë me armë kundër, ndërsa 4 plumba e kanë prekur në trup, kryesisht në pjesën abdominale pas një takimit qeveritar të zhvilluar në qytezën Handlova. Fico i dërgua në spital me helikopter dhe iu nënshtrua një operacioni për pesë orë të mërkurën, si dhe një operacioni tjetër dyorësh të premten. Fico qëndron në pushtet që prej vjeshtës së kaluar kur partia e tij populiste Smer fitoi zgjedhjet e përgjithshme.

Top News/ SHBA ‘në alarm’/ Koreja e Veriut paralajmëron luftë të re botërore
24/06 17:42
Top Channel/ Dy kandidatët më të moshuar president në SHBA, çfarë pritet nga debati Biden-Trump?
24/06 15:34
Top Channel/ BE “godet” sërish Rusinë: Paketë e re sanksionesh, në shënjestër gazi!
24/06 15:10
Top News/ BE ndëshkon sërish Rusinë/ Në shënjestër energjia, financa dhe tregtia e Moskës
24/06 14:54
Top Channel/ Zjarr në fabrikën e baterive, 22 të vdekur në Kore të Jugut- Shpërthyen gjatë paketimit
24/06 14:49
Top News/ Telashe shtesë për Boeing. Prokurorët amerikanë këshillojnë ndjekje penale
24/06 14:28
Top Channel/ 83% e viktimave ishin të paautorizuar për të kryer Haxhin! 1,301 të vdekur në Arabi
24/06 14:10
Top Channel/ Rriten rastet e kancerit në organet gjenitale në Brazil! Sa i prekur është Shqipëria
24/06 14:08
Top News/ ‘Lufta nuk ka mbaruar’/ Netanyahu: Nuk ka marrëveshje të plotë armëpushimi
24/06 13:53
Top News/ Mbi 20 të vdekur, disa të plagosur. Shpërthen fabrika e baterive në Korenë e Jugut
24/06 12:44
Top News/ Franca në prag trazirash/ Zgjedhjet e parakohshme, rrezik për përplasje sociale
24/06 12:44
Top News/ Lufta për makinat elektrike. BE-Kinë nisin bisedimet, Pekini kërkon heqjen e tarifave
24/06 12:27
Top Channel/ Sulm i trefishtë në Rusi, vritet prifti e disa policë: Goditet kisha dhe sinagoga!
24/06 12:24
Top News/ Mbi 1300 viktima në Haxh. Temperaturat e larta gjatë pelegrinazhit të shenjtë
24/06 12:09
Top News/ Vriten 15 policë e disa qytetarë. Masakër në Rusi, sulmohen kisha e sinagoga
24/06 11:50
Top Channel/ Netanyahu nuk pranon armëpushim të plotë: Jo ujdi që i jep fund luftës në Gaza!
24/06 11:32
Top Channel/ Franca në rrezik për dhunë, jepet alarmi: Trazira civile për shkak të zgjedhjeve
24/06 11:31
Top News/ ‘SHBA përgjegjëse për sulmet e Ukrainës’, Moska reagon për armët
24/06 11:28
Top News/ Gjysma e fëmijëve shqiptarë të kequshqyer/ Raporti i Unicef, lëmë pas vetëm Taxhikistanin
24/06 11:22
Top Channel/ Gjermani, edhe CSU “kundër”: Ukrainasit e papunë, të kthehen mbrapsht!
24/06 11:15