Top Channel/ Shkolla në Njësinë 8 merr emrin e shkrimtarit dhe publicistit Kiço Blushi
23/04/2021 14:13

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe deputeti i PS, Ervin Bushati inspektuan punimet në shkollën e re në Njësinë 8, e cila në shtator do të mirëpresë 1500 nxënës, nga cikli fillor deri në gjimnaz. Shkolla do mbajë emrin e shkrimtarit të njohur Kiço Blushi, i cili ka qenë edhe kryetar i Këshillit Bashkiak të Tiranës në një kohë të vështirë për qytetit. “Kemi marrë një propozim si nga deputeti, ashtu edhe nga Këshilli Bashkiak, që shkolla të quhet “Kiço Blushi”, skenarist dhe shkrimtar i njohur. Ai ka qenë kryetar i Këshillit Bashkiak të Tiranës në një kohë kur punohej në kushte spartane, kur bashkia bllokohej dhe kishte stërkëmbsha. Ky emërtim bëhet në kujtim të mikut tonë, Kiço Blushi, por edhe në respekt të të gjithë anëtarëve të këshillit bashkiak, që bëjnë atë punën e padukshme, e cila pa ngritjen e dorës konstruktive, që nuk pengon, por ndihmon, këto gjëra nuk bëhen realitet”, u shpreh Veliaj. Më tej, kryebashkiaku dha lajmin e mirë që fëmijët e zonës nuk do kenë më nevojë të bëjnë vara-vingo për të shkuar në shkollë, teksa sqaroi se kjo hapësirë do i shërbejë edhe komunitetit të zonës. “Kur fëmijët të kthehen nga pushimet, në Njësinë 8 do të gjejnë shkollën më të madhe në Republikë. Është një shkollë 10 mijë metra katrorë, një shpëtim i vërtetë për ta! E gjithë koha e shpenzuar në trafik, ose duke gjëmuar shkollat e tjera në qytet, ose duke shkuar turni i dytë, do të jetë kohë e fituar. Të gjithë fëmijët do të mësojnë me një turn e do kenë mundësi të luajnë në terrene sportive, që gjithë lagjja të ketë mundësi t’i shfrytëzojë edhe pas mësimit”, nënvizoi Veliaj. Deputeti i PS, Ervin Bushati, njëkohësisht kandidat për Partinë Socialiste në Tiranë në zgjedhjet e 25 Prillit, tha se ndihet krenar që Njësia 8 do ketë një shkollë model. “Ndërtimet janë shumë cilësore, projekti është shumë i bukur, projektet janë të gjitha me standarde të BE dhe kjo shkollë me të vërtet do të bëjë ndryshimin këtu në njësinë tonë, që të jetë një model edhe për veprat e tjera publike që do ndërtohen në Tiranë”, përfundoi Bushati.

Top Channel/ Vdiq gjatë lindjes, familjarët e 31-vjeçares nga Fieri protestojnë para prokurorisë
10/05 10:52
Top News – As karantina nuk e ndali divorcin!/ Çdo ditë në gjykatë nga 16 padi për ndarje
10/05 10:50
Top News – Mashtruesi italian fshihej në Tiranë/ U arrestua nga njësia policore Fast Albania
10/05 10:30
Top Channel/ Aksident në mes të qytetit, 19-vjeçari me “Ford” përplas pastruesen e zyrave të OSHEE
10/05 10:00
Top News – Ankimimi në KAS/ LSI këron rinumërim të votave në Durrës
09/05 22:33
Top News – Kërkoi identifikimin elektronik/ PD: Pajisja lejonte votimin më shumë se një herë
09/05 21:28
Top Channel/ Në “Ditën e kërcimeve” atleti shkodran përmirëson rekordin e mëparshëm
09/05 20:06
Top Channel/ Dinamo në superiore/ Pas 9 vitesh vuajtjesh, “Blutë” e kryeqytetit rikthehen në elitë
09/05 20:00
Top Channel/Nga ndërtimi u bë fermer/24 vite punoi në Greqi e Itali, tani merret me rritjen e viçave
09/05 19:56
Top Channel/Rritet numri i familjeve për kredi/Kërkesa për blerje e riparime prone, zhvillim biznesi
09/05 19:53
Top Channel/ Vaksina mbron nga virusi indian/ Dollenberg: Mutacioni, probleme në prodhimin e dozave
09/05 19:52
Top Channel/ PD: Pavlefshmëri në 9 qarqe/ Dosjet e ankimimit në KQZ, edhe LSI ankohet për Beratin
09/05 19:49
Top Channel/Valë covidi në vjeshtë/ Alban Ylli: Tirana s’konsiderohet me risk të lartë, problem jugu
09/05 19:41
Top Channel/ Dita e shpendëve shtegtarë/ Kali i qyqes, si kartolinë për vizitorët në Drino dhe Vjosë
09/05 19:08
Top Channel/Familjarët e viktimave kanë dyshime: Ngordhi dhe qeni, nëna i njihte kërpudhat, s’ishte…
09/05 19:06
Top Channel/ Të helmuar nga kërpudhat, humbin jetën 3 anëtarët e familjes nga Gjilani
09/05 19:02
Top News – Mjeti bie nga ura në lumin Osum/ Plagoset rëndë 28-vjeçarja në aksin Berat-Skrapar
09/05 18:51
Top News – Humb jetën 33 vjeçarja/ Policia-dyshohet se e ka mbytur motra me jastëk
09/05 18:51
Top News – Shifrat e infektimeve po ulen/ 57 raste të reja dhe 1 viktimë nga covid-19
09/05 18:26
Top News – Reagon familja Haliti nga Gjilani/ Drejton gishtin nga neglizhenca e mjekëve
09/05 17:23