Top Channel/ Shkencëtarët regjistrojnë rreze X dhe valë gjigande radio nga hapësira
16/04/2021 15:55

Nebuloza e Gaforres i ka mahnitur përherë shkencëtarët me bukurinë e saj, por këtë radhë ka dhe një arsye tjetër për të tërhequr vëmendjen. E ndodhur 6,500 vjet dritë larg në konstelacionin e Demit, ajo po çliron një sasi të jashtëzakonshme energjie. Nebuloza u krijua nga shpërthimi i një supernove, drita e së cilës për herë të parë mbërriti në Tokë korrikun e vitit 1054 dhe u dëshmua nga astronomët në Japoni e Kinë. Sot ai yll neutron rrotullohet me një shpejtësi prej 30 herësh në sekondë, duke u shndërruar në njërin prej yjeve më të shndritshëm pulsues. Aktualisht po dërgon rreze X dhe gjatësi valësh të radios që janë të dukshme në qiellin tonë. Sipas CNN, mund të ketë një energji 100 herë më të madhë nga sa besonin kërkuesit, ndërsa impulset që po lëshon janë gjigande krahasuar më cfarë është parë deri tani. Shkencëtarët besojnë se po të arrijnë t`i kuptojnë më mirë këto impulse, atëherë do të hedhin dritë edhe mënyrën sesi valët e radios udhëtojnë për miliona vite dritë për të mbërritur në planetin tonë.

Top Channel/ “Të ngrihen të gjithë myslimanët”, Erdogan paralajmëron Izraelin për sulmin e Al Aksa!
09/05 11:59
Top Channel/ Dita e Europës, BE-ja mes krizave dhe sfidave të së ardhmes
09/05 11:51
Top Channel/ Tmerroi botën, raketa kineze e dalë jashtë kontrollit bie në Tokë
09/05 11:50
Top Channel/ Koronavirusi “prek dhe vampirët”, Kështjella e Drakulës bëhet qendër vaksinimi
09/05 11:49
Top Channel/ Triumfojnë nacionalistët, Skocia drejt ndarjes nga Mbretëria e Bashkuar
09/05 11:48
Top News – Rreziku nga raketa kineze kalon/ Shpëton Italia, objekti shpërbëhet mbi oqeanin Indian
09/05 11:37
Top News – ‘Një lëmsh zjarri…’/ Ja si u pa raketa kineze në qytetet e botës
09/05 11:36
Top News – Një tjetër natë dhune/ Shumë të lënduar në përleshjet në Jerusalem
09/05 11:34
Top News – Neandertali 100 mijë vjeçar/ Itali, zbulim i rëndësishëm në shpellën prehistorike
09/05 11:33
Top Channel/ Grekët rihapin plazhet private pas izolimit të gjatë të Covid – Pa koment
08/05 21:22
Top Channel/ Dhjetra peshkarexha franceze rrethojnë impjantin energjitik të erës në shenjë proteste
08/05 21:21
Top Channel/ Futbollistët vaksinohen kundër Covid-19 në Uruguai – Pa koment
08/05 21:20
Top Channel/ Sonda e NASA-s dërgon pamje me zhurmën e helikopterit të saj që fluturon në Mars
08/05 21:19
Top Channel/ Zbulim i jashtëzakonshëm i njeriut të Nandertalit në shpellën në Itali – Pa koment
08/05 21:18
Top Channel/ Policia e Izraelit bastis me dhunë xhaminë e Al-Aqsa në Jeruzalem – Pa koment
08/05 21:17
Top News – Fundi i Luftës së Dytë Botërore/ Putin mesazh vendeve të bllokut fitues
08/05 20:29
Top Channel/ Zbulim i madh në Itali/ Zbulohen fosile mijëra vjeçare neandertali në një shpellë
08/05 19:52
Top News – Kryen krime kibernetike/ Dënohen 4 persona në SHBA, mes tyre dy rusë
08/05 19:01
Top News – BE, 1.8 miliradë doza Pfizer/ Marrëveshja e arritur përfshin edhe prodhimin
08/05 17:56
Top News – Hezitimi për vaksinën Astrazeneca/ Personeli shëndetësormesazh të keq për qytetarët
08/05 17:24