Top Channel/ SHBA “zbut” Kinën, bashkëpunim për ndryshimet klimatike
18/04/2021 11:50

Shtetet e Bashkuara dhe Kina kanë pranuar të shtojnë angazhimin e përbashkët në luftën kundër ndryshimeve klimatike, me argumentin se këto përpjekje duhet të jenë në linjë me Marrëveshjen e Parisit për Klimën. Lajmi u njoftua përmes një deklarate të përbashkët, të lëshuar pas vizitës së të dërguarit amerikan për klimën John Kerry, në Shangai. “Shtetet e Bashkuara dhe Kina janë të përkushtuara që të bashkëpunojnë me njëra-tjetrën dhe me shtetet tjera, për të luftuar krizën klimatike, e cila duhet të trajtohet me seriozitetin dhe urgjencën që kërkon”, theksohej aty. Në deklaratë janë renditur disa fusha në të cilat SHBA-ja dhe Kina mund të bashkëpunojnë, përfshirë Marrëveshjen e Parisit për Klimën, të arritur më 2015. Kerry pati ndihmuar në nëgocjimin e marrëveshjes në Paris kur ishte sekretar amerikan i shtetit. SHBA-ja është tërhequr nga ujdia gjatë administratës së ish-presidentit Donald Trump, por presidenti amerikan Joe Biden e ktheu mbrapsht atë vendim, pak pasi mori celësat e zyrës ovale në muajin janar. Shtetet e Bashkuara dhe Kina do të punojnë në strategji afatgjate të zhvillimit, që synojnë neutralitetin e karbonit dhe maksimizimin e investimeve ndërkombëtare në mbështetje të kalimit në energji të ripërtrishme në vendet në zhvillim”, thane dy shtetet e konsideruara si ndotësit më të mëdhenj. SHBA dhe Kina janë përgjegjëse për gati gjysmën e emetimeve të gazrave shkaktare te efektit sere në botë.

Top News – Golden Globes në krizë/ Tom Cruise kthen çmimet, NBC pezullon ceremoninë
11/05 18:35
Top News – Nuk formohet dot qeveria/ Bullgari, presidenti shpall zgjedhje te parakoheshme
11/05 18:35
Top News – Babai më pjellor në botë/ Është nga zimbabveja, ka 16 gra dhe 151 fëmijë
11/05 17:48
Top News – ‘Duke pritur Godonë’/ Rama ironizon çeljen e negociatave me BE
11/05 16:47
Top News – Presidenti, SPAK për paratë e pista/ Meta, nga konferencat…tek postimet në Facebook
11/05 16:46
Top News – Si filloi jeta në Tokë…/ Raketa ‘mbush barkun’ me kampionet e asteroidit
11/05 16:46
Top News – Kishat gjermane sfidojnë Papën/ Bekojnë martesat e çifteve gay në shenjë proteste
11/05 16:19
Top News – 6 doza Pfizer gabimisht/ Itali, 23 vjeçarja nuk ka pasoja anësore
11/05 16:18
Top News – Për të parën herë e vetme… / Mbretëresha Elisabetë pa bashkëshortin në parlament
11/05 16:18
Top News – ‘Rizgjohet’ Çernobili/ Çarje të reja bërthamore në reaktorin numër 4
11/05 15:57
Top News – ‘Do ta zhysim Izraelin në ferr’/ Hamasi kërcënon pas vrasjes së 9 fëmijëve në Gaza
11/05 15:57
Top News – Varianti i zbuluar në Indi/ OBSH e klasifikon ‘një shqetësim global’
11/05 14:08
Top News – Kulmi i dhunës në vitet e fundit/ Jeruzalem, thirrje për qetësi nga e gjithë bota
11/05 14:07
Top News – Rusi, sulm në shkollë/ Mbi 11 viktima, një autor i vrarë, tjetri në pranga
11/05 12:27
Top News – Telashet s’kanë të sosur/ Boeing 737 Max sërish nën hetim
11/05 12:22
Top News – Tension në ngushticën e Hormuzit/ SHBA qëllon anijet iraniane në gji
11/05 12:19
Top News – Sulmi ndaj tubacionit të naftës/ Biden fajëson Moskën-përgjegjëse por nuk kemi prova
11/05 12:05
Top News – Pandemia rriti obezitetin/ OBSH e shqetësuar, paralajmëron pasoja afatgjata
11/05 11:52
Top News – Vaksina e Pfizer dhe BioNTech/ SHBA, miratohet edhe për fëmijët 12-15 vjeç
11/05 11:51
Top News – Popullsia e Kinës rritet pak/ Regjistrohet ritmi më i ngadaltë në dekada të tëra
11/05 11:48