Top Channel/ SHBA zbulon tunel gjigant trafiku drogash në kufi me Meksikën
17/05/2022 23:11

Autoritetet në SHBA njoftuan zbulimin e një tuneli të sofistikuar të trafikimit të drogës në Kaliforni, pranë kufirit SHBA-Meksikë. Kalimi nëntokësor i zbuluar në fundjavë është rreth 800 metra i gjatë dhe lidh qytetin meksikan të Tijuana me një magazinë pranë Otay Mesa në San Diego. Tuneli ka gjithashtu sisteme ventilimi dhe mure të përforcuara. Ai gjendet në thellësi rreth se 20 metra dhe është 1.3 metra i gjerë. Si pjesë e aksionit të zbulimit raportohet se u sekuestruan dhe 700 kg kokainë, 80 kg metamfetamina dhe rreth 2 kg heroinë. Gjashtë persona u arrestuan dhe u akuzuan për trafik kokaine e heroine, thanë autoritetet. Zyrtarët thanë se zbulimi u bë pas ndalimit të automjeteve që hynin e dilnin në mënyrë të dyshuse nga magazina dhe një shtëpi pranë saj. “Nuk ka më dritë në fund të narko-tunelit,” tha me ironi prokurori amerikan Randy Grossman. Nuk është ende e qartë sesi është përdorur kalimi nëntokësor por kjo nuk është hera e parë që trafikantët gërmojnë tunele të tilla.

Top News- NATO zgjerohet në Madrid! / Aleanca në gatishmëri për përballje me Rusinë
29/06 21:00
Top Channel/ ‘Rrezik i lartë nga covid’, CDC shton në listë dy vende të reja
29/06 19:36
Top Channel/ NATO me strategji të re: Do mbrojmë çdo pëlllëmbë të territorit tonë
29/06 18:56
Top News- Kurti i ‘tregon dhëmbët’ Serbisë/Sërish reciprocitet në kufi, a priten tensione!
29/06 18:40
Top Channel/ Babai po mbyste foshnjën në Athinë, shqiptarët ndërhyjnë dhe e shpëtojnë
29/06 18:40
Top News- Si i bëri Erdogan presion NATO/Çfarë fitoi Turqia pas heqjes së vetos!
29/06 17:10
Top News-Rusia do të sulmojë një vend të NATO!/Zelenski tregon kush e ka radhën pas Ukrainës
29/06 17:08
Top News- Avionët italianë monitorojnë Rusinë!/Roma në gatishmëri për mbrojtjen e kufijve të NATO
29/06 17:05
Top News-1 milionë trupa më shumë, NATO-izohet Evropa/Biden: Vladimir Putin po merr atë që nuk donte
29/06 16:10
Top News – U vra nga një ‘raketë-ninxha’ / Shefi i Al Qaeda-s në Siri në shënjestrën e SHBA
29/06 15:42
Top Channel/ Gazetarët kundër Macron: “Ku shkojmë paratë tona”? Grevë për licencat!
29/06 15:33
Top News-50,000 trupa të NATO për të ndalur Putin/Vendet baltike druajnë se janë në ‘listën e zezë’
29/06 15:24
Top Channel/ Kapet “droga e Xhihadit”: 2,3 tonë captagon në duart e policisë siriane!
29/06 15:13
Top Channel/ Romë, kafshët nuk përballojnë të nxehtin- u hidhen ushqime të ngrira!
29/06 15:09
Top Channel/ SHBA nis trupat në Europë, Biden: Rusia nuk “guxon”, këtu hyjmë ne!
29/06 14:51
Top Channel/Po të ishte grua, Putin s`do ta sulmonte Ukrainën: Johnson befason me deklaratën!
29/06 14:46
Top News – Kthehet ‘makthi’ i Notre Damit / Sërish zjarr në Paris, 12 persona të lënduar
29/06 14:44
Top News – Grabitje me armë në bankë / Kanada, vriten dy autorët, plagosen gjashtë policë
29/06 14:43
Top News – Kërcënon të ‘bombardojë’ Pentagonin! Rusia publikon koordinatat e qendrave perëndimore
29/06 14:43
Top News – Po të ishte Putini grua…?! / Ja çfarë mendon kryeministri britanik Boris Johnson
29/06 14:42