Top Channel/ SHBA teston ushtrinë në Maqedoninë e Veriut, me aleatët e NATO-s
13/05/2022 23:56

Rreth 4,600 trupa ushtarake të SHBA dhe aleatëve po stërviten në fushat e Krivolak të Maqedonisë së Veriut, në një kohë sanksionesh dhe antagonizmi ndaj sulmit të Rusisë në Ukrainë. Stërvitja ‘Reagim i shpejtë 22’ përfshinte trupa nga SHBA, Britania, Franca, Italia dhe vendeve të tjera të aleancës. Manovra të ngjashme NATO është duke zhvilluar në disa vende të tjera evropiane këtë muaj. Manovrat maqedonase përfshinin lëshime me parashutë, sulme me zbritje nga helikopteri dhe paratrupa franceze e italiane që sulmonin nën komandën e trupave britanike. Një stërvitje e ngjashme po zhvillohet në kufijtë e Estoni-Letonisë ku janë zhvendosur rreth 18,000 trupa të NATOs, sipas raportimeve. Në 10 ditët e fundit në manovrat e Maqedonisë së Veriut kanë marrë pjesë ushtarë nga Franca, Shqipëria, Greqia, Italia, Maqedonia, Mali i Zi, Britania e SHBA.

Top Channel/ Bletë-rritësit në Tunizi përdorin sistemin elektronik paralajmërimi
20/05 22:41
Top Channel/ Shoigu: Rusia do shtojë bazat në perëndim si reagim ndaj zgjerimit të NATO-s
20/05 22:40
Top Channel/ Imazhe të kufirit mes dy Koreve para vizitës së Biden në Seul
20/05 22:39
Top News-Në Britani për një jetë më të mire/Mori dënim me burg pasi u gjet në një shtëpi bari
20/05 21:09
Top News- A do ta sulmojë Ukraina-Rusinë! / Zelensky mund të synojë territor rus për shkëmbim!
20/05 20:14
Top News- Parashikimet ogurzeza për luftën / Inteligjenca amerikane flet për lëvizjet e Putin
20/05 20:06
Top Channel/ “Nuk doja ta vrisja”, dita e tretë e gjyqit ndaj ushtarit rus, 21-vjeçari kërkon falje
20/05 19:11
Top News- Aplikimi, në sirtar deri në vitin 2023 / Pse u bllokua Kosova në Këshillin e Evropës
20/05 18:53
Top News- SHBA, ‘fituesja’ e luftës në Ukrainë!/Pse konflikti sjell përfitime për Uashingtonin
20/05 18:04
Top News-Si i shkatërroi Putin ekuilibrat në botë!/Feja, vija e re ndarëse mes Rusisë dhe Perëndimit
20/05 16:50
Top News-Nxirrte bashkëshorten në ‘treg të lirë’/I caktonte takime me burra për prostitucion
20/05 16:43
Top News – Rusia i kundërpërgjigjet NATO-s / Baza të reja ushtarake në perëndim
20/05 16:30
Top News – 50 çifte vënë kurorë njëherësh / Ceremoni e përbashkët martese në Brazil
20/05 16:10
Top News-Kimikatet vdekjeprurëse nga Azovstali/Rrezikojnë dhe Mesdheun, mund të zhdukin jetën në det
20/05 16:09
Top News – Mbreti i Spanjës në azil / Huan Karlos rikthehet në shtëpi pas dy vitesh
20/05 16:08
Top News – Suedia në gatishmëri ushtarake! / Lufta në Ukrainë ndez alarmin: Tani është prej vërteti!
20/05 16:06
Top News – Boeing në garë për hapësirën / Nis drejt Stacionit Hapësinor misionin pa ekuipazh
20/05 15:57
Top News – S’ka naftë? Pa problem… / Makinat klasike tani bëhen elektrike
20/05 15:57
Top News – Teleskopi më i madh në botë / Ndodhet në Kili dhe synon të rrisë kapacitetet
20/05 15:56
Top Channel/ Luftë Covid-it me ujë me kripë dhe çaj, habit Koreja e Veriut!
20/05 15:12