Top Channel/ SHBA, telashe “në parajsën e drejtësisë”; republikanët bllokojnë reformën zgjedhore!
23/06/2021 12:08

Senatoret republikane bllokuan përpjekjen e demokratëve në Kongresin amerikan për të ndryshuar ligjin e zgjedhjeve dhe mënyrës së votimit, i konsideruar një prioritet i partisë së presidentit amerikan Joe Biden. Projektligji, i njohur si Akti Për Njerëzit, do të prekte pothuajse çdo aspekt të mënyrës se si zhvillohen zgjedhjet, si heqjen e pengesave të votimit që aktivisitët e shohin si një përpjekje të ngjashme me atë të kohës së Luftës për të Drejtat Civile, kufizimin e ndikimit të parave në politikë dhe kufizimin e ndikimit partiak mbi procesin e përcaktimit të kufijve të zonave me përfaqësim në Kongres, thotë VOA. Por shumë republikanë shprehen se masa përfaqëson një shkelje të gjërë nga qeveria federale të autoritetit të shteteve për të organizuar zgjedhjet e tyre pa mashtrime, dhe një përpjekje që përfundimisht synon të favorizojë demokratët. Projektligji dështoi në një votim 50-50 pasi republikanët, disa prej të cilëve e quajtën atë "Akti i Vjedhjes", duke u mohuar demokratëve 60 votat e nevojshme për të filluar debatin mbi të. seancën e votimit në senat e drejtoi zv/presidentja Kamala Harris, gruaja e parë e afrikano-amerikane në këtë post. Nëse do të miratohej, legjislacioni do të mundësonte 15 ditë të votimit të hershëm, do ta kthente ditën e zgjedhjeve në ditë pushimi dhe do të garantonte regjistrim automatik. Harris u shpreh se lufta ende nuk ka mbaruar, por republikanët nuk japin asnjë shenjë dorëzimi.

Top Channel/ Demonstratë në Romë kundër pasaportës së detyruar të vaksinës
24/07 21:04
Top Channel/ Përpjekje ajrore kundër zjarreve masive në Nevada, SHBA
24/07 21:04
Top Channel/ Përleshje dramatike në Paris kundër pasaportës së vaksinës
24/07 21:03
Top Channel/ Rusia dërgon 88 ton ndihma për Kubën me urdhër të Putin
24/07 21:02
Top News – Temperatura ndëshkuese… SHBA para një tjetër vale të nxehti
24/07 17:43
Top News – Miku i mirë në ditë të vështirë/ Rusia ndihmon Kubën pas protestave antiqeveritare
24/07 17:15
Top News – Rrufetë pas përvëlimit/ Shi, breshër dhe erë e fortë në Britani
24/07 17:14
Top News/ Protesta kundër izolimit/ 57 arrestime pas marshimeve në qytetet e Australisë
24/07 16:36
Top News/ Tokio 2020, ‘nga shiu në breshër’/ Pas Covid-19, një tajfun kërcënon Lojrat Olimpike
24/07 16:36
Top News/ CIA do hetojë sëmundjen misterioze/ Një task force do të merret me sindromën e Havanës
24/07 16:36
Top News/ Vodhën 2 mln USD energji elektrike/ Policia malajaziane asgjësoi 1069 pajisje të Bitcoin
24/07 16:35
Top News – I armatosur dhe budalla/ Vodhi ambulancën me gjithë pacientin brenda
24/07 16:23
Top News – Mohimi i gjenocidit në Bosnje/ Ndalohet e dënohet me ligj, ndryshon kodi penal
24/07 15:39
Top Channel/ Kush e fiton luftën SHBA-Kinë për Tajvanin? Befasojnë ekspertët!
24/07 15:36
Top News – Dukeshin kekë, por ishte kokainë/ Agjentët e DEA-s konfiskojnë drogë dhe para
24/07 15:35
Top News – Më shumë se 130 viktima në Indi/ Shirat shkaktojnë përmbytje e rrëshqitje dheu
24/07 15:34
Top Channel/ Banorët në rrezik, kamioni i zjarrfikësve vërsulet e “can” murin e flakëve!
24/07 15:22
Top Channel/ Ekspertët në SHBA:Varianti Delta, ndër sëmundjet më ngjitëse që njeh shkenca!
24/07 15:13
Top Channel/ Qëllohet me thikë pas shpine, i riu shqiptar në Romë nuk i mbijeton plagëve
24/07 15:05
Top News – SHBA dhuron vaksina/ 22 mln doza në vende të tjera këtë javë
24/07 14:40