Top Channel/ SHBA “në alarm”: Rusia do shkatërrojë satelitët me armë bërthamore!
21/02/2024 13:16

Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të besojnë se Rusia do të tentojë të godasë kapacitetet e tyre në hapësirë, përmes zhvillimit të një arme bërthamore të cilën ta përdorë kundër satelitëve. Një burim që foli në kushte anonimati, sqaroi se deri në cfarë niveli mund të mbërrijnë dëmet në një rast të tillë: goditja e kësaj arme, u shpreh ai, mund të shkatërrojnë gjithçka, që nga komunikimi ushtarak e deri tek shërbimet e komunikacionit. Ai u shpreh i bindur se sistemi rus përfshinte një pajisje bërthamore shpërthyese të vendosur në orbitë. Presidenti Vladimir Putin tha vetëm një ditë më parë Rusia ishte kundër vendosjes së armëve bërthamore në hapësirë, ndërsa ministri i tij i mbrojtjes mohoi kategorikisht njoftimet se Moska po zhvillon aftësi bërthamore për përdorim në hapësirë. Shtëpia e Bardhë dhe Zyra e Drejtorit të Zbulimit Kombëtarë nuk kanë bërë asnjë koment publik mbi cështjen. Njoftimet rreth zhvillimit të mundshëm të armëve bërthamore hapësinore ruse dolën në pah pasi kryetari republikan i Komisionit të Dhomës së Përfaqësuesve për Zbulimin, Mike Turner, lëshoi më herët një deklaratë duke paralajmëruar për një "kërcënim serioz të sigurisë kombëtare". Shtetet e Bashkuara besojnë se sistemi që po zhvillohet nga Rusia do të shkelte një traktat që ndalon dislokimin në hapësirë të armëve të shkatërrimit në masë. Traktati i vitit 1967 i ndalon vendet nënshkruese, përfshirë Rusinë dhe Shtetet e Bashkuara, që të vendosin “në orbitë rreth tokës çdo objekt që mban armë bërthamore ose çfarëdo lloj armësh të shkatërrimit në masë”.

Top Channel/ Holanda në krah të Ukrainës, rrit në 3 miliardë euro ndihmën ushtarake
12/04 21:04
Top Channel/ Biden-Trump, anketa, amerikanët mendojnë se kandidatët kanë bërë më shumë dëm sesa mirë
12/04 20:00
Top Channel/ Aleatët duan armë? Ekspertja amerikane: Industria jonë e mbrojtjes në vështirësi
12/04 19:31
Top Channel/ Rrëzohet çatia në Itali, humb jetën në punë punëtori 36-vjeçar shqiptar
12/04 17:48
Top Channel/ Posteri që alarmoi Gjermaninë, ISIS mund të sulmojë stadiumet e Euro 2024
12/04 16:36
Top News/ Evropa, gati të njohë Palestinën / Spanja kryeson, bën fushatë për mbështetje
12/04 16:19
Top News/I luten zotit t’i japë fund përmbytjeve/Priftërinjtë rusë, me avion mbi lumenjtë e Siberisë
12/04 15:39
Top News/ ‘Magura’, droni detar që tmerroi Putinin / Mban 320 kg eksploziv, ‘asi’ në dorën e Kievit
12/04 15:33
Top Channel/ Dialogu, gazeta zvicreane: Vucici po blen kohë- pret zgjedhjet në SHBA!
12/04 15:19
Top Channel/ “Koha për luftë”, SHBA-ja, Japonia dhe Koreja e Jugut tregojnë “muskujt” në Paqësor!
12/04 15:06
Top Channel/ Planifikonin sulm në Gjermani, arrestohen tre adoleshentë: Dy janë vajza!
12/04 14:15
Top News/ ‘Nëse dalim në rrugë mund të vritemi!’ Të rinjtë e Harkivit, ‘mall’ për jetën normale
12/04 14:09
Top News/ Shpërthimi në hidrocentralin italian/Mbyllen kërkimet, bilanci i viktimave shkon në shtatë
12/04 13:59
Top News/ Planifikonin sulm terrorist në Gjermani / Arrestohen tre të rinj nga 15 deri në 16 vjeç
12/04 13:55
Top News/ Moska dëbon ambasadorin slloven / Hakmarrje! Më herët Sllovenia dëboi diplomatin rus
12/04 13:51
Top Channel/ Edhe Gjermania mbështet Asociacionin, Sarrazin: Por jo dakord me çdo formë!
12/04 13:05
Top Channel/ Ambasadori i BE: Shqipëria, në krye në procesin e anëtarësimit, kujdes korrupsionin!
12/04 13:04
Top Channel/ Nga Teksasi në Florida, 14 tornado në SHBA: Alarm për mot ekstrem!
12/04 12:11
Top News/Irani sulmon Izraelin, SHBA nuk përfshihet/Teherani ka njoftuar Uashingtonin: Do hakmerremi
12/04 12:05
Top Channel/ Frika e hakmarrjes, ndërhyn Gjermania: Tenton zbutjen e tensioneve Iran-Izrael!
12/04 12:01