Top Channel/ SHBA jep alarmin: Kina po krijon mbi 100 struktura për raketa bërthamore në shkretërirë
02/07/2021 10:17

Kina po krijon më shumë se 100 struktura për raketa bërthamore në shkretëtirë thonë të alarmuar zyrtarë amerikanë pas analizimit të fotove satelitore, e kjo përfaqëson sipas tyre një zgjerim të mundshëm të kapaciteve nukleare të vendit. Analistët paralajmëruan se një lëvizje e tillë përbën një zhvillim mjaft shqetësues, vecanerisht duke pasur parasysh tensionet në rritje mes Kinës dhe perëndimit. Lajmi, i raportuar më së pari nga Washington Post, flet për të paktën 119 struktura që mbajnë raketa baliste ndërkontinentale. Ato janë diktuar në shkretëtirën e Gansusë. Eksperti ushtarak amerikan Jeffrey Lewis pohoi për të përditëshmen prestigjoze se beson që Kina “ eshte duke e zgjeruar fuqinë e saj atomike në mënyrë që të arrijë të mposhtë mbrojtjen raketore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës”. Besohet se Pekini zotëron sot gati 350 koka me mbushje bërthamore, 30 më shumë se vitin e kaluar, një shifër kjo e cila për pak i afrohet niveleve të SHBA-së apo Rusisë, sipas Institutit Ndërkombëtar të Paqes në Stockholm. Në mesin e një gare armatimesh dhe përkeqësimir të marrëdhënieve me Washingtonin, si Kina ashtu edhe Rusia janë ngurruese kur vjen fjala tek reduktimi i arsenatit të tyre. Në muajin prill, kreu i forcës nukleare amerikane paralajmëroi për një “zgjerim befasues të aftësive berthamore kineze”.

Top Channel/ “Thikë pas shpine”. Pas paktit, Franca tërheq ambasadorët nga SHBA-ja dhe Australia
18/09 02:22
Top Channel/ Korea e Veriut kryen lëshimin raketor alternativ nga treni
17/09 22:28
Top Channel/ Mijëra emigrantë latinë jetojnë nën urën kufitare në Texas
17/09 22:27
Top Channel/ Çisterna nafte presin të zbusin krizën në portet e Libanit
17/09 22:26
Top Channel/ Astronautët kinezë kthehen në tokë pas 90 ditësh në hapësirë
17/09 22:25
Top Channel/Debat për telefonatat me kinezët/Komandanti amerikan: Ishin “plotësisht” të përshtatshme
17/09 20:05
Top News – Vaksinë ose pushim nga puna / Edhe Sllovenia si Italia, masë për punonjësit publik
17/09 18:43
Top Channel/ “Vladi i çmendur”; Rusia lëshon raketën vrasëse të satelitëve- perëndimi në alarm!
17/09 18:09
Top Channel/ Trekëndëshi i Bermudeve, gjendet anija 200 metra: “Kishte ngarkesë të çuditëshme”!
17/09 17:52
Top Channel/”Të na drejtojë ajo, jo Macron”, europianët duan të gjithë Merkel-in!
17/09 17:31
Top Channel/”Asnjë shans armikut”:Në “fushëbetejën”ruse tanku “Terminator” dhe raketa shkatërrimtare
17/09 17:31
Top News – 90 ditë në hapësirë / Astronautët kinezë rikthehen në tokë
17/09 15:21
Top news – Raketë nga hekurudha… / Koreja e Veriut teston sërish…
17/09 15:20
Top News – Qytete fantazëm dhe pleq / Çfarë mbeti në Luginën e Panjshirit në Afganistan
17/09 15:18
Top News – Magji në qiell… / Raketa e SpaceX e parë nga një aeroplan
17/09 15:16
Top Channel/ Kina kërcënon Australinë me sulm bërthamor- hakmarrja, pas paktit të Indo-Paqësorit!
17/09 15:07
Top News-‘Together for a shared Future’/Pekin, prezantohet slogani i lojërave dimërore 2022/
17/09 14:57
Top Channel/ As diamanti e as floriri, më e shtrenjta në planet- lënda e errët!
17/09 14:36
Top Channel/ “Dorëzohet Irani”: miraton vaksinën e “armikut”, Johnson&Johnson
17/09 14:21
Top News – Ambiciet ushtarake të Australisë / Çfarë janë nëndetëset bërthamore…?
17/09 13:50